Walt Disney Hacklendi!

833

İngiliz basınında çıkan haberlere göre, ABD’nin dünyaca ünlü yapım şirketi Walt Disney firmasının sistemini hackleyen bilgisayar korsanları yüklü miktarda fidye istedi. Fidyenin ödenmemesi durumunda korsanların ele geçirdikleri filmin 20’şer dakikalık bölümlerini internette yayınlamakla tehdit ettikleri belirtildi. Söz konusu filmin ise 26 Mayıs 2017 tarihinde ABD’de gösterime girmesi beklenen “Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Anlatamaz” olduğu öne sürüldü.

Walt Disney CEO’su Bob Iger, çalışanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda şirketin sistemine sızmayı başaran bilgisayar korsanlarının henüz gösterime girmeyen filmlerden birini ele geçirdiğini açıkladı. Korsanların Walt Disney’den fidye istediğini belirten Iger, ödenmemesi halinde ele geçirilen filmin 20’şer dakikalık bölümlerinin internette yayınlanması tehdidinde bulunduğunu kaydetti.

Walt Disney’in istenilen fidye miktarını ödemeyi kabul etmediğini belirten Iger, FBI’a başvuruda bulunduklarını söyledi. Ele geçirilen filmin adı açıklanmasa da Hollywood haberleri ile ünlü bir haber sitesine göre söz konusu filmin 26 Mayıs 2017 tarihinde ABD’de gösterime girmesi beklenen “Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Anlatamaz” olduğu iddia edildi.

Eğer film gösterimden önce internette yayınlandığı takdirde gişe gelirlerinde büyük bir düşüş yaşanacağı konuşuluyor. Bu tür filmlerin gösterime girmeden önce kopya korumalı olduğu belirtilirken, Walt Disney gibi şirketlerin bu filmlerin kopyalandığında mutlaka haberlerinin olacağı yorumları yapılıyor.

Bilindiği üzere sinema dünyasında popüler yapımlardan olan Karayip Korsanları serisinin daha önce 4 filmi izleyici ile buluşmuştu. Serinin 5. filmi de sevenleri tarafından merakla bekleniyordu. Karayip Korsanları’nın 5. filminde başrolde bir kez daha Johnny Depp oynuyor.

Bilgisayar korsanları geçtiğimiz ay Netflix şirketinin sistemine de sızarak “Orange is the New Black” isimli dizinin 5. sezonunu ele geçirmiş ve aynı şekilde fidye istemişti. Netflix şirketinin fidyeyi ödemeyi kabul etmemesi üzerine dizinin yayınlanmamış bölümleri internet üzerinden sızdırılmıştı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir