Yeni Zelanda Bayrağı Değişecek mi?

3275

Yeni Zelanda’da bayrak değişikliği yıllardır, hatta 2. Dünya Savaşı zamanlarından beri konuşulan ve çok tartışılan bir konu. Halkın önemli bir kesimi bayrak değişimi olmasını istiyordu. Bunun en önemli sebebi bayrağın Avustralya bayrağıyla sıkça karıştırılıyor olması. Buna karşın hükümet, bayrak değiştirilmesi konusunda bir adım atmıyordu. Geçen sene ise, Yeni Zelanda başkanı John Key, ortaya bayrak degişimi hakkında referandum yapılması fikirini attı.

Üstteki Avustralya'nın alltaki ise Yeni Zelanda'nın şu anki bayrağı.
Üstteki Avustralya’nın, alttaki ise Yeni Zelanda’nın şu anki bayrağı.

Yeni Zelanda halkının bayrak degişikliği istemesinin birçok nedeni var. Bunlardan biri bayrağın fazlaca Avustralya bayrağına benzemesi. 1984 yılında Avustralya başkanının Ottawa’yı ziyaretinde Yeni Zelanda bayraklarıyla karşılanması da bunu kanıtlar nitelikte. Ayrıca halk bayrağın sol üst köşesinde Büyük Britanya bayrağının bulunması Yeni Zelanda’nın bağımsız olmadığı izlenimi yaydığı için halk bu değişikliği istemekte.

Düşünülen bayraklardan birinden de IŞİD bayrağını andırması sebebiyle vazgeçildi.
Düşünülen bayraklardan birinden de IŞİD bayrağını andırması sebebiyle vazgeçildi.

 

Bayrak için binlerce farklı tasarım yapıldı. Yeni Zelanda hükümeti de binlerce bayrak tasarımı içerisinden 40 tanesini seçti. Bu 40 bayrakta göze çarpan ilk şey bayrakların neredeyse hepsinin üstünde Yeni Zelanda’yı sembolize eden, onların kültürlerine özgü motiflerin bulunması. Özellikle bayrakların çoğunun üzerinde Yeni Zelanda deyince akıllara gelen eğreltiotu (silver fern) simgesinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Yakın bir tarihte bayrak seçenekleri 4’e indirilecek ve ondan sonra karar Yeni Zelanda halkına bırakılacak.2016 yılı içerisinde Yeni Zelanda’nın yeni bayrağının belli olması bekleniyor.

2166-kyle-lockwood-silver-fern-nz-flag-final-cr-1
Göze çarpan tasarımlardan biri.

Bayrak tasarımı herkese açık olduğundan bazı arkadaşlar da işi şakaya vurmuş ve bu sayede komik tasarımlar ortaya çıkmış.

Bu da eğlencesine yapılmış olanlardan
Bu da eğlencesine yapılmış olanlardan.
Burada da fazlasıyla eğlenilmiş.
Burada da fazlasıyla eğlenilmiş.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir