Ve Karşınızda Dünyanın İlk Tüp Köpekleri

1437

New York’taki Cornell Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları, donmuş embriyoları taşıyıcı bir anneye nakletti ve dünyanın ilk tüp köpekleri dünyaya gelmiş oldu. Uzmanlara göre bu yöntem, nesli tükenmekte olan hayvanlar adına bir umut olabilir.

dunyanin-ilk-tup-kopek-yavrulari-tanitildi-7956352_92_m

Cornell Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Baker Hayvan Sağlığı Enstitüsü’nde görev yapan Dr. Alexander Travis, köpeklerin 10 Temmuz’da doğduğunu ama bilim dünyasına sunabilmek için bugünü beklediklerini söyledi. Labrador, Beagle ve Cocker Spaniel ırklarının karışımı olan köpeklerin adları ise şöyle: Red, Green, Ivy, Nelly, Buddy, Cannon ve Beaker.

Günlük hayatta “tüp bebek” olarak bilinen in vitro fertilizasyon yöntemi, köpeklerde daha önce de denenmiş ama köpek anatomisi insan anatomisinden farklı olduğu için deney başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Araştırmacı topluluğu içinde yer alan Dr. Pierre Comizzoli, köpeklerin çiftleşmeye hazır oldukları esnada olgun olmayan yumurta ürettiğini, lakin tüp bebek yöntemi için olgun yumurtaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Yumurtalarının suni yolla döllendiği üç köpeğin embriyosu dondurulmuş ve bu embriyolar daha sonradan taşıyıcı annenin rahmine yerleştirilmiş. Doktor Comizzoli, in vitro fertilizasyon yöntemiyle tam 7 yavrunun dünyaya gelmesini “çok büyük bir dönüm noktası” olarak görüyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir