Warner Bros’un Polat Alemdarları; Sam ve Dean Winchester

1927

Supernatural, kimimizin hali hazırda tanıdığı kimimizin yeni tanıştığı kimimizin ise hiç duymadığı; korku ağırlıklı olmak üzere gerilim, dram, komedi ağırlıklı bir gençlik dizisidir.

Dizi; Dean ve Sam Winchester kardeşlerin babalarının kaybolmasının ardından Sam’in uzaklaşmaya çalıştığı avcılık hayatına geri dönmesiyle başlar. İki kardeş hayatlarını babalarıyla birlikte, 22 yıl önce annelerini öldüren yaratığı bulup öldürmeye adamış olmalarına rağmen; Sam’in normal bir hayat sürme isteği babasıyla tartışmasına ve ağabeyi ondan babasını bulma konusunda yardım isteyene kadar avcılık hayatını bırakmasına sebep olur. Sam Dean’e babasını ararken yardımcı olur, 3 gün süren bu maceranın ardından evine, kız arkadaşının yanına döner. Ve sevgilisini tıpkı annesi gibi tavana yapışmış şekilde bulur. Ardından müdahale edemeden büyük bir yangın başlar ve Sam Jessica’yı kaybeder. Bunun üzerine nefret dolan Sam, o yaratığı bulmak için avcılığa kesin dönüş yapar.

1.sezon2

Bizim dikkatimizi çeken nokta ise buradan sonra başlar. Tam 11 sezondur devam eden ve 12.sezonun izinleri de tamamlanan Supernatural’da Sam ve Dean Winchester kardeşler, defalarca ölür. Defalarca. Defalarca. Sonuç ise tam anlamıyla Polatvaridir 🙂

NOT: Bu yazı, dizi hakkında çok fazla spoiler içerir.

# 1.Sezon

İki kardeş uzun zamandır aradıkları babalarını bulurlar. Fakat anneleri ve Jessica’yı öldüren Sarı Gözlü İblis babalarının bedenini ele geçirmiştir. Bunu geç farketmelerinden dolayı olay, babalarını Colt denen silahla yaralamalasıyla neticelenir. Sonrasında şeytan babalarının bedenini terkeder. Sam, yaralan Dean ve babasını hastaneye yetiştirmek için direksiyon başına geçer. Ve ilk sezon yolda aniden beliren bir tırın arabalarını hurdaya çevirmesiyle biter.

UnconsciousDean

# 2.Sezon

İkinci sezon Dean’in hayati organlarının işlevsiz hale geldiği ve ölmek üzere olduğu haberiyle başlar. Bölüm boyunca Azrail’le mücadele eden Dean; babasının, öldürmeye çalıştıkları şeytanla Colt ve ruhu karşılığı yaptığı anlaşmayla “hayata geri döner”.

sn201a0061sls

21.bölümde ise Sam, Sarı Gözlü İblis’in oyunu sonucu başka birisi tarafından “öldürülür”. Sam’i kaybetmeye dayanamayan Dean ise babasının yaptığını yapar ve Sam’in hayata dönmesi karşılığında ruhunu şeytana satarak 1 yıl sonra cehenneme gitmeyi kabul eder. Ve böylece Sam’i tekrar “hayata döndürür”.

# 3.Sezon

Tüm sezon boyunca Sam ve babalarının eski dostu olan Bobby, Dean’in anlaşmasını bozup cehenneme gitmesini engellemek için çabalarlar. Fakat başarılı olamazlar. Kısacası Dean “ölür”…

mauled

# 4.Sezon

İlk bölüm Dean’in bir anda kendine gelip kendi çabalarıyla toprağın altından çıkmasıyla başlar.  Dean “hayata dönmüştür”. İlk iş olarak kardeşini bulan Dean, Sam’le birlikte onu neyin cehennemden çıkardığını öğrenmeye çalışırlar. Ve daha önce hiç görmedikleri bir şeyle karşılaşırlar. Bir melekle… Adı Castiel.

Castiel_shows_his_wings

Sam ve Dean bir anda kendilerini meleklerle şeytanlar arasındaki bir savaşta bulurlar. Kıyameti başlatmak isteyen şeytanlar bunun için Sam’i, durdurmak isteyen meleklerse Dean’i kullanırlar. Sezon finali; Sam’in cehennemde bir kafeste tutulan Lucifer’ı, Lilith’i öldürerek serbest bırakması ve kıyameti başlatmasıyla yapılır.

SN422__0036

# 5.Sezon

Yapımcıların yaptığı açıklamaya göre bu sezon dizinin final yapacağı sezon olarak belirlenmiş ancak sonradan vazgeçilmiş. O yüzden sanırım, oldukça kaliteli bölümlerin olduğu bir sezon olarak akıllarda kalmıştır.

İki kardeş ve Castiel ve hatta sonradan tanıştıkları Cehennem Kralı Crowley, tüm sezon boyunca kıyameti durdurmaya çalışır. Sam’in Lucifer’ın, Dean’in ise Michael’ın bedeni olması gerektiği; sonrasında bu iki beden içinde bulunan melek ve şeytanın karşılaşarak savaşması ve dünyanın yok olması gerektiği melekler tarafından savunulurken kardeşler, bu işten sıyrılmanın yollarını ararlar.

Lucy_=(

Sezonun sonlarına doğru, Winchester kardeşlerin başka bir anneden dünyaya gelen ve sonrasında ölen erkek kardeşleri yine melekler tarafından dünyaya döndürülüp Michael’ın bedeni olarak kabul edilmiştir. Sam ise Lucifer’ı çıktığı kafese geri koyabileceğine inanıp , şeytana bedenini kullanması için izin vermiştir.

Büyük karşılaşmanın yaşandığı Detroit’te Sam’in iradesi sayesinde, gerçekten kıyamet kopmamış ama Sam Lucifer’la beraber “cehennemdeki kafese hapsolmuştur”.

Supernatural_Swan-Song

# 6.Sezon

Beşinci sezonun sonunda Sam’in “hayatta” görünmesiyle seyirci rahat bir nefes almıştır (!) 🙂

Bu sezonun ilk başlarında ise Sam’i ve büyük babasını (senaristin ortalığı artık gerçekten çorbaya çevirdiği aşikar) hayata döndüren şeyin ne olduğunu anlamaya çalışan Dean, Sam’deki garipleri de farketmiştir.

Castiel sayesinde gerçeği öğrenen Dean, Sam’in cehennemden ruhunu orada bırakarak çıktığını öğrenir. Ne yapacağını bilemez ve Ölüm’den yardım ister. Ölüm cehenneme gidip Sam’in ruhunu getirmeyi kabul  eder. Ve onun iyiliği için kafasının içine bir duvar koyacağını, böylece cehenneme dair hiç bir şey hatırlamayacağını ve kesinlikle hatırlamaya çalışmamasını öğütler.

İşler tersine gider ve Sam’in zihnindeki duvar yıkılır fakat Sam hayatta kalmayı başarır. Bu sırada Castiel Purgatory’nin (araf) kapısını bulmuştur. Ve içindeki tüm ruhları emerek bir melekten daha güçlü hale gelmiştir. Bu sezon Castiel’in “ben sizin yeni tanrınızım” cümlesiyle son bulur.

Doortopurgatory

# 7.Sezon

Bu sezonda karşımıza Leviathan adında farklı türde bir yaratık daha çıkar. Ve bunun sorumlusu biraz da Castiel’dır. Yani kısacası bir melek dünyanın sonunu getirir.

Sezonun sonunda Dean ve Castiel Leviathanlar’ın liderini öldürmeyi başarır. Fakat bunun neticesi olarak Purgatory’ye gönderilirler. Bir çıkış yolu olmadığını söyleyen Castiel, Dean’i “kaderiyle baş başa bırakıp” kaybolur.

350px-Dick's_death

# 8.Sezon

1 yıl sonra Dean Maine’da bir anda “dünyaya döner”. İlerleyen bölümlerde bu dönüşün bir vampir sayesinde olduğu anlaşılır. Bu sezon Sam ve Dean kardeşler cehennemin kapısını sonsuza dek kapatma şansını elde ederler. Tabi bunun için geçilmesi gereken bir kaç test olduğunu öğrenirler ve işe koyulurlar. Sınavlara Sam tabi tutulur. Ve sezon, kardeşlerin son test esnasında gerçeği öğrenip testleri durmasıyla sona erer. Fakat bu hamle meleklerin cennetten düşmesini ve Sam’in “ölümle burun buruna gelmesini” engellemez.

tumblr_me2q47aBR31rl3edfo1_500

# 9.Sezon 

supernatural2

Bu sezon Sam’in komada zaman geçtikçe “ölmesiyle” başlar. Dean Sam’in düzelmesi için meleklerden yardım ister ve bir melek Sam’in bedenine girerek onu iyileştirebileceğini söyler. Sam tam ölecekken melek sayesinde yeniden “hayata tutunur”.

İlerleyen bölümlerde dünyayı (ya da birbirlerini mi demeliyim) kurtarmaya çalışan kardeşler ortalığı yeniden karıştırır. Ve bu karışıklığı çözecek olan tek şey İlk Bıçak’tır. Yani Kabil’in, kardeşi Habil’i öldürdüğü bıçak. Dean bıçağı bulsa da işe yaramaz. Bıçağın ancak Kabil’in Mührü’yle çalışacağını öğrenen Dean hiç düşünmeden mührü bedenine alır.

Sezon finalinde mühür ve İlk Bıçak Dean’in “ölümüne sebep olur”. Aslında tam olarak ölümü değil. Dean’in cesedi başına gelen Crowley, İlk Bıçak’ı Dean’in eline verir ve ona “Hissettiğin şey ölüm değil Dean. Yeni bir yaşam, yeni bir hayat tarzı.” der ve Dean gözleri simsiyah bir şekilde şeytan olarak “yeniden uyanır”.

supernatural_632090

# 10. Sezon

Şeytan olan Dean dünyanın başına dert açmaya devam eder. Ve onu bu durumdan kurtarmaya çalışan Sam olağanüstü gayret sarfeder. Başlarda Dean, Sam’e karşı çıksa da nihayet bu canavarlaşmanın sebebinin Kabil’in Mührü olduğunu kabul eder ve ondan kurtulma yolları aramaya başlar.

Mark_of_Cain

Mühürden kurtulmanın tek yolunun Karanlık’ı serbest bırakmak olduğunu öğrenirler. Kardeşler buna razı olsa da başta Ölüm olmak üzere çoğu yaratık buna karşı çıkar ve onları durdurmaya çalışır.

Julian-Richings-in-Supernatural-Season-10-Episode-23

Sonunda pes eden Dean, Ölüm’ü çağırır. Ölüm; Sam’in Dean’i kurtarmak için durmayacağını bildiğinden Dean’in Sam’i öldürmesini ister. Sonrasında Dean’i başka bir gezegene götürecektir. Dean bunu kabul eder ve Ölüm’ün tırpanıyla Sam’i öldürecekken bir anda vazgeçip, tırpanı Ölüm’e saplar. Bu esnada cadı Rowena mührü kaldırmak için yapılması gereken büyüyü tamamlar.

17056851supernatural-episo-4

Ve daha Ölüm’ü öldürmüş olma fikrine alışamayan kardeşler Dean’in koluna saplanan yıldırım demetiyle bir kez daha şaşkınlığa uğrarlar. Fakat mühürden kurtulan Dean ve kardeşi Sam mutlu olamadan daha büyük bir felaketle karşı karşıya kalmışlardır. Artık Karanlık serbesttir. Ve Karanlık’ın siyah dumanı kaçmaya çalışan kardeşlerin arabasını yutar.

# 11.Sezon

Karanlık’ın gazabından da sağ kurtulan kardeşler bu sezonda da Karanlık’ı öldürmenin yollarını arar. Onu serbest bıraktığı için Dean’e minnet duyan Karanlık çoğu noktadan Dean’in zarar görmesini engeller. Ve ona rahatça yaklaşabildiği için Karanlık’ı öldürebilecek tek kişi olan Dean ise, zaafından dolayı bunu asla gerçekleştiremez.

Darkness_with_Dean_225

Tek derdi onu hapsetmiş olan erkek kardeşinden yani Tanrı’dan intikam almak olan Karanlık’sa dünyayı birbirine katar. Ve sürpriz biçimde karşımıza çıkan Tanrı Karanlık’ın onu öldürmesine izin verir. Fakat ilginç bir biçimde Karanlık, Tanrı’yı öldürmekten vazgeçer. Ve iki kardeş birlikte giderler. Karanlık tam giderken Dean’e dönüp, ailesini kastederek “Bana en çok istediğim şeyi verdin. Ben de sana aynısını yapmak istiyorum.” der ve sezon biter.

8-Supernatural-Season-Eleven-Episode-Twenty-Three-SPN-S11E23-Chuck-God-Amara-The-Darkness-Rob-Benedict-Emily-Swallow-600x346

Karanlık’ın bu sözü üzerine seyirci 12. sezonda, diriltmelere doyamayan senaristin, Winchester kardeşleri ailesine kavuşturmasını bekliyor 🙂

İzleyenler için bir tazeleme izlemeyenler içinse güzel bir tanıtım yazısı olduğunu düşünüyoruz. Zira bazı kitleler tarafından “saçma sapan” diye addedilse de, burada değinemediğimiz fakat diziyi izlerken kuvvetle hissettiğimiz bir olgu dizinin tam 11 yılını 241 bölümünü kaplıyor. O olgu da; aile bağı…

Konumuza geri dönecek olursak; gördüğünüz gibi Kurtlar Vadisi yalnızca Türkiye’ye has bir şey değil 🙂

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir