Yeni Başkan adayı:Donald Trump

1806
İdeal başkanlık sistemi olarak dünyaya tanıtılan Amerikan Başkanlık Sisteminde titizlikle korunan kuvvetler ayrılığı prensipleri ve basın özgürlüğü gibi hassas alanlar gözetildiğinde cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump bu hassas konularda  nasıl bir görüşe sahip olduğu konusunda kamuoyunda kesin görüş oluşmamıştır.
donald trump
Bağımsız hukuk ve bağımsız medya prensipleri açısından dünyanın en hassas kriterlerine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri cumhuriyetçi başkan adayının peşpeşe gerek hukuk gerekse medya alanında yaptığı eleştiriler ve kırdığı potları konuşmaktadır.
Görevdeki aktif başkanlara ayağa kalkarak ihtiram ve saygı emaresi göstermeyerek mahkemelerin bağımsızlığına halel ve zeval getirmek istemeyen hakimlik müessesesi; şimdilerde eğer Başkan olursa kim bilir mahkemelere daha ne gibi eleştiriler ve ayarlar getireceği meçhul olan Donald Trump’ın Meksika kökenli hakim ile alakalı yaptığı eleştirileri hazmetmeye çalışıyor.
Cumhuriyetçi Amerikan başkan adayı Donald Trump Meksikalı bir hakimin Trump Üniversitesi hakkında karar vermesini bir menfaat çatışması olduğunu ve hakimin Meksika orijinli olması nedeniyle kendisinin Amerika Meksika sınırına duvar örme politikası dolayısıyla Trump Üniversitesi’nin ihtilaf mahkemesindeki meksika orijinli hakiminin tarafsız karar veremeyeceği yönündeki eleştirileri demokrat başkan adayı Hillary Clinton ve pek çok diğer Sivil Toplum Örgütü tarafından bağımsız mahkemelere karşı işlenmiş bir ırkçı söylem ve saldırı olarak nitelendirildi. Ve bilindiği üzere Donald Trump İslamofobik çıkışları, agresif söylemi ve rakiplerine ve çevresine saldırgan tutumu ile cumhuriyetçi başkan adayları arasında sıyrılmış olsa dahi, ılımlı ve entellektüel Amerikan seçmeni arasında hala kaygı, şüphe ve temkinle yaklaşılan bir aday olarak değerlendirilmektedir. Bu son çıkışında Donald Trump Meksika orijinli ve Indiana mezunu hispanik hakim hakkında proaktif bir söylem takip etmiş ve CNN televizyonunda çıktığı bir programda konu hakkında düşüncelerinin doğru olduğu yönünde ısrarcı davranmıştır. Donald Trump ünlü emlak milyarderi olması yanında cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayları arasında kuvvetli bir aday olarak kendinden her ortamda söz ettirmektedir.
Politik yazı ve haber yapan medya çalışanları Birleşik Devletler’de gördüğüm en güvenilmez, namussuz medya çalışan grubudur diyen Donald Trump kendisinin başkanlık yarışında bağış toplama yöntemi ile ilgili sorulan sorulara kaçamak verdiği cevaplar sonrasında tatmin olmayan medya temsilcilerine karşı kullandığı en ağır ve kabul edilemez eleştirilerden biri olarak Amerikan siyasi tarihine geçmiştir.
donald-trump-pinokyo
Türkiye’de Cem Uzanvari para temelli çıkışın Amerikan örneği gibi değerlendirilen Donald Trump ve başkanlık yolundaki hızlı adımlarla ilerleyişi aslında çok da iyi anlaşılamamıştır.  Türkiye’den bakıldığında çok şanslı bir başkan adayı olarak  görülmeyen Trump aslında Amerika içinde örgütlü agresif ve milliyetçi söylemin güçlenmesi ile son iki dönemde demokratların yapmış oldukları ülke içinde ve dünya çapında ki bazı eylemleri olumsuzlayan bir grup Amerikan seçmeni arasında popülerlik kazanma zeminine dönüşmüş olabileceğini göz ardı etmemek gerekir. Donald Trump Amerikan başkanı olursa izleyeceği bazı şahin politikaların uzun dönemde Ortadoğu ve Türkiye ile ilgili ne gibi değişikliklere sebep olacağıö Rusya’nın Suriye’deki varlığı, İsrail ve Filistin sorunu gibi,mülteciler sorunu gibi ,çözülmeyi bekleyen pek çok büyük ortadoğu problemine cumhuriyetçilerin bu yeni başkanının nasıl yaklaşacağı  Türkiye’nin içinde meydana gelebilecek bir anayasa  değişikliği sonrasında oluşailecek yeni durumun cumhuriyetçi politikalavda nasıl bir tavır değişikliğine neden olacağı ise şu anda kesin olarak bilinmemektedir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir