Vizem onaylandı / onaylanmadı derdiyle uğraşmadan, sadece pasaportunuzu alıp, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak tam 65 ülkeye rahatça vizesiz gidebileceğinizi biliyor musunuz?

Vizesiz Gidilecek Ülkeler

1- Andorra: Tuhaf gelebilir ama Andorra, Avrupa‘nın en zengin ülkelerinden biridir. Fransa ve İspanya arasında kalan, birkaç saatte ana noktalarını rahatça gezebileceğiniz 80 bin nüfuslu bu küçücük ülke aynı zamanda vergi ve turizm cenneti olma özelliğini taşıyor.

2- Arjantin: Güney Amerika kıtasında bulunan Arjantin, yüzölçümü büyüklüğüyle dünyanın 8.büyük ülkesi. Bir kıyısı Atlantik Okyanusu’na bakan ülke, doğal, tarihi ve turistik güzellikleriyle ünlü.

3- Arnavutluk: Resmi ismi Arnavutluk Cumhuriyeti olan ülke, Güneydoğu Avrupa’da bulunuyor. Adriyatik kıyısı boyunca uzanan tatil yerleri çok tercih edilen bölgeler arasında.

4- Bahamalar: Tam adı Bahama Milletler Topluluğu olan Bahamalar, Karayipler’de turistik açıdan çok popüler bir takımada ülkesi ve resmi dili İngilizce.

5- Barbados: Rihanna’nın memleketi olan ülke, Karayipler bölgesinde bir ada ülkesi. Muhteşem plajları olan Barbados’ta resmi konuşulan dil ise İngilizce.

barbados

6- Belarus: Resmi ismi Belarus Cumhuriyeti olan ülke, Beyaz Rusya olarak da bilinir. 10 milyon nüfuslu bu Slav ülkesinin en güzel yerleri, ağırlıklı olarak Minsk’te bulunuyor.

7- Belize: Orta Amerika’da bulunan Belize, okyanus kıyısındaki muhteşem sahilleri ve hareketli gece hayatı ile dikkat çekiyor.

8- Bolivya: Resmi adı Bolivya Çokuluslu Devleti olan ülke, Güney Amerika’da bulunuyor.

9- Bosna-Hersek: Balkanlarda yer alan ülke, hem Avrupa hem de Osmanlı etkisini gösteren tarihi mimari şaheserleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

10- Botsvana: Güney Afrika’da bulunan bu kara ülkesi, Afrika’nın demokrasi açısından en gelişmiş ülkesi kabul ediliyor.

11- Brezilya: Güney Amerika’da yer alan ve resmi adı Brezilya Federal Cumhuriyeti olan ülke; dünya çapındaki Rio Karnavalı, İpanema ve Copocabana plajları ile dünyanın 7 harikasından biri kabul edilen dev boyuttaki “Kurtarıcı İsa” heykeli ile ünlüdür.

brezilya

12- Dominika: Karayipler’de bulunan ülkenin resmi adı Dominika Milletler Topluluğu‘dur. Bir yanı Kuzey Atlantik Okyanusu’na diğer yani Karayip Denizi’ne bakan bu ada ülkesi, tropik güzellikleri ve plajlarıyla ünlüdür.

13- Ekvador: Güney Amerika’da yer alır. Ünlü Galapagos Adaları, Ekvador ülkesi sınırları içerisinde bulunur.

14- El Salvador: Orta Amerika’da yer alan ülkenin en çok ziyaret edilen yerleri, Maya Piramitleri‘nin bulunduğu alanlardır.

15- Fas: Kuzey Afrika’nın sultanı olan Fas’a gidince, kendi adına sahip ünlü sinema filminin geçtiği şehir Kazablanka’yı görmeden dönmeyin.

16- Fiji: Okyanusya’da yer alan bu ada ülkesinin resmi ismi, Fiji Adaları Cumhuriyeti’dir. Fiji sahilleri, dünyaca ünlü plajlar arasındadır.

17- Filipinler: Güneydoğu Asya’da bulunan ülkenin resmi ismi Filipinler Cumhuriyeti’dir. İrili ufaklı tam 7107 adet ada ve adacıktan oluşan bir ülkedir.

18- Filistin: Ortadoğu’da yer alan Filistin Devleti, aynı zamanda sınırları içerisinde Kutsal Topraklar‘ı barındırmaktadır.

19- Guatamela: Orta Amerika’da yer alan ülke, sınırları içerisinde yer alan Maya ve İnka piramitleriyle, dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmektedir.

20- Gürcistan: Kafkaslarla Karadeniz’in doğusunun kesişiminde yer alan Gürcistan Cumhuriyeti, yakınlığı ve ucuz konaklama imkanları sebebiyle Türkiye’den çok turist alan bir ülkedir.

21- Honduras: Orta Amerika’da bulunan Honduras; Maya Piramitleri, tropik sahilleri ve gece hayatıyla ön plana çıkmaktadır.

hong-kong-vizesiz-gidilen-ulkeler

22- Hong Kong: Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneyinde bulunan, hem Çince hem de İngilizce’nin resmi dil olarak konuşulduğu Hong Kong, bir adalar devletidir. Dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biridir.

23- İran: Ambargo’nun kalkmasıyla turist akınına uğrayan İran İslam Cumhuriyeti, özellikle Pers İmparatorluğu’nun başkenti Persepolis, Emevi ve Abbasilerden kalan tarihi şehirleri, eski Osmanlı eserleri, kedileri ve çok değerli el yapımı halılarıyla meşhurdur.

24- Jamaika: Reggie müziğin kralı Bob Marley’in vatanı, Karayipler’de bulunan ada ülkesi Jamaika, sazdan kulübelerin bulunduğu muhteşem maviliklere sahip enfes sahilleri ile tatil için harika bir yerdir.

25- Japonya: Asya’nın teknoloji devi ve Türkleri çok seven Japonya’da çay seremonisine katılmayı, ayrıca şahane teknoloji ürünleri bulabileceğiniz dükkanlara uğramayı unutmayın!

26- Karadağ: Balkanlar’da bulunan Karadağ Cumhuriyeti, Adriyatik sahilinde yer alan tatil merkezleri ile popülerdir.

27- Katar: Arap Yarımadası’nda bulunan ve 3 yanı Basra Körfesi ile çevrili Katar Devleti, petrol kaynakları sayesinde dünyanın en zengin ülkesidir. Bu ülkeye gittiğinizde, insan eliyle ve paranın gücüyle yapılmış en güzel şehirleri görme imkanına kavuşacaksınız.

28- Kazakistan: Zamanımızdaki 7 bağımsız Türk devletinden biri olan Kazakistan’da Kazak Türkçesi konuşulmaktadır. Türk Devletleri arasında en zengin kaynaklara ve en büyük yüzölçümüne sahip ülkedir.

29- Kırgızistan:Zamanımızdaki 7 bağımsız Türk devletinden biri olan Kırgızistan’da Kırgız Türkçesi konuşulmaktadır. Eski Sovyet döneminden kalma binaları, Bişkek’teki tarihi camiler gezilecek yerleri arasındadır.

30- KKTC: Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kapı komşumuzdur. Özel Üniversiteleri çok tercih edlimektedir. Ayrıca tatil ve eğlence mekanları, casinoları ile ünlüdür.

31- Kolombiya:Güney Amerika’da bulunan Kolombiya, en çok İspanyolca konuşulan dünyanın ikinci ülkesidir, kahvesi çok ünlüdür, içmeden dönmeyin!

32- Kore Cumhuriyeti (Güney Kore): Kore savaşında müttefikimiz olan ve Türklerin çok sıcak karşılandığı bir ülke olan Güney Kore, teknolojik ürün üretimi ve ekonomik açıdan gelişmiş bir ülkedir. Doğal güzellikleri ve Çin etkilerini taşıyan tarihi yerleri gezmeye değerdir.

guney-kore-vizesiz-gidilen-ulkeler

33- Kosova: Balkanların iç bölgesinde yer alan ve tarihi eserleriyle ünlü Kosova Cumhuriyeti, yakın zamanda AB üyeliğine geçmiştir.

34- Kostarika: Orta Amerka’da bulunan Kostarika, çok lezzetli tropik meyveleri, cennet gibi plajları, yeşilin hakim olduğu dağlık bölgeleri ve tropik ormanlarıyla ünlüdür.

35- Libya: Büyük Sahra çölünün içinden geçtiği Libya, Kuzey Afrika’nın Akdeniz’ bakan kıyısında bulunur.

36- Lübnan: Ortadoğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Lübnan, eğlence yerleri, tarihi ve turistik güzellikleriyle ünlü modern bir ülkedir.

37- Makau Özel İdare Bölgesi: Portekizce ve Çince’nin resmi dil olduğu, Çin yönetimindeki bu özerk bölgede kumarhaneler serbesttir. Bu yüzden Doğu’nun Las Vegas’ı olarak anılır ve aynı zamanda gece hayatıyla da popülerdir.

38- Makedonya: Balkanlar’da yer alan Makedonya, eski Yunan ve Roma İmparatorluklarına ait antik ve tarihi eserleriyle gezilmeye değer bir Avrupa ülkesidir.

39- Maldivler: Hint okyanusunda bulunan ve 1200 adadan oluşan Maldiv Cumhuriyeti, tatil yapmak için mükemmel plajları ve turistik tesisleriyle ünlüdür.

40- Malezya: Güney Asya’da yer alan Malezya, Türkiye’deki öğrenciler için cazip gelen üniversiteleri, Çay Tarlaları, Petronas Kuleleri ve Yağmur Ormanları ile vizesiz gitmek için tercih edilen ülkeler arasındadır.

41- Mauritius: Doğu Afrika’da yer alan Mauritius Cumhuriyeti, volkanik oluşumlar sonucu meydana gelen doğal güzellikleri, cennet plajları, mercan kayalıkları, tropik güzellikleri ile dünya üzerinde tatil için en çok tercih edilen yerler arasındadır.

mauritius

42- Moğolistan: Doğu Asya’da yer alan Moğolistan, el değmemiş doğal güzelliklere sahiptir. Orhun Yazıtları da mutlaka görülmesi gereken tarihi eserler arasındadır.

43- Moldova: Doğu Avrupa’da yer alan Moldova Cumhuriyeti’nin nüfusu Rumen ağırlıklıdır ve resmi dili de Rumencedir. Hristiyanlık dönemi tarihi eserleri ve eğlence hayatı ünlüdür.

44- Nikaragua:Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olma özelliğine sahip Nikaragua’nın bir yanı Karayip Denizi bir yanı Büyük Okyanus kıyısındadır.Nikaragua doğal ve turistik güzelliklere sahiptir, ayrıca ekonomik aşıdan sayıf olduğu için fiyatları da daha uygundur.

45- Palau Cumhuriyeti:Okyanusya’da yer alan bir ada ülkesi olan Palau Cumhuriyeti, muhteşem doğası, tropik sahilleri ve denizaltında muhteşem güzellikleri barındırdığı için dalış turizmi için gözde bir yerdir.

46- Panama: Meşhur Panama Kanalı’nın da bulunduğu bu Orta Amerika ülkesinde, bizlere sağlanan Vize muafiyeti sadece 6 ay geçerlidir.

47- Paraguay: Güney Amerika’da bulunan Paraguay, tatil için dünyanın en ucuz şehri olarak gösterilir. Tatilden dönerken, rengarenk ve süper ucuz hediyelik eşyalarından bol bol almayı unutmayın.

48- Peru: Maya ve İnka piramitlerinin en yoğun bulunduğu ülke olan Peru’da, mutlaka gezilmesi tavsiye edilen ülkeler arasında bulunuyor.

49- St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis: Saint Kitts ya da Saint Christopher Adası olarak bilinen ve Karayipler’de yer alan bir ada ülkesidir.

50- St. Lucia: İngiliz Milletler Topluluğu’na ait olan, Doğu karayipler’de yer alan küçük bir ada ülkesidir.

51- Seyşeller: Doğu Afrika’da yer alan Seyşeller Cumhuriyeti, 115 civarında muhteşem güzellikteki tropik adadan oluşur ve turistik açıdan çok popülerdir.

seyseller

52- Sırbistan: Balkanlarda yer alan ülkenin başkenti Belgrat‘tır. Belgrat kendi başına her yanı gezilebilecek ve keyif alınabilecek, tarihi ve turistik bir şehirdir. Ayrıca Sırbistan mutfağının yemekleri pek meşhurdur.

53- Singapur: Asya’da yer alan Singapur,bir yanda modern mimariye sahip şehirleri bir yanda ise eski geleneksel ve tarihi yapıları ile dikkat çeker. Dünyadaki en zengin ve turistik şehirler arasındadır.

54- Suriye: Şu anda iç savaş yaşayan Suriye, bir zamanlar muhteşem tarihi eserlere sahip, zengin ve refah içinde bir ortadoğu ülkesiydi. Güvenlik nedeniyle, bu aralar gitmemenizi tavsiye ediyoruz.

55- Svaziland: Afrika’da yer alan Swaziland Krallığı, yerli nüfusu yoğun, dünyanın en yoksul ülkelerinden biridir ve her 4 kişiden birinde AİDS virüsü bulunmaktadır.

56- Şili: Başkenti Santiago olan Orta Amerika’nın lider ülkelerinden Şili Cumhuriyeti, yeşilin yoğun olduğu doğal güzellikleri, plajları, özgür yaşamı, eğlence hayatı ve Maya-İnka döneminden kalma tarihi eserleri ile ünlüdür.

57- Tayland: Güneydoğu Asya’da bulunan Tayland, özellikle Pattaya ve Phuket sahilleri, Tayland Mutfağı ve gece hayatı ile dikkat çeker.

58- Trinidad Tobago: Trinidad ve Tobago isimli iki ayrı adadan oluşan ve Karayiplerde yer alan bir ülkedir. Tropik orman ve sahil güzellikleriyle dolu, çok turist çeken tatil adalarıdır.

59- Tunus: Kuzey Afrika’da yer alan Tunus Cumhuriyeti, Akdeniz kıyısındaki plajları ve tatil yerleri, tarihi eserleri ve doğu esintilerinin yer aldığı egzotik şehirleriyle turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerdendir.

60- Tuvalu: 9 adet mercan adasından oluşan ve Büyük Okyanus’ta yer alan, 26 kliometrekarelik bu küçücük Polinezya ülkesi, Vatikan’dan sonra dünyanın en az nüfusuna sahip ikinci ülkedir. Muhteşem plajları, yeraltı ve yerüstü güzellikleriyle dikkat çeker.

61- Ukrayna: Dopu Avrupa’da yer alan Ukrayna Vize muafiyeti , 60 gün ikamet süresine kadar geçerlidir.

kiev-ukrayna

62- Uruguay: Güney Amerika’da Bulunan Uruguay Doğu Cumhuriyeti, uygun fiyatları, demokrasi, insan hakları, çalışma koşulları, doğal güzellikleri ve insana verdiği değer ile hem turistlerin hem de geziseverlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerdendir.

63- Ürdün:Ortadoğu’da bulunan Ürdün’ün resmi dili Arapça’dır. Nüfusunun yaklaşık yarısı, savaş nedeniyle göz eden Filistinlilerden oluşur. Ürdün, doğu mutfağı yemeklerini tadabileceğiniz ve tarihi eserlerini gezebileceğiniz, vizesiz gidilebilecek ülkeler arasındadır.

64- Vanuatu : Okyanusya’da bulunan Vanuatu Cumhuriyeti’nde Vize muafiyeti 30 gün için geçerlidir. 200 bin nüfuslu bü küçük ülkede resmi dil, İngilizce ve Fransızca’dır. Vanuatu, tropik güzellikleri, plajları ve deizi ile turistlerin gözde ada ülkelerinden birisidir.

65- Venezuella: Dünya güzellik kraliçelerinin en çok çıktığı bu Güney Amerika ülkesine gitmeye hazır mısınız?

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir