Yeşil Çayın Zararlı Etkilerini Biliyor Musunuz?

1542

Özellikle kadınlara yeşil çay, ıhlamur, ada çayı gibi sıcak içecekler sürekli önerilir. Ada çayının östrojen üretimini arttırdığı için menopoz sonrası bayanların günde bir bardak içmesi epey fayda sağlıyor. Ancak bu gibi önerilerde bulunurken bazı konular atlanıyor. Örneğin bu yaşlardaki insanlar bir çok hastalığa bağlı çoklu ilaç kullanıyor. Bu ilaçların birbiriyle etkileşmesi çok olasıyken bir de ilaçların kaynağı olan bitkileri körü körüne önermek doğru mu? Bunların ne gibi zararları olabilir? Yeşil çayın olumsuz etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

#1 Yeşil çayın içeriğinde bulunan zararlı kimyasallar

Dikkati çeken başlıca maddeler: Kafein, florin ve çeşitli flavonoitlerdir. İçeriğindeki tanenlerin folik asit emilimini azalttığı da biliniyor. Buradan akla ilk şu soru geliyor: Hamileler için zararlı mı? Bilindiği gibi hamilelik döneminde bebeğin gelişimi açısından folik asit miktarı oldukça önemli, bu nedenle aşırı tüketimden kaçınılmalı. Bunun yanında kafein de hamilelerin kullanmaması gereken bir madde. Yeşil çayın aşırı tüketimi bu kişilerde olumsuzluğa yol açabilir. Ayrıca ilaç etkileşimleri açısından da antikoagülan ve stimülan kullananlar uyarılmalıdır.

fft99_mf2406509

 

#2 Yeşil çay içtiğimizde aldığımız kafein dozu

Bir bardakla aldığımız kafeinin dozu yaklaşık 35-40 mg civarında olmakla birlikte bir yetişkinin maksimum alabileceği kafein dozu 200-300mg ila sınırlanıyor. Kafeinin fazla dozu kalp hızının artmasına, uykusuzluk ve sinirlilik haline sebebiyet verebiliyor. Bunun yanında bahsedildiği gibi hamileler için sakıncalı bir madde.

yesil-cay-faydalari-ve-zararlari-9870

 

#3 İçeriğindeki florin elementi

Bu element organizma tarafından üretilen bir element olmamakla birlikte sağlığa faydalı özelliklerine çok rastlanmamıştır. İnsanlar bu maddeyi bazı yiyeceklerle farkında olmadan alıyorlar ancak fazla miktar alındığında ciddi kemik rahatsızlıklarına mental geriliklere sebebiyet verebilir. Kastedilen doz günde 10 bardak civarı, yani yeşil çay uğruna öbür tarafı boylamayalım canlar.

yesilçay

 

#4 Yeşil çaydaki flavnoitler

Güçlü antioksidan olan flavonoidler vücudu radikallere karşı korurlar ancak bunun yanında flavonoidler vücuttaki demirleri de bağlarlar. Yani, vücudun gerekli olan demirin emilmesi yeteneğini kısıtlarlar. Bu da, kansızlığa ve pıhtılaşma bozukluklarına neden olabilir. Yapılan araştırmaların verilerine göre, yemeklerle beraber rutin yeşil çay tüketimi, demir emilimini %70’e kadar azaltmaktadır. Bu sebeple, yeşil çay tüketiminin yemeklerle değil de öğün aralarında olması dikkat edilmesi gereken bir nokta olabilir.

yeşilçay

 

#5 Gelelim günlük tüketim miktarına…

Araştırmacılar yeşil çayın günde 5 bardaktan fazla tüketilmemesini savunmaktadır. Hamileler ve emziren kadınlar için ise önerilen günde 2 bardaktan fazla tüketilmemesidir.

öçç

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir