Uzayda Yetişen İlk Çiçek: “Zinya Çiçeği”

2480

Hala sırlarını çözemediğimiz bir sürü yönü olan uzay bilimi günden güne bir adım daha aydınlanıyor. Uzayın her köşesinde ayrı bir zaman kavramı olması, dünyanın çevresinde zamanın çok daha yavaş akması kafaları o kadar karıştırıyor ki. İnsanın aklına oralarda yaşam sağlansa çok daha uzun yaşanıp çok daha geç yaşlanma fikri illa ki geliyor. Peki henüz uzayda yaşayamıyorsak bitki de mi yetiştirmiyek? Düşüncesi bilim adamlarınca uzun süredir araştırılıyordu. Hatta Mars ve diğer gezegenlere yapılacak uzun süreli uzay görevlerinde astronotların yiyecek ihtiyaçlarını karşılama programı kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yetiştirilen “uzay sebzeleri” ilk kez geçtiğimiz ağustos ayında denenmişti.

Uluslararası Uzay İstasyonu astronotlarından Scott Kelly, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, uzayda yetiştirilen çiçeğin ilk kez açtığını duyurdu.

uzayda-yetisen-cicek2-m

Amerikalı astronot Scott Kelly, uzayda yetiştirilen ilk çiçeğin fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı ve “Uzayda yetiştirilen tarihin ilk çiçeği görücüye çıktı” dedi. NASA’dan yapılan açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda açılan çiçeğin zinya (zinnia) çiçeği olduğu belirtildi.
NASA astronotları Scott Kelly ve Kjell Lindgren ile Japon astronot Kimiya Yui, yerçekimsiz ortamda yetiştirilen marulu tadan ilk insanlar olmuştu.

uzayda-yetisen-cicek-m

Sebze biriminde ekilen ve kırmızı, yeşil ve mavi LED ışıkları altında yetişen marulların yenmeyen kısımları ise analiz edilmesi için dondurularak kargoyla Dünya’ya gönderilmişti. Uzay bitkilerini yetiştirme sürecindeki en büyük sorunun, yapraklarında üreyerek çoğalan bakteriler gösteriliyor. Bakterilerin, bağışıklık sistemi zayıf insanlarda ciddi hastalıklara yol açabileceği belirtildi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir