Yerli ve milli derecelendirme kuruluşu

208

Moody’s ve Standard&Poors Out

Dış güçler milli ekonomimizde olumlu gidişi baltalamak için Moody’s ile ekonomik görünümümüzü negatife indirdi. Ve yerli ve milli derecelendirme kuruluşu ihtiyacımız had safhaya çıktı. Bu ihtiyacı göz önüne alan milli ekonomi yöneticileri en kısa sürede yerli bir derecelendirme aygıtına ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek sosyal medya ve çevresinde büyük sarsılmalara yol açtılar. Ülkemizin hızlı ve durdurulamayan ekonomik yükselişini sindiremeyen mecralar bir biri peşi sıra milli ekonomimize çelme takmaya çalışmakta ancak bu hamlelerin hepsine nanik yaparak tekrar şahlanan milli ekonomimiz önüne gelen tekfur, kafir paralarını bir biri peşi sıra kellelerini uçurarak yoluna devam etmektedir.

Daha yok mu ? naraları arasında bana Euro’yu  getirin o Euro buraya gelecek diye şahlanan ekonomimiz, milli derecelendirme kuruluşu ile bir büyük eksiğini de tamamlayacak gibi görünüyor. Halbuki hal gerçekten böyle mi ? Kredi derecelendirme kuruluşlarının ne amaçla kurulup, kullanıldığını yazan Selim Somçağ konunun sadece para meselesi olduğunu net bir şekilde ifade ediyor.
kredi_derecelendirme.JPG

Bir diğer konu ise Karar gazetesi kıdemli ekonomi editörü İbrahim Kahveci’nin yıllar içinde Türkiye’nin borçlanma ihtiyacının nasıl arttığını anlattığı yazısında saklı :

2014 yılı borçlanma ihtiyacımız 19.823 : 8.182 dış borç alırken; 11.642 iç borç alınmış, 

2015 yılı borçlanma ihtiyacımız 22.593 : –2.883 dış borç öderken; 25.476 iç borçlanma yapılmış. 

2016 yılı borçlanma ihtiyacımız 32.972 : 4.452 dış borç alırken; 28.520 iç borçlanma miktarı,

2017 yılı borçlanma ihtiyacı 83.622 : 16.816 dış borçlanma ve 66.805 iç borçlanma ile zirveye çıkmış.

dis_borc.JPG
Kamu ve özel sektör dış borç artışı

Bu durumda iyi gitmeyen bir ekonomik gösterge bozulması aşikar bir şekilde kendini gösterince milli olmayan Moody’s fırsatı kaçırmamış ve negatifi basmış görünüyor. Birde bu ekonomik bozulmaya, şeffaflık endekslerinde bozulma eklenince Türkiye yatırım açısından riskli ülkeler arasına birden katılıveriyor.

yolsuzluk_algi_indeksi.JPG
Yolsuzluk algısı

yolsuzluk_indeksi.JPG

TEILEN
Önceki İçerikNamibya nerede
Sonraki İçerikÜtopya ne demek

7
Kimler Neler Demiş?

4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mahmut Baki

Türkiye git gide daha güzel ve güçlü bir ülke olmaya devam ediyor bence.

Özcan

Türkiye tam bağımsız olmadan bu kuruluşlar bizi daha çok kötü durumlara sokar.

Berk

Dış güçlerin hamleleri ile ekonomimiz böyle oynuyor ise onlar ile olan bağımızı koparmamız ve kendi içimizde güçlü olmamız gerek.

Atalay

Dış borçlanmamız giderek artıyor. Tamam yabancı eller bize müdahale ediyor ancak bizim de suçumuz büyük. Kendimize gelmeliyiz.