Wow Sinyali Gizemi Sonunda Çözüldü

611

15 Ağustos 1977 tarihinde ABD’li bilim adamı Jerry Erhman tarafından Ohio’da bulunan gözlemevinde keşfedilen gizemli radyo sinyalinin sırrı çözüldü. Sinyalin alındığı bölgenin koordinatlarının düzenli bir sütun oluşturduğunu fark eden Jerry Erhman, bu sinyalin şifre olabileceğini düşünerek heyecanlanmış ve bu sütunu daire içine alarak yanına da “Wow!” notunu düşmüştü. Söz konusu sinyal bu tarihten sonra Wow sinyali olarak anılmaya başlandı.

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan St Petersburg College’deki bilim insanları ise sinyalin kaynağını bulduklarını iddia etti. 1971 yılında Amerikan Havacılık Ve Uzay Dairesi (NASA), SETI adıyla bir proje başlattı. Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formu Araştırma Merkezi projesinin başlamasından sonra 1977 yılında Dr. Jerry R. Ehman tarafından tespit edildiği bilinen sinyaller saptandı. Bu tespit, bilim dünyasının yıllardır gizemini koruyan en önemli olaylardan biri olarak tarihe geçti. Uzaydan alınan sinyalleri incelemeye devam eden Dr. Jerry R. Ehman, önündeki veriler içerisinde bulunan “6EQUJ5” karakterlerini bir daire içine alarak yanına da “Wow!” yazdı. Yazdığı not ise ilerleyen yıllarda sinyallerin adı olarak kabul edildi.

Keşfedilen ve yalnızca 72 saniye devam eden sinyali aynı anda saptamak üzere bir süredir çalışmalarda bulunan St Petersburg College araştırmacıları, pek çok komplo teorisine konu olan bu sinyalin kaynağının uzaylı bir medeniyete ait olduğu iddiasını çürütecek sonuçları paylaştı. Araştırma ekibi adına açıklamalarda bulunan Prof. Antonio Paris, bu keşfin yapıldığı tarihten 1 gün önce dünyaya çok yakın bir noktadan geçen 2 asteroidi incelediklerini ve sinyallerinin bu cisimlerden kaynaklandığını söyledi.

Nitekim aynı göktaşları bu sene yeniden dünyaya yakın bir noktadan geçtiklerinde Wow sinyali ile aynı sinyal söz konusu araştırma ekibi tarafından kaydedildi. P/2008 Y2 ile 266P/Christensen isimleri verilen ve Güneş’in etrafında dönen asteroitler yaklaşık olarak her 7 yılda bir gezegenimize yakın bir noktadan geçiyor.

Prof. Antonio Paris yanılmış olmayı çok istediğini belirterek, hala bu sinyalin dünya dışı bir medeniyete ait olabileceğine ilişkin bir umudu içinde barındırdığını da sözlerine ekledi. Prof. Antonio Paris, yaptıkları çalışmalarda elde ettikleri sonucun hayal kırıklığına uğrattığı kişilere Twitter hesabından seslenerek; “Wow sinyali meselesi pek çok kişiyi üzdü, hayal kırıklığına uğrattı. Ama kim bilir, belki de kuyruklu yıldızın üzerinde dünya dışı varlıklar yaşıyordur?” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir