Uzaylılar Gezegenimizle Neden Bağlantı Kurmuyor Olabilir?

621

Bilim kurgu filmlerinin en yaygın kullandığı konulardan biri olan uzaylılar ile insanoğlunun karşılaşmaması olayı bu defa bilim insanlarının araştırdığı bir husus oldu. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen bir teoriye göre, insanoğlunun Dünya dışı bir medeniyetle iletişim kurmamasının nedeninin evrenin ısısı olabileceği öne sürüldü.

Aestivation Hipotezi” olarak isimlendirilen bu iddiaya göre, ileri teknoloji seviyesinde olan bir uzaylı medeniyetinin dijitalleştiği varsayılarak evrende başka medeniyetler arayan uygarlıkların evrenin koşulları düzelinceye kadar kış uykusunda olabileceği öne sürüldü.

Birçok bilim kurgu filmine konu olan bu olayın henüz neden gerçekleşmediğini araştıran bilim insanlarının öne sürdüğü diğer başka hipotezler de var. Mesela, evrende dünyaya benzeyen yaklaşık 40 milyar gezegen bulunuyor. Fakat herhangi bir gelişmiş uzaylı medeniyetinin insanoğlu ile bağlantı kurması sanılandan daha uzun sürebilir deniliyor. Zira Dünya dışı varlıkların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi tahmin edildiğinden daha yavaş olabilir. Bir de bu dalgalar insanların fark edemeyeceği kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçıyor da olabilir. Çünkü 1984 yılından beri uzayı dinliyoruz ve bu teknoloji oldukça ilkel olabilir. Ayrıca dünyadan 32 ışık yılı uzaklıktaki dalgalar da gezegenimize ulaşmış değil. Evrenin büyüklüğü düşünüldüğünde dünyaya doğru ilerleyen ilk mesaj hala yarı yolda olabilir. İnsanoğlunun da uzayın derinliklerine yaklaşık 100 yıldan fazla süredir dalga gönderdiği düşünülürse, bizim mesajımızın da hala herhangi bir medeniyete ulaşamadığını öne sürmek mümkün görünüyor.

Bunlar arasındaki en karamsar senaryo ise, evrende başka hayatlar arayan tek medeniyetin biz olduğudur. Veya başka bir gezegendeki yaşam henüz biz ulaşamadan kendisini yok etmiş de olabilir. Dünyanın da soğuk savaş yıllarında nükleer savaş tehdidi yaşadığı bir dönem olduğunu düşünürsek, başka bir dünya dışı medeniyetin de buna benzer bir nedenden yok olması oldukça muhtemeldir deniliyor.

Bundan daha kötü senaryo ise, Hollywood yapımlarının en fazla işlediği konu olan gelişmiş bir medeniyetin evrende bulunan diğer uygarlıkları işgal ederek gelişimini sürdürmesi. Bu ise gezegenimizle bağlantıya geçmemelerini geçerli hale getiriyor.

Bu teoriler bilim çevreleri tarafından ortaya konulurken, bunlar haricinde akademik değeri olmayan yüzlerce iddia da üretiliyor. Tabi ki bilim kurgu filmlerinin senaryoları haricinde bilimsel çerçevesi olan bu teoriler insanoğlunu sürekli olarak meşgul etmeye devam edecektir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir