Ve Karşınızda Apple’ın Beklenen İşletim Sistemi iOS 9

2998

iOS 9 WDC 15 ile Apple tarafından sevenlerine bugün tanıtıldı. iOS 9 köklü değişiklikler içermese de belli başlı yararlı özellikleri barındırıyor diyebiliriz. Apple kullanıcıları merakla beklenen iOS 9’a sonbaharda erişebilecekler.

Apple bugün itibariyle iOS 9’un beta sürümünü sadece geliştiriciler için açtı. Beta sürümünü herkesin kullanımına Temmuz ayında açmaya karar vermiş. iOS 9’un tam versiyonu ise 2015’in sonbaharında gelecek gibi duruyor.

Siri Yeni Hallere Bürünüyor

dsc0452Siri artık daha akıllı diyebiliriz. Siri sizin nerede olduğunuzu veya ne yaptığınızı anlayabilecek. Örneğin araba sürdüğünüzü anlayıp ona göre size tepki verebilecek.

Siri iOS 9’la size farklı tavsiyelerde bulunabilecek. Sizin tercihlerinizi, uygulamalarınızı ve benzeri şeylerin bilgisini toplayarak ona göre yeni mekanlar ya da yeni arkadaşlar önerebilecek.

Performansı Nasıl Etkileyecek

Top-Apple-Products-for-2015-iOS-9

Bir işletim sisteminin en önemli özelliğidir aslında performans. Apple bu konuda fazla bilgi vermezken iOS 9’u iPhone 4S’e ve iPad 2’ye bile çıkaracaksa büyük bir adım atmış olmalıdır. Sonuçta iOS 8 ile stabilite sorunları yaşayan Apple büyük ihtimalle daha kararlı bir işletim sistemini geliştirmiştir.

HomeKit

maxresdefault (1)(8)

iOS 9’la birlikte yepyeni bir özellikte hayatımıza giriyor. HomeKit uygulaması ile telefonumuzdan rahatlıkla evdeki uzaktan erişilebilinen eşyaları ya da garaj kapısı gibi uzaktan kumandayla çalışan sistemleri rahatlıkla yönetebileceğiz.

Gelişmiş Gizlilik

ios-9-concept(1)

Siri tüm verileri anonim olarak tutuyor. Siri ile yaptığınız işlemeler Apple ID’niz ile ilişkilendirilmiyor. Artık iOS cihazınıza 4 haneli şifre yerine 6 haneli şifre koyabileceksiniz.

Apple Transit

maps-transitArtık Apple Maps uygulamasında gideceğiniz rotayı girdiğinizde size ulaşım araçlarını listeleyen bir Apple cihazına sahip olacaksınız. Aldığı verileri toplayarak size en doğru ve en hızlı rotayı hesaplayan Transit özelliği ile bir yerden bir yere gitmek artık çok daha kolay diyebiliriz.

Ama biz Türkiye için bildiğimiz ulaşım uygulamalarını kullanmak zorunda kalabiliriz. Sonuçta o verileri toplamak zaman alacağından Siri gibi baya geç gelebilir Transit özelliği de.

Apple Music

Apple-Music-810x456Apple’ın bir diğer yeniliklerinden biriyse müzik için oluşturduğu Apple Music. Bu uygulama günlük hayatta kullandığımız Spotify gibi rahatça kullanıma sahip olup iTunes ile de kolay bir senkronizasyona sahip olacağa benziyor. Bu uygulama cihazlardaki müzik çaların yerine gelecek de diyebiliriz.

Yeni Spotlight

vlcsnap-2015-06-08-18h35m27s185Artık Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya paylaşımlarını Spotlight’ta bulunan entegrasyonla yapabileceksiniz. “Direct Link” özelliği adı verilen bu sistemde bu sadece sosyal medya uygulamaları dahil olmayacak. Örneğin maç sonuçlarını arattıysanız ve bununla ilgili bir uygulamanız varsa link direkt olarak orada açılacak.

Etkinlik içeren maillerinizi artık uygulamayı açmadan bildirim merkezi üzerinden takviminize ekleyebileceksiniz.

Apple Pay

Apple-Pay-logo1Wallet uygulaması Passbook uygulamasının yerini alıyor.  Wallet ile tüm kartlarınızı ve biletlerinizi tek bir uygulama üzerinde toplayabiliyorsunuz. Apple Pay ile uyumlu uygulamalar geliyor. Apple’ın Square ile yaptığı antlaşma sayesinde Apple Pay kullanımı sadece büyük şirketlerde kalmayacak, küçük şirketlere de sıçrayacak.

Apple Notlar

e573f643-7489-490c-a507-2b16ef8054ad_800Bu kısım baştan aşağı yenilenmiş diyebiliriz. Notlara gelen en büyük ve en tatlı değişiklik ise çizim ve fotoğraf ekleme. Artık not alırken yanına kendi çiziminizi ekleyebilir ya da fotoğrafı çekip yanına not alabilirsiniz. Bizce baya bir kullanışlı olacak.

Ekran Bölme

vlcsnap-2015-06-08-19h04m59s245Windows 8’den alışkın olduğumuz aynı anda 2 ekranı kullanma özelliği Apple’a da gelmiş. Kullanılan cihazlar iPad Air, Air 2, iPad Mini 2 ve iPad Mini 3 modelleriyle sınırlı olsa da aynı anda 2 uygulamayı kullanmak olmak ayrı bir deneyim sağlayacaktır. Örneklemek gerekirse aynı anda Twitter’a ve Facebook’a girebilecek ve aynı anda ikisi üzerinden işlem yapabileceksiniz.

Güç Tasarrufu

iOS-9-battery-life-improvements-headEn güzel özelliği en sona saklayalım istedik. Diğer telefonlardan bildiğimiz güç tasarrufu modu sonundan Apple cihazlara da geldi. 3 saate kadar batarya ömrünü uzatacak olan bu yeni özellik ile olası bir şarjsız kalma durumunda telefonunuza ekstra 3 saat batarya ömrü de ekleyebileceksiniz.

Tam olarak nasıl kısıtlamalarla tasarruf yapacağı muamma olsa da tahminen diğer telefonlarınkiyle aynı politikayı izleyecektir.

Hangi Cihazlara Gelecek

maxresdefault (1)(7)(1)iOS 9’u destekleyen iPhone ve iPad modelleri: iPad 2, 3’üncü jenerasyon iPad, 4’üncü jenerasyon iPad, iPad Air, iPad Air 2, iPad Mini, iPad Mini 2, iPad Mini 3, iPhone 4S, IPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, 5’inci jenerasyon iPod touch.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir