Zeki İnsanların Saçma Hatalar Yapmasının Nedenleri

2699

Zeki bir insan bulunduğu ortamda muhakkak dikkat çeker. Bu görüntüsünden ziyade tepkileriyle olur, dikkatiyle, verdiği cevaplarla, yaptığı yorumlarla boş bir insan olmadığını ortama sezdirir. Ancak muhakkak şu yorum o insanların çoğunun kaderinde vardır. “Aslında çok zeki ama bazen çok saf olabiliyor”. Gerçekten de çok kompleks bir problem karşısında pratik çözümler bulabildiği halde çok basit bazı hatalar yapabiliyoruz. Böylece kendimizi de bu gruba dahil ettik. Siz de öyle misinizdir peki? Dememiz o ki bu tarz kafaya sahip insanların böyle ufak hatalar yapmaları ve bu tarz insanların küçük bir kitle de oluşturmaması dikkatleri üzerine çekmiş ve araştırma konusu olmuş. Bu konu hakkında, iş ve kariyer ortamında paylaşımlara yer veren sosyal site olan LinkedIn’de, etkili meslek sahipleri şunları söylüyor:

#1 TalentSmart başkanı Travis Bradberry, buna yol açan nedenleri şöyle sıralıyor:

Duygusal zeka danışmanlığı yapan Bradberry: “Zeki olmak iyi bir şey. Zeki insanlar daha fazla para kazanıyor, daha zengin oluyor ve hatta daha uzun yaşıyor” diyor. “Fakat bunun bir de diğer yüzü var. Zeki insanlar, özellikle sağduyu gerektiren durumlarda aptalca hatalar yapmalarıyla ünlü.” Bradberry zeki insanların özgüvenle cevap verme eğiliminde olduğunu söylüyor. Araştırmalar “rasyonel düşünme ile zekanın neden el ele gitmeyebileceğini” gösteriyor.

inteligencia-colectiva_Fuente_elviajedeodiseo

 

“Zeki insanlar kendilerine fazla güveniyor.”

Ömür boyunca övgü almış olan bu insanlarda kendi zeka ve yeteneklerine sarsılmaz bir güven oluşuyor. Ne zaman yardıma ihtiyaçları olduğunu anlamıyorlar, anladıklarında ise başka kimsenin bu yardımı verebileceğini sanmıyorlar.

Ekran-Resmi-2015-06-24-12.39.301

 

“Her zaman doğru olduklarını düşünüyorlar.”

Herkes açısından yanlış olduğunu kabul etmesi zordur. Zeki insanlar içinse daha da zor. Hep haklı olmaya öyle alışıyorlar ki bu kimliklerinin bir parçası haline geliyor. Bu insanlar yanlış çıkmayı kişisel bir saldırı, doğru çıkmayı ise bir gereklilik olarak görüyor.

default-distorsiones-cognitivas

 

“Kendileriyle ilgili yorum yapılmasından hoşlanmıyorlar.”

Bu insanlar başkalarının fikrine fazla değer vermez. Bu onların işe yarar yorumda bulunacaklarına inanmadıklarını gösterir. Bu ise performanslarını geliştirmelerini engellediği gibi hem mesleki hem de kişisel olarak kötü ilişkilere yol açabilir.

151124122906_clever_stupis

 

“İnsanları fazla zorluyorlar.”

Zeki kişiler aşırı başarı gösteren bir kişilik geliştiriyorlar, çünkü her şeyi kolay elde ediyorlar. Başkalarının aynı şeyleri başarmak için ne kadar uğraşması gerektiğini anlamadıkları için insanları fazla zorluyorlar. Bunlar çıtayı yüksek tutuyor ve insanların sonuç alması biraz uzun sürdüğünde ya da istenen sonucu elde edemediklerinde onların yeterince çaba göstermediğini düşünüp daha da zorluyorlar.”

caja_guayasamin_cuadrada_detalle

 

#2 Japon Hava Yolları başkanı Yoshiharu Ueki:
“Bütün personeliniz sadece emir alıyor ve kendi başına düşünemiyorsa uzun vadede nasıl başarılı olunabilir ki?” diye soruyor Ueki.

Bunun birçok zeki liderin yaptığı hatalardan biri olduğunu belirten Ueki, nedenini ise kısmen hep kendilerini haklı görmelerine bağlıyor. “Bir taşı her zaman parlatabilirsiniz, ama bir kez onu öğütürseniz şeklini yitirecektir. Personelinizden hep sizin dediklerinizi yapmalarını istiyorsanız, uyum olsun diye herkes sadece emir almaya alışmışsa hiçbir zaman sorumluluk almak istemeyeceklerdir. O zaman mevcut kuşak ortadan kalkınca zor kararları kim alacak?

şşş

 

Eğer durum böyle ise Ueki’ye göre yapmanız gereken şu:

“Yeni personeli de karar alma sürecine katın. Onlara bu tür fırsatlar verdikten sonra çok bilen ama fazla karar almayan insanları terfi etmekten kaçının. Geleceğin yöneticileri kendi alanlarında uzman olmayabilir. Personelinizin sadece yaş ve deneyim bakımından değil, düşünce tarzı bakamından da çeşitlilik göstermesini sağlayarak şirketinizin sorunları birçok açıdan inceleme becerisini geliştirebilirsiniz.”

151124122848_clever_people_624x351_thinkstock_nocredit

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir