Uzmanlara Göre Mutlu Olmak Ömrü Uzatmıyor

1444

Oxford Üniversitesi’nin kadınlar üzerinde yürüttüğü bir araştırmaya göre mutlu olma veya mutlu olmama durumlarının insan ömrü ile hiçbir ilgisi yok. “Bir Milyon Kadın Araştırması” adıyla yapılan deneyde, mutlu kadınlar ile mutsuz kadınların yaşam uzunluklarının aynı olduğu gözlemlendi.1019626789

Bilim insanları, İngiltere’de tam 700 bin kadını kapsayan bir deney yaptı. Kadınların mutsuz olduğu anların oranların göz önüne alındığı deneyde, mutluluk ve uzun yaşam arasında herhangi bir paralelliğin olmadığı kanısına varıldı. Araştırma grubunun lideri Dr. Bette Liu “Hastalıklarla mutsuz olursunuz, ancak mutsuzluk sizi hasta etmez. Mutsuz olmanın moral ile hiçbir ilgisi yok, on yıllık çalışmamız da bunu ortaya koydu.” dedi.

10 yıl süren deney boyunca yaklaşık 30 bin denek hayatını kaybetti. Ancak yaşamlarındaki mutluluk oranlarının farklı olduğu kadınlar arasındaki ölüm sayısı benzerlik gösterdi. Bilim insanları, deneklerin hayat ve sağlık şartları ışığında, mutsuz olanlar ile mutlu olanların ölüm oranının aynı olduğunu söyledi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir