Yeni Trend No Poo: Şampuansız Saç Yıkama

7287

Son günlerde internette herkes no poo akımından bahseder oldu. Eminim sizler de bir yerlerde bu akıma ait bir şeyler görmüşsünüzdür.

No poo kısaca hayatınızdan şampuanı çıkartarak saçınızı şampuansız yıkamak demek oluyor.

Şampuan, saçımızı temizlerken saçı beslemesi gereken yağları da saçımızdan temizliyor. Bu yüzden de vücut saçı beslemek için daha fazla saç yağı üretiyor ve bu da saçların daha çabuk yağlanmasını sağlıyor. Ayrıca aşırı şampuan kullanımı saç tellerinin kurumasına yol açıyor ve saç daha mat ve sağlıksız gözüküyor. Organik şampuanlar bir nebze bu probleme çare getirse de hem fiyatları çok yüksek hem de zamanla saç o düzene de alıştığından bir süre sonra aynı problemle tekrar karşılaşıyorsunuz.

Peki şampuansız saç yıkama mı olur dediğinizi duyar gibiyiz. Evet oluyor bu akımda saçınızı temizlemek için karbonat ve elma sirkesi ikilisini kullanıyorsunuz. Uzun saçlılar için bu akımı uygulamak biraz zor olsa da uygulanan saçları gördüğünüzde buna değeceğini siz de anlıyorsunuz.

karbonat sirke

No poo nasıl uygulanıyor derseniz çok basit. İlk olarak banyo öncesinde bir su bardağına bir yemek kaşığı karbonat, diğer su bardağına da bir yemek kaşığı elma sirkesi koyun. Karbonatı şampuan elma sirketisini de krem olarak düşünebilirsiniz.

Karbonat saçınızı temizlerken saçınızın sağlıklı olmasını sağlayacak olan yağları saçınızdan arındırmıyor. Böylece saçlarınız daha az yağlanıyor. Sonrasında uygulanan elma sirkesi ise saçınızı yumuşatıyor ve parlak bir görüntü sağlıyor.

En güzeli hazırladığınız çözeltileri eski şampuan şişelerine koymak ya da dilerseniz seyahat için satılan küçük şampuan şişelerini de kullanabilirsiniz. Saç derinizin her yerine çözeltinin gelmesi önemli.

İlk olarak karbonat çözeltisini saçınıza uygulayın sonra bol su ile duruladıktan sonra elma sirkesi çözeltisine geçebilirsiniz. Bu çözeltiyi de saç derinizin her yerine uyguladıktan sonra bol su ile durulayın. Evet sirke kokusu kötü ama dilerseniz banyodan sonra saçınıza doğal hoş kokulu yağlar sürebilirsiniz. Bu da saçlarınızın mis gibi kokmasını sağlayacaktır.

İlk uygulamada beklediğiniz değişiklik olmazsa sakın vazgeçmeyin çünkü no poo’yu bütün uygulayanlar değişiminin üçüncü uygulamadan sonra etkisini göstermeye başladığını söylüyorlar.

 nopoo-1

Not: Yazımızda bir yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı sirke olarak yazdık fakat ilk uygulamadan sonra oranları kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Eğer saçınız çok kuru olursa karbonat miktarını azaltabilirsiniz. Ayrıca karbonatın suda daha iyi çözünmesini sağlamak için sıcak su kullanmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir