Ucuz tatil için tüyolar

5055
Ucuz tatil
Ucuz tatil ve hesaplı yurtdışı seyahatleri için tüyolar işte tam burada!

Hayallerinizi dünya haritasına işaretlemeyi sevenlerden misiniz? Kırmızı kalemle işaretlediğiniz Tanzanya’ya, Uganda’ya gitmek istediğinizi söylediğinizde hayalperestliğinizi yadırgayan ve ‘ora nere’ diye soran şaşkın imalara rağmen hevesiniz her daim canlılığını koruyor mu? O zaman Siz tamda ucuz tatil tipisiniz ve paket turlarla değil de, ‘haritamla kendi rotamı çizip gezmek istiyorum’ diyenlerdensiniz! Belki bir öğrencisiniz, belki işinizden aldığınız izinlerle dünyayı dolaşıp dünya vatandaşı olmak istiyorsunuz. Öyleyse bu yazımızı okuyun ve ucuz tatil fikri yanında yurtdışı seahat planınızı çok hesaplı bir hale getirmek isterseniz tam size uygun tüyoları burada edinin. Ne haritanızdan ne de hayallerinizden vazgeçmeyin. Yurtdışına çıkmak için zengin olmanıza, iyi kazanmanıza gerek yok aslında. Dar bütçelerle de seyyah olabilirsiniz. Şimdi gelelim malum konumuz ucuz yurtdışı seyahatleri için tüyolara;

# En baştan şunu söyleyelim; Harekete geçmek için en yakın arkadaşınızın işinden izin almasını, kalabalık arkadaş grubunuzun zamanı denkleştirmesini beklemeyin.

ucuz tatil
Ucuz tatil fırsatı bulduğunuzda uzaklara gitmek için kimsenin size eşlik etmesini beklemeyin.

Günün sonunda planınızı aksatacak ve ‘maalesef gelemiyorum’ la hevesinizi kursağınızda bırakacak bir hamle görebilirsiniz. Tek başınalıktan korkmayın, kendinize güvenin. Doğru planlanan bir seyahatle tek başınıza da eğlenebilir, hatta farklı kültürlerden birçok yeni dost edinebilirsiniz.

# Öncelikle gitmek istediğiniz yer konusunda kararlı olun.

ucuz tatil
Gerçekten gitmek istiyorsanız gidin.

İzninizi ayarlayıp, gidiş tarihinizi belirleyip zaman planlaması yapın ve gereken bütçe için harcamalarınızı kısıtlayın. Her Cuma gittiğinize pub’a gitmeyin, indirime giren ayakkabılara bakmayın. Tasarruflarınızı gideceğiniz ülkenin para birimini TL ile karşılaştırarak yapın. ‘Peki nasıl yapacağım bunu diye’ soruyorsanız işte size ucuz tatil ve hesaplı yurtdışı seyahatleri için tüyolarının ilki;

ucuz tatil
Tasarruf yapın, yapın, yapın…

Numbeo.com sizin için bunu yapıyor. Siteye girdiğinizde ana sayfada menüde yer alan ‘Cost of Living’i tıklayın. Açılan dikey menüde ikinci sıradaki ‘Cost of Living Comparison’e girdiğinizde bulunduğunuz kenti ve gitmek istediğiniz ülkenin temel ihtiyaçlar için harcamaları karşılaştırabileceksiniz. Örnek resimde Uruguay’ın Salto şehriyle İstanbul karşılaştırıldı.

ucuz tatil fırsatları
Pratik bir maliyet karşılaştırması için

# Uzaklara gitmek istediğinizi, gideceğiniz yere ve tarihe karar verdiğinizi biliyoruz. Peki pasaportunuz var mı, varsa süresi yeterli mi?

Ucuz yurtdışı tatili
Ucuz yurtdışı seyahatleri için tüyolar derken pasaport çok önemli!

Pasaportlar değişti biliyorsunuz! Eski pasaportunuzun süresi dolmuşsa artık yeniletme şansınız kalmadı. Yeni bir pasaport çıkartmanız ve yeni pasaportunuzla vizeye başvurmanız gerekiyor. Eğer bu konuda detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız http://www.egm.gov.tr/onlinepasaport.asp sitesini inceleyebilirsiniz. Ne olur ne olmaz, ilk önce pasaportunuzu alın elinize, sonra bavulu da alırsınız.

# Ucuz yurtdışı seyahatleri için tüyolardan biri daha; Rotanızdaki ulaşım araçlarını önceden hatta çok önceden ayarlamış olmak maliyetinizi düşürecektir.

ucuz tatil
Interrail sistemiyle ucuza gezin

Kısa bir zaman dilimine birçok ülke gezisini sığdırmaya çalışmayın. Bu hem ayırdığınız bütçeyi hem de oradan oraya koşarken yorulan bünyenizi zorlayacaktır. Diyelim ki Avrupa’yı görmeyi planladınız, Interrail sistemini araştırmanızı öneririz. INTERRAIL PASS, Avrupa Demiryolları İşletmeleri’nin her yaştan gezgine ekonomik ulaşım koşulları sunan bir göster geç bilet uygulamasıdır. Bu uygulamanın size tercih olanağı sunan birçok çeşidi var. Trenden trene koşarken yorulmam diyorsanız, rötarlardan yılmıyorsanız Avrupa ulaşım maliyetini minimuma çekebilirsiniz.

Ucuz tatil

Birbirine yakın ülkeler arasında ulaşım için treni kullanabileceğiniz gibi uçuş maliyetleri için Google’dan ulaşabileceğiniz karşılaştırmalı arama yapan programlar var. Bu programlarda seçenekler fazla olduğundan Google’dan dilediğinizi yükleyebilirsiniz. Uçacağınız tarihi ve döneceğiniz tarihi giriyorsunuz, saatlere göre fiyat skalası sunuyor. Ucuz yurtdışı seyahatleri için tüyolardan belki de en tasarruflusu, uçuş fiyatları için en indirimli zamanlar uzak tarihlerdir. Seyahatten 6 ay önce alınan biletin maliyeti büyük bir tasarruf sağlayacaktır.

# Ulaşımdan sonra konaklamaya sıra gelir ve burada sizin kişisel tercihiniz devreye girer.

ucuz tatil ve Hostel
Hostel

‘Başka insanlarla aynı odada kalsam da sorun değil yeter ki ucuz olsun’ da diyebilirsiniz, ‘ortak tuvalet kesinlikle kullanmam’ da diyebilirsiniz, ‘parkta bahçede çadırda kalamam’ da diyebilirsiniz. Ama öncelikle gideceğiniz yerde bir tanıdık var mı, kısa bir süre misafir olmak için nazınız geçer mi bir düşünün . ‘Kimse yok’ diyorsanız Couchsurfing sistemine dahil olabilirsiniz. Bu sistem hakkında detaylı bilgiyi alabileceğiniz kaynaklar olsa da sistemi kısaca bir tanımlayalım. Couschsurfing uluslararası bir misafir ağıdır. Tanımadığınız insanların konuğu olur, onların kanepelerinde uyursunuz. Bu sisteme dahil insanlar zaten yardım etmeye hazır ve sizi ağırlamaya gönüllülerdir. Güvensiz gibi görünse de deneyimleyenler için mükemmel diye tabir edilen bir sistemdir.

ucuz tatil
Ben her yerde kalırım diyenlere…

‘Parkta bahçede kalamam’ diyenlerden ama ucuz bir yer arayan gezginlerdenseniz, hostel seçeneğiniz de var. Hosteller gençlere hitap eden; genelinde ortak oda kullanımlı otellerdir. Google’den hostel araştırırken yapılan yorumları okumanız ve buna göre karar vermeniz önemlidir. Çok kirli, yatak örtüsü lekeli, banyosu fi tarihinde temizlenmiş bir hostelde kalmak istemiyorsanız bunu mutlaka yapmalısınız. Hostellere yapılan rezervasyonlar için de depozito ödemezsiniz, ücreti hostele giriş yaptığınızda ödersiniz. Kahvaltı ve ulaşım açısından şehre yakınlığına da dikkat etmelisiniz. Şehre çok uzak bir hostel keyfinizi kaçıracaktır.

Ucuz tatil için tüyolarda başka bir konaklama alternatifiniz tabii ki oteller… Bu konuda da birçok site dünyanın her noktasındaki otelleri memnuniyet, tarih uygunluğu ve fiyat açısından karşılaştırmalı olarak önünüze getiriyor. Bu sitelerden yapacağınız otel seçimlerinizde rezervasyonlarınızı yaparken sunulan son güne kadar iptal seçeneğini es geçmeyin.

# İşte şimdi vize almanın zamanı;

ucuz tatil
vize almanın zamanı geldi…

Eğer pasaportunuzun rengi yeşilse birkaç ülke dışında her yere vizesiz girip çıkabiliyorsunuz. Bir gezgin için pasaportun yeşili en güzel yeşildir. Bizim güzel ülkemizden kaçmak isteyeceğimizi düşünüp ‘bak kardeşim döneceksin değil mi’ diye teminat isteyen ülkeler vizede zorluyorlar. Shengen vizesinin Avrupa’da bir ülkeye gitmek istediğinizde, diğerlerinin de kapısını açan bir sistem olmasına rağmen çok meşakkatli olduğunu hatırlatmak isteriz. Maaş bordronuzdan, bankadaki birikiminize, seyahat planınıza, uçak biletlerinize ve otel rezervasyonlarınıza kadar birçok belge isteniyor.

Gideceğiniz ülkenin konsolosluğunun web sayfasından gerekli olan belgeleri öğrenip hazırladıktan sonra telefonla görüşme için talepte bulunmanız gerekiyor. Bu talebiniz için de bankaya para yatırmanız isteniyor. Bu paradan tasarruf mümkün olamıyor maalesef! Randevuya elinizde belgelerin aslı ve fotokopileriyle giderken dua etmeyi unutmayın. Bazen zorluk çıkarabiliyorlar.

# Artık bavulunuzu hazırlayın, magnet siparişlerini alın, gidiyorsunuz biraz heyecan yapın!

Ucuz yurtdışı tatil
Ucuz yurtdışı seyahatleri için tüyoları aldınız. güle güle :))

Ucuz tatil ve hesaplı yurtdışı seyahatleri için tüyolardan esinlenip düşük bütçenizle ucuza aldığınız uçak bileti havayolunun bagaj kotasını aşmayacak kadar hafif bir bavul hazırlamanız gerekiyor. Kotayı geçerseniz ‘bu yolculuk maliyetli başladı’ diye düşünüp üzülmemek için tedbirinizi alın. Zira her fazla kiloda 10 Euro’ya kadar ek ücret ödeyeceksiniz.

Peki bavulunuzda neler olmalı? 100 ml veya bu miktarın üzerinde parfüm, ilaç, losyon gibi sıvı eşyalarınız bagaja vereceğiniz bavulda olmalı. Eğer yanınızda taşırsanız uçağa girişte alıp acımadan çöpe atıyorlar.

İç çamaşırlarınızın yeterince yedekli olmasına özen gösterin. En fazla ihtiyacınız olacak giyecekler onlar olacak.

Kıyafetlerinizi gideceğiniz ülkenin hava durumuna göre yanınıza alın ve sayısını fazla tutup ağırlık yapmayın. En fazla 2 çift yürürken rahat edebileceğiniz spor ayakkabılar alın. Tabii bir de küçük bir havlu alın unutmadan, kalacağınız yerde bulamama ihtimaliniz her zaman var.

Ucuz tatil
Ucuz yurtdışı seyahatleri için tüyolar bunlardı, iyi eğlenceler…

Dileriz ucuz tatil ve hesaplı yurtdışı seyahatleri için tüyolarımız size ilham verici olmuş ve burayı okuyup seyahatlerinizi önerilerimizile planlamaya şizi sevk etmiştir. Bir de gelirken bize bir magnet alırsanız yazımızın tam yerine ulaştığını anlayıp biz de gezmiş kadar mutlu olacağız.

İyi yolculuklar…

 

 

 

 

 

 

TEILEN
Önceki İçerikCevizin Faydaları
Sonraki İçerikKefirin Faydaları

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir