Yaz Mevsiminde size eşlik ederken ruhunuzu da serinletecek kitaplar

1788

books-918521_640
Sıcak hava kendini gösterip bedenimizi bunalttıkça tatil iple çekilir hale geliyor. Fakat denize girince serinlesek bile ruhu serinletmek o kadar kolay olmuyor. İşte bu yazımızda sizin için yaz mevsiminde okunacak, sizi ruhunuza kadar serinletecek kitaplar derledik.

091123Sahilde Kafka kapak_widec

1.Haruki Murakami / Sahilde Kafka

Bu kitabı okurken ricamız kulaklığınızı takıp içerisinde bahsi geçen müzikleri dinlemek. Youtube üzerinde kitap içerisinde geçen şarkılardan oluşan bir playlist de mevcut. Murakami’nin akıcı ve düşündürücü uslubuyla size tüm yılı arkanızda bırakma fırsatı veriyor. Daha önce bu yazarla tanışmadıysanız tam zamanı. Alışagelmiş romanların dışına çıktığınızı sonuna kadar hissedeceksiniz.

Elveda-Haziran-...-Bitti...-Notum-9-...-Mektuplarin-kitabin-merkezine-oturtulmasi-hic-hosuma-gitmedi

2.Sarah Jio / Elveda Haziran

Bu kitap için yanınız da bir kalem bulundurmanız şart tabi okurken beğendiğiniz cümlelerin altını çizmeyi seviyorsanız. Eğer daha önce bir Sarah Jio kitabı okuduysanız tarzını bilirsiniz. Çizgisinden şaşmamış gene bir çok beststeller tarzı romanların dışına da içtenliğiyle çıkıyor diyebilirim. Kitap boyunca bir kaç damla gözyaşı yüzünüzü serinletse de sonu ruhunuzu da serinletme garantisi veriyor.

alda

3.Paulo Coelho/ Aldatmak

Belki de mantıklı olan tek şey şu dünya da hoşça vakit geçirmektir.

Kitapta geçen bu söz size neden bu kitabı yaz mevsimine yakıştırdığımı özetliyordur umarım. Linda hayatta sevdiği bir işi, eşi olmasına rağmen mutlu değildir. Arkadaşları belki de bir uzmana görünmesi gerektiğini, ilaçlar ile iyileşebileceğine inanmaktadır. Oysa o ilaçlar ile uyuşmak yerine hayatı tüm hücrelerinde yaşamak istemektedir.

Kitabın ilerleyen sayfalarında ise Linda sizi şöyle bir cümle ile karşılıyor ”…yanlış görülen bir şey yaptım. Kuralları çiğnemeyi başardım ve Dünya başıma yıkılmadı. Uzun zamandır, kendimi bu kadar mutlu hissetmemiştim. ”

kmetis207

4.Murathan Mungan /Kadından Kentler

Kitaplara düşkün ev kızları bilir , anneleri yeter artık kızım gel de şurda iki işin ucundan tut der. Eğer kitaba dalıp duymazsak eğer annemizi Eyvah! İşte bu da öyle dalınası bir kitap

Annesi arada bir ‘Hayatla romanları ayırt edemeyeceğini bilseydim, zamanında oku kızım , oku kızım ‘ diye başının etini yemezdim diye uyarırdı. Ama hayatla karıştırılmayacaksa romanlar niye okunsundu ki ? ” Hayatla romanları karıştıracak derece de okumaya sevenler için yaz tatilin başucu kitaplarından biri olacağına eminim.

210368306_tn30_0

5.Stefan Zweig /Satranç

Dizleri titremeye başladı.Bir kitap ! Dört aydır elime kitap almamıştım.ve içinde insanın ard arda sıralanmış sözcükler, satırlar , sayfalar ve yapraklar görebileceği , başka, yeni , şaşırtıcı, düşünceleri okuyabileceği , tanıyabileceği , beynini alabileceği bir kitabın hayali bile insanı hem çoşturuyor hem de uyuşturuyordur. ” Yoğun okul ve iş temposundan sonra nefes alınabilecek zamanlardan en kabul göreni elbette yaz mevsimidir. Ve uzun zamandır kitap okuyamayan kitap kurtlarına bu kitap hissettiklerinde yalnız olmadıklarını gösterir.

read-369040_640

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir