YouTube Bazı Videolara Reklam Sağlamayacak

1065

Birçok uluslararası firmanın geçtiğimiz aylarda reklamlarının hoş olmayan içerikler ile birlikte yayınlanması üzerine ciddi oranda kayıp yaşayan YouTube, bu konuda adım atarak yeni reklam alma şartlarını duyurdu.

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, geçtiğimiz aylarda birçok uluslararası firmanın reklamlarının hoş olmayan içerikler ile yayınlanmasın üzerine ciddi anlamda kayıplar yaşadı. Bunun üzerine YouTube,  reklam alma şartlarını yeniledi.  YouTube tarafından yapılan açıklamada, içerik üretenler için reklam gelirlerine uygunluk kriterlerinin değiştirildiği belirtildi. YouTube’a yüklenen videoların reklamlar için uygun olup olmadığına yönelik kuralların değiştirildiği ve yeni kriterler sayesinde hakaret içeren saldırgan ve uygunsuz videoların böylelikle azaltılması hedefleniyor.

2017 Mart ayında Times dergisi birçok firmanın kendi reklamlarını saldırgan içerikli, radikal ve hatta terör propagandası yapılan videolarda yer alması üzerine YouTube’a reklam vermeyi durdurmuştu. Birleşik Krallık hükümetinin de aralarında yer aldığı L’Oreal, Audi ve P&G gibi firmalar da YouTube’un bu durumu düzeltinceye kadar aynı yönde karar aldıkları belirtilmişti. YouTube bunun üzerine uzun süren görüşmeler neticesinde yeni kontrol sistemleri ekleyerek çok sayıda reklam verenin yeniden dönüş yaptığını açıkladı.

Söz konusu değişiklikler arasında reklam verenlerin hangi tür videolar ile birlikte reklamların gösterileceğine ilişkin ek seçenekler de yer alıyor. Google tarafından 2006 yılında satın alınan ve AdSense ile birleştirilmesinden sonra hızlı bir şekilde büyüme kat eden YouTube, bundan sonra tahrik edici, saldırgan ve küçük düşürücü içeriklere karşı mücadele edecek. Platformun Akademi sayfasında bir de yeni bölüm açan YouTube, içerik üretenler için reklam verenlerin hoşlandığı ve hoşlanmadığı içerikler ile ilgili bilgilendirme kursu açtı.

Bununla birlikte, YouTube kullanım şartlarına uygun her videonun sitede yayınlanabileceğini, ancak yeni reklam kriterleri ile uyuşmayan video içeriklerinin reklam geliri elde edemeyeceğinin altını çizdi. Kısacası, YouTube üzerinde saçma sapan videolar üzerinden para kazanma dönemi sona erdi.

YouTube tarafından gerçekleştirilen bu değişiklik; sadece reklam verenler açısından değil, platformu ziyaret eden ve video izleyenler açısından da yararlı olacağı yorumları yapılıyor. Elbette yeni uygulamanın sonuçlarını ilerleyen aylarda hep birlikte göreceğiz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir