Sofra Adabı’nın 20 İnce Detayı

35994

Sofra adabı, yemek yeme adabı detayları nelerdir ?

Sofra adabı, herkesin bildiği ancak her seferinde uyulan bir kavram değil, maalesef. Küçüklüğümüzden bu güne, ailemizden ve çevremizden gördüğümüz sofra adabının yanında bilmediğimiz bir çok ince detay var.

Özellikle kurumsal şirketler yüksek makamdaki çalışanlarına “Sofra Adabı” kursu veriyor. Resmi davetlerde bilmeden de olsa masadaki diğer kişilerin gözünde yanlış bir izlenim bırakmak istemezsiniz. Çünkü; çatal bıçağın tabağa koyulma şeklinden tutun da, ekmeğinize sürdüğünüz yağ miktarına kadar, her şeyin bir anlamı var. Evet hele böyle protokollere meraklı bir aileye gelin veya damat olur iseniz veya çok kuralcı bir şirkette işe alınıp şirket müdürleri tarafından çok ciddi bir yemeğe davet edilirseniz hangi bıçak, hangi kaşık ne için kullanılır ? gibi konularda detaylı bir kaynak olabilecek bir konu ele aldık.

Özel ve resmi davetlerde, aklınızın bir köşesinde olması gereken, sofra adabı detayları ve yemek yemeye ait adabı muaşeret sofra kuralları detaylı olarak incelenecek.

Herkesin az çok bilmesi gereken sofra kuralları nelerdir ?

Madde madde resimli anlatım

#1 Çatal-bıçak

Bıçak kesinlikle sağ elle tutulur ve işaret parmağı bıçağın keskin olmayan tarafına destek olarak kullanılır. Bu sırada çatal ise sol elle tutulur.

catal bicak

#2 Bıçak kullanılmayacak bir yemekte çatal sağ elle tutulur.

sofra adabi

#3 Kullanılmış çatal, bıçak ve kaşık

Yemek sırasında çatal, bıçak ve kaşığınızı kullandıktan sonra kesinlikle tekrardan masaya koymamalısınız. Tabağın içinde kalmalı. Bıçağın keskin tarafı size yani içe gelecek şekilde konulmalıdır. Çatal ise bıçağa paralel ve sol tarafa konulur. Ve bu sizin yemeğe ara vermiş olduğunuzu gösterir.

#4 Yemeğinizi bitirdiğinizde

Yemeğinizi bitirdiğinizi ve başka bir şey istemediğinizi belirtmek için ise, çatalı sola bıçağı da sağ tarafa gelecek şekilde, tabağın ortasına koymanız yeterli olacaktır.

yemekadabi-sonbisey4

#5 Masada oturma adabı

Masada dik oturmak gerekiyor ve dirsekler kesinlikle masa üzerine koyulmamalı.

yemekadabi-sonbisey4

#6 Tabağınıza aldığınız yemek miktarı

Yiyebileceğiniz kadar yemek alın. Eskiden olduğu gibi tabakta yemek bırakmak artık saygısızlık olarak geçmese de bunu yapmayı tercih etmeyin. Özellikle ev hanımlarının yemeklerine ve emeğine hürmeten her çeşitten az da olsa alınması gerekiyor.

yemekadabi-sonbisey4

#7 Ruj izi

Kadınları ilgilendiren bu adab-ı muaşeret kuralında ise, ruj izini bardak, kadeh yada çatal, kaşığınız da bırakmamaya çalışın. Yemeğe başlamadan önce ise fazla rujunuzu peçete yardımı ile alın.

yemekadabi-sonbisey4

#8 Peçete kullanımı

Yemeğe başlamadan önce peçetenizi dizlerinize kadar sermelisiniz. Tamamen açmadan ikiye yada üçe katlanmış olarak serilir. Peçeteyi yakaya geçirmek ise ayıptır. Yemeğiniz bittikten sonra peçeteyi toplayıp, katlamadan tabağın yanına bırakmalısınız. Bir şey içmeden önce ise ağzınızı kesinlikle silmelisiniz. Bir önceki kuralda olduğu gibi bardakta bir iz bırakmamalısınız.

yemekadabi-sonbisey4

#9 Kanepeler

Özel davetlerden, kadınların altın gününe kadar her yemek organizasyonunda kullanılan kanepeleri yerken, eğer üzerinde kürdan yoksa elinizle yemenizde bir sakınca yoktur.

yemekadabi-sonbisey4

#10 Havyar ve yağ

Havyar kendi servis kaşığı ile servis edilir ve tabağınıza bir miktar aldıktan sonra yanında servis edilen diğer yemeklerle kendinize küçük bir kanepe yapıp, elinizle yiyebilirsiniz. Yağ kullanmadan önce ise, bıçağınızla önce tabağınıza almalısınız. Direk, masaya getirilen yağdan, her ekmeğinize süreceğiniz zaman almak yanlıştır.

#11 Çorba içerken

Çorbanızın sıcak olup olmadığını üzerinde tüten dumandan anlayabilirsiniz. Çorbanız bittiğinde kasenizi yada tabağınızı kendinize doğru birazcık kaldırarak kaşığınızı doldurabilirsiniz. Çorbanız bittikten sonra da kaşığı kasenin yada tabağın içine bırakmayın. Altındaki servis tabağının üzerine koyun.

yemekadabi-sonbisey4

#12 Yemek arasında

Yemeğinizi diğer davetlilere göre daha önce bitirdiyseniz, onlarında bitirmesini sessizce beklemelisiniz. Bu başka bir saygıdır. Ayrıca, bıçağınızı kendinize paralel, çatalı ise bıçakla artı olacak şekilde tabağa koymalısınız.

yemekadabi-sonbisey12

#13 Salata yerken

Salatalar genellikle çatal ile yenir ancak büyük parçaların çataldan düşmesini önlemek için bıçak yardımı ile kesmelisiniz. Salata kasenizin içinde minik domateslerden varsa elinizle yiyebilirsiniz ama kesinlikle ısırmayın, fışkırabilir. Yiyebileceğiniz büyüklükte olanları seçin. Salatanın suyuna banmak isterseniz de küçük bir ekmek parçasını önce çatalınıza sonra salata suyuna batırın. Limon, zeytinyağı veya salata soslarından istediğiniz miktarda alabilirsiniz.

yemekadabi-sonbisey12

#14 Balık yerken

Balık yemeye başlamadan önce, balığın kafasını ve kuyruğunu çatal, bıçak yardımıyla ayırın. Eğer kılçık ve kafa için masada bir tabak yoksa rica edin veya tabağınızın kenarına koyun. Balığı tamamen ayıklayıp değil, önce bir tarafını yiyin ve kılçığı çıkarın. Sonrasında ise yemeye devam edin. Balık severler küçük balıkların kafalarını da yerler. Büyük balıkların yanaklarını yemek ise onur olarak görülür. Ağzınıza minik kılçıklar geliyorsa baş ve işaret parmağınız ile almanız sorun olmayacaktır.

yemekadabi-sonbisey12

#15 Ekmek yerken

Ekmek dilimlerinizi büyük değil küçük lokmalar halinde bölmelisiniz ve elinizle bölmekten çekinmeyin. Yalnız ekmeğinizi tabağınızın üzerinde bölmelisiniz ve yağ sürerkende aynı şekilde tabağın üzerinde sürmelisiniz.. Daha sert ve bisküvi tarzında ise zaten küçük lokmalar halinde servis edileceğinden kesinlikle bölünmemeli.

yemekadabi-sonbisey12

#16 Yemek bittikten sonra

Yemeğinizi bitirdikten sonra beğendiğinizi dile getirmekten çekinmeyin ancak beğenmediyseniz bunu sesli söylemek yerine, çatal ve bıçağınızı tabağa koyuş şeklinize göre belirtin. Bu da sizin inceliğiniz olsun.

yemekadabi-sonbisey16

#17 Turşu, garnitür ve mezeler

Turşu, sandviç yanında servis edilmiş ise elinizle yemenizde bir sorun yok. Ancak ana yemek yanında servis ediliyorsa çatal ve bıçakla yenilmelidir. Masadaki garnitürlerden servis kaşıkları ile tabağınıza alın ve hemen bitirmeyin. Bitirdikten sonra servis tabağında kalanın, diğer kişilere de yeteceğinden eminseniz biraz daha tabağınıza alabilirsiniz. Zeytin çekirdeğini ise, düşürmeyeceğinizden eminseniz çatalınıza çıkarabilirsiniz yada sağ elinizi yumruk yapıp, avucunuzun içine çıkarın.

yemekadabi-sonbisey16

#18 Tuz kullanımı

Yemeğin tadına bakmadan önce kesinlikle yemeğe tuz atmamalısınız. Eğer bunu yaparsanız, aşçıya veya ev hanımına hakaret etmiş olursunuz. Önce yemeğinizin tuzuna bakın, sizin için yetersizse tuz ekleyebilirsiniz. Eğer tuzluğun ağzı geniş ve açık ise parmaklarınızla değil bıçağınızın ucu ile almalısınız.

yemekadabi-sonbisey16

#19 Elle yenilen yemekler

Eğer bu konuda herhangi bir şüpheniz varsa, masadaki diğer kişilerin nasıl yediğine dikkat edin. Yine de masaya bir tepside servis edilecektir ve yemeye başlamadan önce kesinlikle tabağınıza almayı unutmayın. Resmi olmayan ortamlarda; istiridyeyi, ıstakozu, kuru keki, sandviçi, tavuk kanadını ve butunu, kızarmış patatesi, kurabiyeyi ve bazı meyveleri el ile yiyebilirsiniz.

yemekadabi-sonbisey16

#20 Amerika ve Avrupa’daki çatal-bıçak kullanımı

Her ülkenin ve yörenin kendine has bir yemek yeme kültürü vardır. Bu kuralların bir çoğu birbirine benzese de bizim dikkat etmediğimiz ama bu alanda uzmanlaşmış olan kişiler için vazgeçilmezdir bu kurallar.

Çatal bıçak pozisyonları ile garsonla iletişim mümkün mü ?

Amerika’daki çatal-bıçak pozisyonu

yemekadabi-sonbisey16

Avrupa’daki ve genel olarak kullanılan çatal-bıçak pozisyonu

yemekadabi-sonbisey16

Birbirinden pratik bu akılda kalıcı kurallar ile toplum içinde yenilen yemeklerde veya herhangi bir iş toplantısında karşılaşılabilecek ufak tefek görgü kuralı ihalelerinden de hızla uzaklaşılması gibi bir fayda da bu yazının içeriğinde mündemiçtir.

Kaynak 

2
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hayata gülümse

Ödevime çok yardımcı oldu

yüzyüzeyken konşuruz

ödevimde bana yardımcı olduğunuz için sağolunn..