Üzerine Örümcek Yağan Kent

1920

İngilizce’de sağanak yağmuru ifade eden “it’s raining cats and dogs”  diye bir deyim vardır. Bu deyim sadece bir metafor olsa da Sidney’in yaklaşık 195 kilometre güneybatısında kalan New South Wales’de bulunan Goulburn semtine Mayıs’ın son haftalarında ciddi ciddi örümcek yağdı. Milyonlarca örümcek, ağlarıyla beraber semtin üzerini battaniye gibi örttü. Bu olay tam olarak anlaşılamayan Kurbağa ve Balık yağmurlarının aksine omurgasızların balonlaşma denen bir olayla bir yerden başka bir yere göçünü sağlıyor.

Balonlaşmayı Spider Man filminde Peter Parker’ın binadan binaya atlarken sağa sola iplik atmasına benzetebiliriz. Bütün bu olay boyunca örümcekler sıçrayabildikleri kadar sıçrıyor ve ipek ipliklerini de havaya doğru bırakıyorlar. Paraşüt şeklini alan iplikler rüzgarlı havalarda kolaylıkla bir yerden başka bir yere gitmeyi sağlıyorlarken rüzgarsız havalarda dünyanın statik manyetik alanı bu duruma yardımcı oluyor.

Örümceklerin büyük bir kısmı yolculuk boyunca avcılar tarafından yenilerek ya da sert hava koşullarına dayanamayarak ölüyor ; fakat kalan küçük kısın yerleşip yeni bir koloni oluşturuyorlar ve bir kez yerleştiklerinde toprağa doğru kayboluyorlar. Proteinden yapılma iplikler de dağılınca balonlaşma olayına dair tek bir kanıt bırakmadan bu iş sonlanmış oluyor. Ne dersiniz kavimler göçü sonrası diğer örümcek milletleri rahatsız olmuş mudur? 😀

Üzerine Örümcek Yağan Kent (1)

 

Üzerine Örümcek Yağan Kent (2)

 

Üzerine Örümcek Yağan Kent (4)

 

Üzerine Örümcek Yağan Kent (5)

 

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir