Uzakdoğulular Neden Çekik Gözlü Olduğunu Hiç Düşündünüz Mü?

2802

Hayatımıza yerleşmiş olan çoğu şeyi sorgulamama özelliğimiz öyle yerleşmiş ki biz bile böyleysek, elinde tabletle doğan yeni nesil nasıl olur kim bilir… Onları da yadırgamamak lazım her neslin yeni nesli eleştirmesi artık gelenek halini aldığından olsa gerek, suçu onlarda buluyoruz. Neden bu böyle, neden şu şöyle diye sorup duran bir çocuğa sussun diye oyalayacak oyuncakları eline tutuşturan biz değiliz sanki. Peki koca koca adamlar olduk, bu soruyu hiç düşündünüz mü desek?

Çekik gözlülük göz kapaklarındaki farklılıktan ileri geliyor, Çekik gözlü diye nitelendirilen ırklarda gözün üzerindeki göz kapağının ikinci kıvrımı, gözün üstüne doğru daha fazla inmiş ve bu da gözün daha dar görünmesine sebep oluyor.

#1 Peki bu neden böyledir?

Bir teoriye göre göz kapağının üzerinde katlı olarak duran bu ikinci kıvrımı, bu insanların gözlerini yoğun olan kar tabakasının ve göz kamaştıran ışığından korumak için gelişmiştir. Bir nevi kar gözlüğü gibidir…

uzakdogulular-neden-cekik-gozlu--uzakdogu-cin-japonya-cekik-goz--8

 

#2 Bilim insanları bugün çekik gözlü diye nitelendirdiğimiz insanların atalarının son buzul çağında Sibirya’dan güneye, bugün yaşadıkları yerlere göç ettiklerine inanıyorlar.

Bu kadar soğuk iklimde yaşayanların vücutlarının iklime uyum sağlamaktan başka çareleri yoktu.

15_d

 

#3 Sadece gözler değil, burun da rüzgara en az maruz kalacak şekilde küçülmüştür.

Burun delikleri, solunan hava ciğerlere gidene kadar ısınsın diye daralmıştır.

uzakdogulular-neden-cekik-gozlu--uzakdogu-cin-japonya-cekik-goz--4

 

#4 Ciltleri de bu nedenle yağlıdır.

Ayrıca şişkin göz kapakları diğer tip göz kapaklarına göre daha yağlı olduğundan, daha sarkık durur.

11_d

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir