Yeryüzündeki İlk Cinayet

1616

Çoğumuzun az buçuk bildiği bir hikayedir aslında. Havva annemiz tek batında birden çok çocuk getiriyordu dünyaya. Aynı batında doğan çocuklar birbirleriyle kardeş olurlardı ve nikahlanmaları haramdı. Ancak diğer bir batında doğanlarla evlenebiliyorlardı. Ve iki kardeş arasında baş gösteren kıskançlık, yeryüzündeki ilk cinayetin sebebi olacaktı…

images

Hz. Adem ve Hz. Havva hayatlarına cennette başladılar. Sürekli aynı görünümde kaldılar ve yiyip, içerek Cennet’in tüm nimetlerinden faydalandılar. Fakat Cennet’te doğum ve ölüm olmadığı için çocukları olmadı.

Sonra şeytan tarafında aldatılıp dünyaya sürgün edildiklerinde Hz. Havva hamile kaldı. Ve rivayete göre yirmi kere doğum yaptı.

17555

Hz. Adem ilk oğluna Kabil, ikinci oğluna ise Habil adını verdi. Kardeşlerin evlilik zamanı geldiğinde; kurallara göre Habil’le doğan kızın Kabil ile, Kabil’le doğan kızın ise Habil ile evlenmesi gerekiyordu. Fakat Kabil kendisiyle birlikte doğan kardeşinin daha güzel olduğunu ileri sürerek onunla evlenmek istediğini söyledi. Ve bunun hakkı olduğunu savunup diretti. Bunun üzerine Hz. Adem, “ikinizde Allah’a kurban sunun. Kimin kurbanı kabul olursa o haklıdır.” dedi.

Sonrasında Habil bir koyunu, Kabil de bir demet buğdayı kurban olarak Allah’a sundu. Ardından gökten bir ateş geldi ve Habil’in sunduğu kurbanı yaktı. Bu kurbanın kabul olduğuna dair bir işaretti. Kabil ise bu durumu kabul etmedi ve kardeşini ölümle tehdit etti.

Kabil, kardeşi Habil’i öldürmeye karar verdi ve fırsat kollamaya başladı. Ve Habil uyurken aradığı fırsatı yakaladı ve bir kaya parçası ile kardeşinin başını ezerek öldürdü.

“Nihayet nefsinin kardeşini öldürme isteğine uyarak onu (Habil’i) öldürdü ve (dünyada, ahirette) zarara uğrayanlardan oldu.” (Maide – 30)

eid-dk-habilkabil-ic

Böylelikle ilk cinayeti, ilk kadın uğruna cinayeti ve ilk kardeş katlini gerçekleştiren Kabil, yine de kardeşiyle evlenemedi.

Kardeşi Habil’i öldürerek insanlık tarihinde bir ilki başlatan ve korkunç
bir çığır açan Kabil’e, kıyamete kadar işlenecek olan her cinayetten bir pay yazılacağı ise farklı bir gerçektir.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
(Kıyamete kadar) haksız yere öldürülen her kişinin kanından (günahından) bir pay, Adem’in ilk oğluna (Kabil’e) yazılır. Çünkü insan öldürmeyi ilk başlatan odur. (Buhârî – Müslim – Tirmizî)

Kabil kardeşini öldürdükten sonra cesedi ne yapacağını bilemeyip bir süre düşünmüştür. Bu sırada bir karga başka bir kargayı gömmek için toprağı eşmiş ve ölüsünü oraya koyduktan sonra üstünü örtmüştür. Araştırmacılar, Maide Suresi’nde de geçen bu olaya konu olan canlının neden karga olduğu konusunda ise şöyle bir kanıya varmışlardır: “Karga daha çok leşe konar, yani onun en çok zevk aldığı budur. Adam öldüren kimse, insanlık şeref mertebesinden kendini azletmiş ve kana susayan bir mahluk seviyesine inmiş demektir.”

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir