Yoksa Nostaljik Şehir Hattı Vapurları Tarih Mi Oluyor?

2632

İstanbul’da yaşayanlar bilirler şehir hatları diğer toplu taşıma araçlarından farklıdır. Ne metrobüsün üst üste insan yığını, nefes alınmayan yolculuklarına benzer ne de trafikte yürüseniz bile daha hızlı gidebileceğiniz saatlerce süren otobüs seferlerine.

Saatleri bellidir vapurların asla gecikmezler. Kalabalık olur ama üst üste insan yığını olmaz. Vaktinde de sizi karşı kıyaya geçirir.

Hele güzel bir İstanbul havasıysa çıkarsanız balkon kısmına, alırsınız çayınızı, iyot kokulu muhteşem manzaralı bir yolculuk sizi bekler. Bazen lanet ettiğiniz İstanbul size o vapurdan bambaşka güzellikte gözükür. Unutturur yaşanan bütün kötü hatıraları ve iyi ki bu şehirde yaşıyorum dedirtir size. Yeniden aşık olursunuz İstanbul’a.

vapur marti

Fakat İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 28 Mayıs’ta Sarıyer’de denize indirdiği yeni Şehir Hatları vapurları bizlere yavaştan bu keyfimizin de sona ereceğinin sinyallerini verdi.

vapur 4

 

Yeni vapurlarda ne yazık ki balkon kısmı yer almıyor. Tamamen kapalı olarak tasarlanan yeni vapurlar iskeleye yan yanaşmadan burun kısmından yolcularını alıyor ve kıç kısmından indiriyor.

vapur 3

 

Üst güvertede yer alan açık alan ise yolcu gemilerindeki gibi teras olarak düşünülmüş. Dolayısıyla yağmurlu güzel havalarda burada açık havanın keyfini çıkartmak gibi bir lüks yok ne yazık ki.vapur 1

Nostaljik oturma düzeninin yerine bildiğimiz klasik anlayışta oturma düzeni ile bizlere modern! bir toplu taşıma deneyimi yaşatıyor.

vapur 2

Vapurun içinde yer alan ekranların  da tıpkı feribotlarda olduğu gibi belirli kanallara açık olacak bir yayın politikası izleyeceğine şüphe yok..

Eğer bizim dışımızda bir ülkede olsa Şehir Hatları şehrin simgelerinden olmasından ve turistik etkilerinden dolayı yenilense dahi orjinal yapısı korunarak yenilenirdi. Ne yazık ki ülke olarak bu konularda son derece kötüyüz. Modernleşelim derken değerli olanları bir bir kaybediyoruz.

Umarız iBB’nin diğer siparişi verilen 7 vapur için farklı bir tasarım yaptırıp nostaljik Şehir hatlarını bizlerden mahrum bırakmaz.

Fotoğraflar

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir