Yeşilliklerdeki Sağlığı Tehdit Edebilecek Unsurlardan Nasıl Kurtulabiliriz ?

1511

Yeşilliklerdeki ; patojen mikroorganizmaları, yetiştirilmesinden arta kalmış tarım ilaçları, toprak kalıntıları gibi vücudumuzda yer etmesini istemediğimiz etkenleri uzaklaştırmak, vereceği vitaminden çok, zarar vermesini engellemek gerekir.

sebze-dograma-makinasi

Bu konuda titiz davranmak, ilerde karşılaşılabilecek bir çok hastalığın önlemini almak, o besini almaktan belki de daha önemli kısımdır.

Pekala, bir marulu 10 kat büyütelim ve nelerle karşılaşabileceğimizi hayal edelim. Hem de yeni yıkanmış bir marulun üzerinde bizi bekleyen ne olabilir ki ?

bagirsak-solucani-bagirsak-kurdu

Göreceğiniz şey muhtemelen kist şeklini almış Ascaris lumbricoides diğer adı ile bağırsak solucanı yumurtalarıdır. Zor şartlara karşı varlığını sürdürebilen bu organizmalar yalnızca direkt güneş ışığında ve yüksek sıcaklıklarda etkisini yitirirler. (Salata ve sebzelerinizi haşlıyorsanız sorun yok yani 🙂 )marul_cdc

Bu mikroorganizmalar bir şekilde vücudumuzda yer edindiğinde, bununla birlikte besinlerde kalan toprak parçacıkları temizlemeden tükettiğimizde olacak olan şey şudur: Embriyolar yumurtadan çıkarak bağırsaklarımızda serbest hale geçecektir. İlk önce bağırsak duvarındaki damara geçerek kan dolaşımıyla kalbe, daha sonra akciğerlere ulaşır. Akciğerlerde alveollerle etkileşimi nedeniyle alveollerin içine yerleşir. Bu evrede ciddi akciğer iltihaplanmalarına da neden olabilirler. Vücut yollarını kullanarak bağırsaklara geçerek burada erginleşir. Fazlaca çoğaldıklarında bağırsak tıkanıklarına bile sebebiyet verebilirler.

bagirsak-solucani

Bundan kurtulmanın bir yolu yok mu ?

Elbette var.

İyi yıkanmış sebzelerinizi bir miktar sirke-su çözeltisinde bekleteceksiniz. Artık tüketime hazır 🙂

Afiyet olsun 🙂

Kaynak :http://www.kuark.org/2014/01/simdi-elinizdeki-marulu-yavasca-yere-birakin/

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir