Vücudumuzun 10 Tuhaf Özelliği Vol.2

3205

İnsan vücudu öyle karmaşık ama düzenli bir yapı ki, inceledikçe daha da içine girdikçe, öğrendikçe daha fazla hayrete düşülüyor. Bize çok sıradan gelen vücut fonksiyonlarının bile en ince ayrıntısına girdiğinizde “nasıl yani?” diyebiliyorsunuz. Saçlarınızdan ayak parmaklarınıza kadar sahip olduğunuz bu şahane organizma hakkında bilmediğiniz bir çok ilginç gerçek var.

Vücudumuzun 10 Tuhaf Özelliği Vol.1 yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

#1 İnsan beyni Encyclopedia Britannica’nın içindeki bilgiden 5 kat daha fazla bilgi depolayabilir.

Bilim adamları bu konuda çok net konuşmasalar da, 3 ile 1000 terabayt rakamları arasında olduğu konusunda eminler. İngiliz Tarih Arşivi’nin boyutu, 70 terabayt olduğuna göre, muazzam bir sistem ve organa sahibiz.

insan-sonbisey1

#2  Bilim adamlarına göre IQ yükseldikçe daha fazla rüya görülüyor.

Herkes gördüğü rüyayı hatırlamayabilir, bu çok normal bir şey çünkü gördüğümüz rüyalar aslında 2-3 saniyelik görüntüler.

insan-sonbisey2

#3 Bilgi akışı nöronların tipine göre değişiklik gösteriyor.

Bütün nöronlar birbirinin aynı değil dolayısı ile işlev ve hızları da farklılık gösteriyor. Bu hız 0.5 metre/saniye ile 120 metre/saniye arasında değişiyor.

insan-sonbisey3

#4 Kadınların saç tellerinin kalınlığı, erkeklerinkinin yarısı kadardır.

Bu size uydurma bir bilgi olarak gelse de erkeklerin saçlarının kadınların saçlarına göre daha sert ve yoğun gözükmesi bu sebepten. Hatta saç teli kalınlığı ırklara göre bile değişiyor.

insan-sonbisey4

#5 Vücudunuzda her santimetrekareye düşen tüy sayısı bir şempanzeninki ile aynıdır.

Şempanzelerle sadece bu açıdan değil bir çok açıdan benzediğimiz gözle değil, bir sürü deney sonucu belgelenmiş durumda. Tabii şempanzenin tüyleri bizim tüylerimize göre daha kaın ve koyu renkli olduğundan, bizim vücudumuzu kaplayan tüyler gözle görünmeyecek kadar küçük ve açık renkte.

insan-sonbisey5

#6 İnsan saçını yok etmek çok zor.

İnsan saçının doğada çözünme hız çok çok çok yavaş. Saçı yakmanın dışında öyle kolay kolay kaybolup gitmiyor. Saçlarımız asit ve aşındırıcı kimyasala karşı, soğuğa, suya, iklim değişikliğine veya her doğa olayına karşı çok kuvvetli. (Tabii böyle şeyler yapmak, anlamsız:))

insan-sonbisey6

 #7 İnsan kalbinin yarattığı basınç, kanı 10 metre yüksekliğe fışkırtmaya yeterlidir.

Kalbimiz bütün vücudumuza kan pompalamak için o kadar fazla enerji ve güç safediyor ki, sol göğsümüzün üstüne elimizi koyduğumuzda kalp atışını hissetmemizde bu sebepten.

insan-sonbisey7

#8 Kadınların kalbi, erkeklerden daha hızlı atar.

Kadın ve erkek arasında ki bir çok biyolojik yapının yanında kalp atışı da farklıdır. Kadınların erkeklerden daha hızlı kalp atışının olmasının sebebi erkeklerin kadınlara göre daha yapılı olmasından kaynaklı. Dolayısı ile de kalp krizi aşamasında da farklılık gösterir hatta uygulanan tedavi bile farklıdır.

insan-sonbisey8

#9 Bilim adamları, karaciğerin 500’ün üzerinde fonksiyonunu bulmuşlardır.

Safra üretimi, kırmızı kan hücrelerinin ayrıştırılması, plazma protein sentezi ve toksinlerden arındırma bilindik görevleri arasındadır. Ancak bunların dışında bilmediğimiz daha bir çok özelliği vardır. Vücudun en büyük organlarından ve en çok çalışan organlarından biridir.

insan-sonbisey9

#10 Dolu mesane tenis topu büyüklüğündedir.

250-300 cc seviyesinde tuvalete gitme ihtiyacı duyar insanlar. Aslında mesane 400-800 cc idrar tutabilme özelliğine sahiptir.

insan-sonbisey10

Kaynak

2. Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir