Volkswagen Dünya Gündeminde!

1716

Dünyanın en köklü otomobil markalarından birisi olan Volkswagen, yaptığı hatayla herkesi şaşırttı. Amerika Çevre Koruma Dairesi (EPA), Volkswagen’i iklim koruma kanununun içindeki “temiz hava yasası”nı ihlal etmekle suçladı ve 482 bin dizel aracın geri iade edilmesini istedi. EPA’ya göre Volkswagen’den çıkan zararlı maddelerin ölçümünün, bilgisayar programı yardımıyla manipülasyon edildi. Böylece sonuçlar limitin 40 kat altında çıktı. Bu suçlamalar kanıtlanırsa firmanın ABD’ye, araç başı 37 bin 500 dolar olmak üzere toplamda 18 milyar dolar ödemesi gerekecek.

Germany-Volkswagen-Emission-Scheme-2

Bu yıl ABD’de yayınlanan VW reklamında, marka tanıtılırken kendisini ülkedeki en temiz dizel araçların sahibi olarak tanıtmıştı. Hatta bu yüzden VW marka dizel araçların satışında %15’lik bir artış görünmüştü. Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn, tüm müşterilerden içtenlikle özür dilediğini ve bu durumu çok ciddiye aldıklarını söyledi.

Bugün ise konuyla ilgili farklı gelişmeler yaşandı. Fransa Maliye Bakanı, sadece Amerika’daki değil Avrupa’daki araçların da araştırılması gerektiğini belirtti. Öte yandan Güney Kore de, kendi ülkesindeki VW araçları hakkında bir soruşturma başlattı. Herhangi bir sorun bulunması durumunda diğer Alman araçlarında da sorun aranacağı açıklandı.

Volkswagen’in suçlu bulunması durumunda firma oldukça büyük zarara girecek. 18 milyar dolar gibi bir para şirketi zor duruma sokacak. Almanya Maliye Bakanı da endişelerini dile getirdi. Sonuç olumsuz olursa Almanya otomobil endüstrisinin ününe zarar gelebileceğini ifade etti.

DHA

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir