Yılanlı Şarap Denemek İster Misiniz?

2148

İçki, günümüz için çok fazla tüketilen bir içecek haline geldi. Bir şey mi kutluyorsunuz, aç bir rakı da yolumuzu bulalım; çok mu dertlisiniz, bir şampanya patlatalım da güzelleşelim gibi dilde bile yer etmiş söylemlerle içki, içenler için hayatlarının duygu durum simgesi haline geldi. Peki farklı lezzetlerle karıştırmayı hiç düşündünüz mü diye sorsak? Bu yılanlı şaraplar bir Güneydoğu kültürü. Eddie Lin isimli şahıs, arkadaşının Hong Kong’daki bir içki ve kuru baharatçı dükkanından aldığı bu yılanlı şarabı ilk yılanlı kez 16 yıl önce denemiş. “Yılan şarabı” adı verilen bu içki Güneydoğu Asya’da yaygın ve özellikle turistik caddeler ve alışveriş merkezlerindeki pazar tezgahlarında kobralar ve diğer sürüngenlerle dolu içki şişeleri dikkat çekmek amacıyla kullanılıyor. “Lüks Çin ziyafetlerinde bu şarapları göremezsiniz” diyor Lin. Ancak bize sorarsanız bu şişenin içindeki kobra lezzetten çok korku saçıyor gibi…

“Aşırılıklar Mutfağı” adlı kitabın yazarı olan Lin, aynı zamanda dünyanın en ilginç yemeklerini konu edinen bir blogun da yazarı. Lin, yılanlı şarabın tadını şöyle tanımlıyor:

“Pirinç şarabı içinde balıklı tavuk gibi protein tadı olan normal bir tat.” Onun tattığı içki sadece alkol ve yılan içeriyordu. Fakat bu içkilere çoğu zaman tat vermesi için ginseng ve kurt üzümü gibi kuru bitki ve baharatlar da ekleniyor.

151120114615_snake_wine

 

Çin’in geleneksel tedavi yöntemlerine göre yılan, güçlendirici ve zindelik verici özelliklere sahip.

Erkeklerin cinsel gücünü artırdığına, saç dökülmesi, sırt ağrısı ve romatizma gibi sağlık sorunlarına iyi geldiğine inanılıyor. Asya’da yılanlı yemeklerin yaygın olmasının nedeni de buymuş…

151120114615_snake_wine_getty

 

Bazıları ise daha da ileri giderek yılanın başını kesip kanını ve safrasını içkisine katarak içiyor.

Yaygın yöntemlerden biri de zehirli bir yılanı bütün olarak ve bazen canlı halde bir şişe pirinç rakısı ya da başka bir içki içine koyup alkolün yılanın “özünü” emmesi ve zehiri etkisiz hale getirmesi için birkaç ay beklenmesiymiş.

151120114614_snake_wine_alley

 

Yılan şarabı yapmak için canlı bir yılanın büyük bir alkol şişesine konarak boğulmasını izleyebilirsiniz…

Bu da insanların zevki uğruna yaptığı caniliklere dahil edilebilir gibi geliyor bize…Bazı turistlere de öyle gelecek ki, Taipei’de Yılan Vadisi olarak bilinen ünlü Huaxi Sokak Turisti Gece Pazarı’nda satıcıların gözler önünde yılanın karnını keserek kanını pirinç şarabına doldurup satması ve sürüngenlerin canlı canlı yüzülmesi gibi gösterilerden sonra turistler bunları zalim uygulamalar olarak görmeye ve bölgeden uzak durmaya başlamıştır.

Çok nadir de olsa bazı yılanların şişe içinde aylarca canlı kaldığı ve kendilerini uyandıran kişiye dişlerini geçirdikleri görülmüştür.

2013’te Çin’in Heilongjiang Eyaleti’nde üç aydır şarap şişesinde olan bir yılanın şişeden çıkarak bir kadının elini soktuğu haberleri duyulmuştu. Bir arkadaşının önerisi üzerine eklem ağrılarına iyi geleceği ümidiyle kadın bu yılan şarabını kendisi yapmıştı.

151120114615_snake_wine_vietnam_getty

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir