YGS Türkiye 1.si Cemre Efe Karakaş : “Hayvan gibi çalıştım”

3004

Bildiğiniz üzere bugün YGS sonuçları açıklandı kimi arkadaşımızı hüzün kimi arkadaşımı da sevinç kapladı ve tabii ki herkesin merak ettiği soru “Türkiye birincisi kim oldu? ” işte sorumuzun cevabı Cemre Efe Karakaş (YGS 3-5-6) ve Hasan Sabri Melihcan Erol(YGS 1-2).

cemre efe karakas

Önceki birincilere nazaran daha samimi açıklamalar yapan Cemre Efe’nin açıklamaları :

“Sonucu beklemiyordum açıkçası benim için de sürpriz oldu. Sınava nasıl hazırlandım ? Hayvan gibi çalıştım,çok çalıştım,hiç öyle diğer birinciler genelde çok çalışmadım,sosyal aktivitelere de yerdim falan diyo da benim için öyle olmadı ben sosyal aktivitelere hiç yer vermedim , tamamen çalıştım .

Yani benden iyi yapan birkaç kişi duymuştum en az 4-5 kişi duymuştum meğersem öyle bi şey yokmuş ama.

Ailem iyi , helal olsun dedi çok bir şey demediler açıkçası. arkadaşlarımdan gelen aramalar yüzünden telefonumun şarjı bitti zaten,konuşamıyorum şu an kimseyle onun dışında çok bir şey yok.

Boğaziçi Üniversitesi düşünüyorum , onun dışında çok büyük bir hedefim yok. Boğaziçi bilgisayar düşünüyorum.

Yani şimdi daha önce birinci olan insanlar doğruyu söylüyolar mıdır bilmiyorum ama sadece çalışarak da birinci olabiliyosunuz yani. Öyle çalışma dışında sosyal aktivitelere de yer verip çok zeki olmakla olcak bir şey değil muhtemelen.”

Bu açıklama ne kadar samimi gelse de aslında eğitim sistemizin salt çalışma üzerine kurulu olduğunu öğrencilerin kendini farklı alanlarda pek geliştirmeye fırsat bulamadığını kanıtlar nitelikte. Birçok ailenin beklentisi çocuğunun iyi bir başarı elde etmesi olmasına rağmen çocuklarına “iyi , helal olsun” gibi biraz kuru tebrikle geçiştirmeleri de eğitimin sisteminin aile yaşantısına dolaylı olarak etkisini gözler önüne sermekte.

Hasan Sabri Melihcan Erol’un sınav sonucunu ise babası twitter hesabından duyurdu :

Hasan Sabri Melihcan Erol ise elektrik – elektronik bölümünde okumak istediğini belirmiş.

Twitterdan tepkiler :

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir