Yeni Başlayanlar İçin 6 Maddede Amsterdam

2358

Amsterdam… İsmi söylendiğinde, öncelikle akla özgürlükler ve legal uyuşturucu kullanımını getiren Hollanda başkenti… Seyahati seven hemen herkesin bir gün gelip de ziyaret etmek istediği, konuklarına çok çeşitli seçenekler sunan, rahat etmek isteyeni rahat ettiren, “uçmak” isteyeni “pilot” yapan, her daim sevimli kent. Kendisini ilk kez ziyaret edecekseniz ya da “ben burada yaşayacağım, kafaya koydum” diyenlerdenseniz, işte size uçağa binmeden işinize yarayacak bir kaç temel bilgi.

#1 Özgür Cinsellik

tour_img-199021-48

Aslında orta ve kuzey Avrupa’nın geneline hakim olan cinsel özgürlük havası, nedense – benzerleri başka ülkelerde de görüldüğü halde – Amsterdam’daki “Red Light District” ile özdeşleşmiştir. Bu bölge, her türlü cinsel aktivitenin gerçekleştirildiği, sex shoplar ve canlı showlara ev sahipliği yapan bir mahalledir. Öyle ki, her yaş ve cinsiyetten, kimi zaman ailece ziyaret edilen bir yer olmasına şaşırmamanızı, normal karşılamanızı tavsiye ediyoruz.

#2 Yasal Uyuşturucu Kullanımı

728926
Bazı günler insanın başını döndürecek derecede Amsterdam sokaklarına hakim olan “duman” yine şehrin normal özelliklerinden biridir. Hollanda’da belirli türden uyuşturucuların kullanımı, yine belirli seviyelerle sınırlı olmak kaydı ile yasaldır. Bu “ihtiyacı” karşılamak için açılan coffee shoplar, şehrin muhtelif bölgelerine yayılmış ve bir sektör oluşturmuşlardır. Bir çok çeşit kek, mantar, sigara bu dükkanların ürün portföyünü oluşturur. Tamam, merak insanın vazgeçilmez bir dürtüsü. Ama merakınızı tatmin etmek için bu dükkanlardan birine uğrayacaksanız, yalnız olmamanız en doğru seçenek.

#3 Bisikletli Ulaşım

00_134407_10150104539992559_4604191_o

İşte Amsterdam’la özdeşleşen bir başka nesne; bisiklet! İnanın bu şehirde neredeyse nüfustan fazla bisiklet mevcut. Sokaklarda bizdekinden çok daha yaygın ve işlevini yerine getiren bisiklet yolları mevcut. Hatta bisiklet yollarında yayaların yürümesi  kesin olarak yasak. Öyle ki, bisiklet yolunda bisikletli biri bir yayaya çarparsa cezası yok! Hal böyle olunca bisikletli ulaşımın günlük hayattaki rolü oldukça büyük. Şehrin bir çok noktasında bisiklet kiralayan dükkanlar ve noktalar mevcut.  Turist olarak şehrin tadını bisikletle çıkarmak harika bir deneyim. E şehre yerleşiyorsanız da zaten mutlaka bir bisiklet sahibi olacaksınız demektir…

#4 Kanallar

amsterdam_canal

Şehrin haritasına baktığınızda, Amsterdam’ı koca bir ızgaraya benzetebilirsiniz. Sebebi tabiiki kanallar. Şehrin her yanına bir dolaşım sistemi şeklinde yayılmış olan su kanalları, Amsterdam kimliğinin önemli bir imgesi. Üzerlerindeki irili ufaklı köprüler sayesinde bölgeler biribirine bağlanıyor. Turistik aktivite için ana kanallar üzerinde yapılan tekne turları ilgi çekici olacaktır. Hemen hemen tüm kanallar birbirine benzediğinden plansız dolaşacak olsanız bile bir şehir haritasını yanınızdan eksik etmeyin diyoruz.

#5 Parklar

busy_amsterdam_vondelpark

Bu kadar kanalın olduğu yerde bu kadar park nasıl oluyor diye sormayın, zira Amsterdam yüzölçümü olarak oldukça geniş bir şehir. Ama planlanırken bizim oldukça hasret olduğumuz “yeşil alan” ihtiyacı hakkıyla gözetilmiş. Özellike bahar ve yaz aylarında şehrin  içindeki büyük ve güzel parklar bir çok ziyaretçiyi çekerek alternatif aktivite imkanları sunuyor. Vondelpark, Oosterpark en büyükleri. Bisikletinizle parka gitmek çok daha eğlenceli olacaktır.

#6 Konaklama

amsterdam_sinking_buildings_by_pagz76-d4pg3f8

Her yerin kanallarla kaplı olmasından dolayı şehir merkezi konaklama için doğal olarak biraz pahalı. Bu, turist ya da şehre yerleşme isteğinize göre değişmiyor. Merkezdeki binalar genelde oldukça eski olduğundan ve de azımsanmayacak bir kısmının küçük olmasından dolayı kiralar oldukça fazla. Şehir dışına çıkıldıkça belli bir oranda otel fiyatlarında da kiralarda da azalma
gerçekleşiyor. Ziyaretleriniz ya da yerleşme planlarınız için aklınızda bulunması gereken bir başka nokta da bu…

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir