Evde veya sokakta yavru kedi bakımı

Yavru kedi bakımı için pratik bilgiler

Kış geliyorken, vicdanınızın sesini dinlediniz ve evinize annesiz bir yavru kedi aldınız, peki bakımını nasıl yapacaksınız? Ne ile besleyecek, nasıl mama seçecek, tuvalet eğitimini nasıl vereceksiniz?

Yavru Kedinin bakımını doğru yapabilmek için, kedinin kaç günlük veya aylık olduğu çok önemlidir. Eğer gözleri açılmamış bir kediyse işiniz zor çünkü anne sütüne ve sıcaklığına çok ihtiyaç duyar.  Yavru kedilerin gözleri ortalama 2,5-3 hafta içinde açılır, bu süreden sonra beslenmeleri ve hayatta kalma oranları, önceki döneme göre nispeten daha yüksektir.

gozleri-acilmamis-yavru-kedi-bakimi-beslenmesi

Gözleri açılmamış yavru kedi bakımı ve beslenmesi

 • Annesi varsa kediyi daha sonra sahiplenmeyi deneyin ve annesinin yanına geri bırakın, bu dönemde annesini beslerseniz kedi de daha sağlıklı gelişecektir.
 • Annesi yoksa veya ilgisiz bir annesi varsa muhakkak süt annelik için  lohusa bir süt anne kedi bulmaya çalışın, Facebook grupları bu alanda yardımlaşmada çok etkili olabilmektedir.
 • Anne kedi sütü bulamıyorsanız, bir yavru kedi biberonu yoksa eczanelerden çok ucuza bulabileceğiniz damlalık veya en küçük boy iğnesiz şırınga içine pet shoplarda bulabileceğiniz “Yavru kedi süt tozu“ile hazırladığınız ılık sütü koyarak besleme yaparak kediye içirmeye çalışın ama bu işlemi kedinin boğulmasına ya da strese girmesine sebep olmamak için nazikçe ve yavaş yavaş aralıklı sürelerle yapın. Kediyi kesinlikle sıkmayın, avucunuzun içinde tutmanız yeterli. Ağzının kenarına dökülen sütleri yumuşak bir peçete ile silin. Eğer, kedi sütü de bulamazsanız, “yarı yarıya sulandırılmış ve ılık olacak şekilde(saf inek sütü sanılanın aksine kedilere zararlıdır, bağırsaklarını bozar, asla sulandırılmadan verilmemelidir)“, öncelikli olarak marketlerden alabileceğiniz Bebelac veya Pınar bebek sütünü, en son ihtimal olarak yarım yağlı inek sütünü minik boy şırıngayla kediye içirin. Günde 5-6 öğün 1-2 şırınga yeterlidir.
 • Bu dönemde yavru bir kediyi kesinlikle yıkamayın. Çok kirli veya çamurlu ise, en fazla ıslak mendil ile nazikçe vücudunu silin ve kuru yumuşak bir bezle fazla nemini alın. Piresi varsa bile gözleri açılana kadar sabredin, sonuçta kedilerin piresi insana bulaşmaz, 3 haftadan sonra, kediler için pire spreyinden sadece 2-3 fısfıs (fazla değil) sırt bölgesine sıkmanız yeterli.bir ay sonra bu işlemi tekrar yaparsınız. 2.aydan sonra da veterinerde ilk pire-kene gibi asalakları önleyici “dış parazit” ense damlasını yaptırabilirsiniz.
 • Yvru kediyi sıcak yerde tutun. Yumuşak bez, eski kıyafetler, kazaklar veya yastık gibi bir yerde yatırabilir, boynunu geçmemek suretiyle hafif bir şeyle üzerini örtebilirsiniz ama yavru kedi için en ideali, annesini aradığından bir tene dokunmak ve onun sıcaklığıyla ısınmaktır. Bu, aynı zamanda onun güvende hissetmesini sağlar, böylece bağışıklığı ve hayatta kalma oranı artar.

yavru-kedilerde-beslenme-biberonla-sut-verilmesi

Gözleri Açılmış (1-4 ay arası) Yavru Kedi Bakımı

 • Yavru kediler, insanlar gibi sevgiye ihtiyaç duyarlar. Onunla ilgilendiğinizde, bir nevi sizi büyük anne kedi olarak görmeye başlarlar, güven duygusunu da bu dönemde geliştirirler. Evdeki ailenin bir parçası olduğunu ve sevildiğini ona hissettirir ve gösterirsiniz, daha hızlı bir alışma, benimseme süreci gelişir.
 • Beslenme olarak sık olmamak kaydıyla haşlanmış tavuk ve et türevleri, pişmiş balık ve haftada bir yarım çay bardağı sulu süt verebilirsiniz. Kediler 1 aylıktan sonra yavaş yavaş mama yemeye başlarlar. Baby cat denilen kaliteli kedi mamalarını bu dönemde verebilirsiniz. 1-4 ay arası yavru kediler için üretilen bu mamalar, kedilerin gelişiminde en gerekli gıda maddelerinin birleşimlerini içermekte ve onların diş yapılarını zorlamayacak yumuşaklıkta ve büyüklüktedir, ayrıca çok lezzetlidir. Yavru kedilerde en azından 1 yaşına kadar güçlü bir kemik yapışı oluşması ve bağışıklık sisteminin iyi gelişmesi için kaliteli markaların mamalarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz, böylece ileride oluşacak bir çok hastalığı daha başından önlemiş veya geciktirmiş olursunuz.
 • Bu dönemde 2.aydan itibaren daha sağlıklı olması için, kedinizi veterinere götürüp ilk aşılarını, iç ve dış parazitlerini yaptırmanız gereklidir.
 • Veterinere gidiş-gelişlerde sıkıntı yaşamamak için ve kedinin büyüyeceğini de düşünerek standart boylarda bir kedi taşıma çantası almalısınız.

4-12 Ay Arası Yavru Kedi Bakımı

 • Önceki devreye göre nispeten daha kolay bir bakım süreci vardır. Bu dönemde kedi, önceki döneme göre daha çabuk öğrenir. Beslenmesi daha kolaydır. Yine arada bir çeşit olarak et veya et türevleri verilebilir. Kitten denilen mama çeşitleri, 4-12 ay arası kediler için formüllendirilmiş mamalardır, bunlardan alıp kedinize verebilirsiniz.

yavru-kedilerde-tuvalet-egitimi-nasil-olur

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

 • Gözü açılmamış kedilerde, (normalde anne kedinin yapacağı işleme benzer şekilde) ıslak mendille kedinin poposunu silin ve sonra tuvalet kağıdı ile nemini alın.
 • Tuvalet Eğitimi Hazırlığı: 1 adet kedi tuvaleti, kedi kumu ve kum küreği almanız gerekiyor. Kedi tuvaletleri açık ve kapalı kedi tuvaleti olmak üzere ikiye ayrılır, ikisinin de avantaj ve dezavantajları bulunur. Tavsiyemiz, önce açık kedi tuvaleti kullanmanızdır, böylece kedi iyice tuvalete alışır, daha sonra ise kapalı tuvalete geçebilirsiniz. Kedi Kumu olarak ise; pratikliği açısından bentonit kedi kumu denilen “topaklanan kedi kumu“nu (mümkünse büyük taneli) tavsiye ediyoruz. En sağlıklı olanı ise doğal çam kedi kumudur.

Gözü açılmış kedilerde, kediyi kumun üzerine koyun ve ön patileriyle hafif kazıyormuş gibi gösterin, kendiniz de bu arada kedinin göreceği şekilde işaret parmağınızla kumu kazıyormuş gibi yapın. Eğer daha önce bir yerlere kaka yapmışsa onu alıp kuma koyun, böylece çiş-kaka bölgesini işaretleyerek ona göstermiş olursunuz, genelde 1-2 seferde öğrenirler ve bir daha uğraşmazsınız. Burada önemli olan nokta; kedinin kuma geliş gidişini ayarlayabilmek. Çok yüksek kedi tuvaletleri sıkıntı yaratabilir, tuvalet yanlarına basamak niteliğinde giriş-çıkışını kolaylaştıracak malzemeler yerleştirilebilir.

4 aydan büyük kedilerde ise, yine önceki gibi bir-iki defa kumun üzerine koyup aynı işlemi yapmanız yeterlidir, kolayca öğrenirler, boyla ilgili de sorun yaşamazlar ve sonraki sefere gidip kuma tuvaletlerini yaparlar.

Dişi ve Erkek Yavru Kedi Kısırlaştırma

Bu kısım en zor ama gerekli kısım. Ortalama 6.ayda kediler kızgınlığa girmeye başlarlar. Erkek kediniz, eve işemeye başlarsa, size veterinerin yolu görünmüş demektir. Aynı şekilde hem erkek hem dişi kedilerde ulumalar da başlar ve bu sesleri engellemenin tek yolu kısırlaştırma işlemniden geçer. Kedilerde kısırlaştırma, özellikle dişi kedilerde rahim kanseri önlemede çok etkilidir. Erkeklerde kızgınlık işemeleri ortadan kaybolur. Kısırlaştırma ile ilgili dikkat edilmesi gereken iki şey vardır: Veterinerin çok iyi seçilmesi ve aceleye/ucuza getirilmemesi (kenara para atmaya başlayın), ikincisi de kısırlaştırma işleminden sonra özellikle erkek kedilerin “kısırlaştırılmış kediler için hazırlanmış mama”larla beslenmeye başlaması. Çünkü kısırlaştırmadan sonra, eski hormon üretimi ve hareketlilik nispeten azaldığından kilo almaya yatkınlık oluşur. Bu özel mamalar, normal mamalara göre düşük kalorilidir ve yine kedinin günlük besin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmışlardır.

Son olarak buraya kadar okuduysanız ve bir kediye evinizi açtığınız için sizi tebrik ederiz, hem kendiniz hem de bakıma ve korunmaya muhtaç bir can için çok güzel bir şey yaptınız.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir