VİDEO: Bu USB, Bilgisayarınızı 3 Saniye İçinde Öldürüyor!

1362

Artık bilgisayar kullanmayı bilmeyen pek az kişi var. Eskiden anne babalar bilgisayarı açma kapamayı bile bilmezken şimdi anneanne babaannelerin facebook’u bile var. E zamanın akışına ayak uydurmamak olmaz çünkü. Ancak bilgisayardan anlamak demek açmak, facebook’a girmek, haberleri okumak, oyun oynamak değil elbette. Bir bilgisayarın taramalarını yapmak, bilgisayarda makale hazırlamak, listeleri kısa yollarını bilerek hazırlayabilmek, gibi daha donanım isteyen programları bilmeden bilgisayardan anlıyorum denmemeli. Peki zırt pırt sokup çıkardığımız USB’ler hakkında ne düşünüyorsunuz? Malware ya da virus gibi yazılımlar belki önemli dosyalarınızı ve resimlerinizi şifreleyip silebilir. Bu çoğu insan için oldukça korkutucu bir düşünce. Ancak yeni bir tehdit bir adım daha öteye gidiyor. Bilgisayarınızın fiziksel olarak tahribi.

USB Öldürücü, normal bir USB çubuğuna benziyor, ve Rus güvenlik araştırmacısı Dark Purple (koyu mor) tarafından geliştirilmiş.

Veri saklamak yerine siber bir silah gibi çalışıyor, ve bilgisayarı USB arabiriminden elektrik dalgaları göndererek tahrip ediyor. Dark Purple’a göre USB Öldürücü USB arabirimi olan her cihazı öldürüyor. Teknik detayları biraz belirsiz olsa da cihazın içerisinde çabucak boşalan bir kapasitör olduğu ve USB arabiriminden eksi 220 voltu gönderdiği düşünülüyor.

USB Öldürücünün ilk versiyonu mart ayında ortaya çıkmıştı. Ancak bu video 2.0 versiyonunu çalışırken gösteriyor. Bizim tahminlerimize göre bu USB bilgisayarın main boardını yakmış olsa bile sabit sürücüdeki verilere birşey yapamıyordur. Ancak elimize henüz geçmediği için daha detaylı bilgi edinemiyoruz şimdilik.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir