Yeteri Kadar Uyumamanın Yol Açtığı 16 Sağlık Problemi

3662

İnsanların diğer canlılara göre neden daha fazla ve daha derin uykuya ihtiyaç duyduğu henüz net olarak belirlenmemiş olsa da uykunun hayatımız açısından çok önemli etkilere sahip olduğu aşikar.

Yetişkin bir bireyin günde 7-9 saat arası uyku uyuması sağlığını koruyabilmesi açısından gerekli. Dünya genelinde sadece çok küçük bir dilimdeki insanlar düzenli olarak 7 saatten az uyumaktan etkilenmiyor. Bu insanlar dışında kalan herkeste bir gecelik uykusuzluk bile gözle görülür sonuçlara yol açıyor, daha uzun süreli uykusuzluk durumlarında ise sorunlar büyüyor.

Gelin uykusuzluğun yol açtığı sorunlara hep beraber bakalım.

#1 Baş Ağrıları

Bir çok bilimsel araştırmaya göre nedeni henüz tam olarak bilinmese de uykusuzluk çekilen geceleri takip eden gün içerisinde baş ağrısı çekme ihtimali oldukça yükseliyor. Özellikle migren ağrıları çeken insanların uyku düzenlerine çok dikkat etmeleri gerekmekte.

 

#2 Kilo Alımı

Uyku sırasında salgılanan hormonlar iştahı da düzenliyor, yeteri kadar uyunmadığındaysa bu hormonlar dengeli şekilde sağlanamadığı için hem vücut yeterince yağ yakamıyor, hem de bol kalorili besinlere karşı daha fazla istek duyuluyor. Denemediği diyet kalmamasına rağmen hala kilo veremeyen bünyeler bir de uyku düzenlerini kontrol etmeli.

kilo almak

#3 Kalp Krizi

Sadece uzun süre uykusuz kalmanın değil, her gece düzenli olarak 7 saatin altında uyku uyumanın da kalp krizine neden olduğu pek çok bilimsel araştırmayla sabit bir gerçek. Aman diyelim.

kalp krizi

#4 Enfeksiyon Kapma Riski

Bağışıklık sistemimiz de vücudumuzdaki diğer her şey gibi uykuya muhtaç. Gerek kendini onarması, gerekse sağlığımızı tehdit eden mikroorganizmalara karşı hazırda kalması için düzenli uyku uyumamız gerekiyor. Bir günlük uykusuzluk bile vücudun direncini kırıyor, yaralarımızın bile geç kapanmasına, dolayısıyla enfeksiyon kapma riskinin artmasına neden oluyor.

bakteriler enfeksiyon

#5 Görme Yeteneğinin Azalması

Uyku sayesinde dinlenemediğinde hem gözlerimiz hem de beynimiz uzun süre boyunca aralıksız üst düzeyde çalışmak zorunda kaldığından yoruluyor, bu da görme yeteneğimizde sıkıntı oluşturuyor. Halüsinasyonların en büyük nedenlerinden biri uyku yetersizliği.

 

#6 Öğrenme Güçlüğü

Bir metne defalarca bakmanıza rağmen hala anlayamıyor musunuz? Ders dinlerken konuyu bir türlü kavrayamıyor musunuz? Peki dün gece kaç saat uyudunuz? Tahmin etmiştim. Bir çok bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre yeterli uyku uyuyamayan veya hiç uyuyamayan insanların öğrenme ve kavrama yeteneklerinin hatırı sayılır bir oranda azaldığı gözlemlenmiş.

 

#7 Gergin Olmak

“Bugün çok sinirlisin, ters tarafından mı kalktın?” sorusu karşısında hangi taraftan kalktığınızı hatırlamak yerine kaç saat uyuduğunuzu düşünmeniz muhtemelen daha mantıklı bir hareket olacaktır. Yeterli miktarda uyku uyuyan insanlara kıyasla normalden az veya fazla miktarda uyku uyuyan insanların daha agresif bir ruh haline büründükleri gözlemlenmiş.

sinirlilik

#8 Dikkat Dağınıklığı

Uyku problemi çeken insanların bir işe odaklanmaya çalışırken çevredeki faktörlerden daha çabuk etkilendiği ve odaklanma sıkıntısı çektiği gözlemlenmiş. Uçan kuşa bile dikkatinizi dağıttığı için kızdığınızı fark ettiğinizde uyku düzeninizi sorgulama zamanınızın geldiğini bilin.

 

#9 Araba Kazaları

Alkol alımıyla beraber araba kazalarının en büyük nedenlerinden biri de dikkat dağınıklığı ve yavaş refleksler. Bu iki faktörün de en büyük nedeni uykusuzluk. Uykusuz bir iki gece geçirdiyseniz arabanızı kullanmamanızı öneririz.

araba kazası

#10 Soğuk Algınlığı

Nane-limon her şeyi çözer, biliyoruz. Ancak siz yine de uykunuzu alın, vücudunuz en dinç haliyle soğuklarla savaşsın. Tüm sorumluluğu nane-limonun sırtına yüklemek olmaz.

 

#11 Cinsel Tükenmişlik

Testesteron gibi cinsellik için önemli olan bazı hormonlar düzenli uyku uyunmadığında oldukça düşük seviyelerde salgılanıyor. Bu hormonların eksikliği de libidoyu düşürüyor, bizden söylemesi.

 

#12 Diyabet

Düzenli uyku diyabet riskini oldukça düşüren bir etken. İlerleyen zamanlarınızda diyabet gibi bir illetle haşır neşir olmak istemiyorsanız uyku düzeninizi bir an önce belli bir plana oturtun.

diyabet

#13 Mutsuzluk ve Depresyon

Nobel ödüllü Daniel Kahleman’ın zamanında yaptığı detaylı bir araştırma sonucunda yeterli miktarda uyumayan insanların ertesi gün kendilerini ruhsal açıdan kötü hissettikleri, daha karamsar ve somurtkan takıldıkları; yeterli uyku uyuyan insanlarınsa enerjik ve moralli oldukları gözlemlenmiş. Tabi ki tek etken uyku değil ruh haliniz üzerinde, ancak hatırı sayılır oranda bir etkisi olduğunu söylemek gerek. Deneyin, göreceksiniz.

mutsuzluk ve depresyon

#14 Hafıza Problemleri

Yetersiz uykunun beynin uzun dönem hafıza yeteneğini düşürdüğü yıllardır bilinen bir gerçek. Bu da alzheimer hastalığına yakalanma riskini son derece artırıyor. 100 yıl öncesine dayalı araştırmalar daha çok uyuyan insanların daha az unuttuğunu ortaya çıkarmış.

alzheimer

#15 Kanser

“Yok artık” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama maalesef, gerçekler acı. Bağışıklık sisteminin afallaması vücudu dirençsiz hale getirdiğinden, vücudun biyolojik ritmi bozulduğundan kansere yakalanma riski oldukça artıyor.

kanser

#16 Ölüm

Ve evet, kaçınılmaz son. “Uyuyan da ölüyor, uyumayan da.” diyebilirsiniz, ama demeyin. Düzenli olarak 7-9 saat aralığından az uyuyan insanların yaşam süreleri belirgin bir şekilde kısalıyormuş. “Ben 7 saatin altında uykuyla sorun yaşamayan ufak yüzdelik dilimdeki insanlardan biriyim” diyorsanız hava hoş, ama siz yine de o kadar emin olmayın, kendinizi riske atmayın.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir