Yok Artık Diyeceğiniz Birbirinden İlginç Fobiler

2167

Fobi Nedir?

Bu yazımızda günlük hayatta karşılaşılan en ilginç fobileri ele alacağız. Öncelikle güncel kullanımda fobinin genel anlamını açıklayalım. Fobi, en basit şekilde tarif etmek gerekirse aslında korkulması gerekmeyen bir nesneden veya durumdan ciddi anlamda korkmak,kaygı duymak ve o nesne veya o durumla karşılaşmaktan kaçınma halidir. İnsanların yükseklik korkusu veya böcek korkusu olabileceği gibi bazen de çok ilginç korkuları olabiliyor. İşte günlük hayatta karşılaştığımız en ilginç fobiler!

Aşk Fobisi yaşamayan bilemez !
Aşk Fobisi yaşamayan bilemez !

Filofobi – Aşık Olma Korkusu

İnsan aşık olmaktan korkar mı? Aşık olduğu zaman insan kendisini akışına bırakıp bu güzel durumu yaşamalı değil mi? Durum bazen zannedildiği kadar basit olmuyor. Gerçekten de aşık olmaktan korkma fobisi insanlar arasında tahmin edilenden daha yaygın. İnsanların yaşantısını zorlaştıran bu fobiye sahip kişi karşı cinsle karşılaştığı zaman kendisini ciddi anlamda huzursuz hissedebilir. Eğer bu durum ileri aşamalara devam ederse, oluşan kaygı kişiyi sıkıntıya sokmaya başlar ve ciddi psikolojik sorunları beraberinde getirir. Kişinin vücudunu bu durumda ateş basabilir, karıncalanma hissedebilir. Kişi elbette korktuğu için tekrar böyle bir ortama girmek istemeyecektir. Filofobi yaşayan kişilerin neden böyle bir korkuya sahip oldukları araştırılmaktadır. En yaygın düşünce bu fobiyi yaşamalarının nedeninin çocukluklarında yaşadıkları bir travma olabileceği yönündedir.

Palyaço Fobisi
Palyaço Fobisi

Koulrofobi – Palyaço Korkusu

Daha çok çocuklarda rastlanan bir fobi çeşidi olsa da bazı durumlarda yetişkinlerde de karşılaştığımız bir fobi çeşididir. Bu kaygının neticesinde kişi palyaço olan ortamı terk etme yolunu tercih edecektir. Bazı durumlarda iş daha ileri boyutlara varabilir ve palyaço ile karşılaşma ihtimaline karşı kişi önlem alır ve böyle ihtimal olan ortamlardan kaçınır. Diğer fobilerde olduğu gibi çocukluk çağında yaşanılmış travmatik deneyimler bu fobinin nedeni olabilir. Aynı zamanda birçok filmde psikopat karakterli palyaçolar ve palyaço kötü adam karaterleri da bu fobi üzerinde etkili olabilir. Palyaço fobisi yaşayan kişilerin bu fobisi hayatlarını ciddi anlamda zora sokabilir.

Ayna Fobisi
Ayna Fobisi

Ayna Fobisi

Aynalara küsmek deyiminin gerçekteki karşılığı olabilecek bu psikolojik bozukluk kişilerin yaşantısını ciddi manada etkileyebilir. Günlük hayatta her an ayna ile karşılaşma ihtimali bulunduğundan bu kişiler yaşantılarında ciddi zorluk çekeceklerdir. Ayna karşısında kişiler genelde aynadaki kendi yansımalarından korkarlar. Bazıları sadece gündüz korkarken bazıları sadece gece bu durumla karşılaşmaktan korkarlar. Bu korkuların altında yatan neden farklılık gösterebilir. Bazen kişi aynaya baktığında kendi yanında gerçekte olmayan bir varlık göreceğinden veya kendi görüntüsünün bozulmuş ya da değişmiş olabileceğinden korkar. Bunun neticesinde ayna ile karşılaşmaktan korkan bu kişiler ciddi anlamda sosyal zorluklar yaşarlar.

Melanofobi – Siyah Renk Korkusu

Melanofobi yaşayan kişiler siyah rengin bulunduğu ortamdan ve siyah renkli nesnelerden kaçınır. Bu korkuya sahip kişiler bu tür nesnelerle karşı karşıya kaldıklarında yoğun kaygı ve heyecan hissedebilirler. Melanofobinin aslında birçok kültürde siyahın temsil ettiği değerlerle ilgili olabileceği düşünülmektedir. Siyah renk kaygısının oluşumunda bu kültürel faktörlerin yanı sıra yaşanılmış travmalar etkili olabilir.

Sakallı Fobisi

Pogonofobi – Sakal Fobisi

Sakal fobisi yaşayan kimseler sakallı veya bıyıklı kişiler gördükleri zaman yoğun korku hissederler ve bu kişilerle karşılaşabilecekleri ortamlardan kaçınırlar. Diğer fobi çeşitlerinde olduğu gibi kişilerin çocukluklarında yaşadıkları bir travma bu kişilerde meydana gelen sakal fobisinin nedeni olabilir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir