Uçak Kazasından Sağ Kurtulmak İçin Alınacak 9 Önlem

3508

4 Mart günü meydana gelen “THY Katmandu Kazası” ve 24 Mart günü çok sayıda can kaybı yaşanan “Germanwings Kazası”‘ndan sonra uçak kazaları gündemin ana maddelerinden biri olmaya başladı. Sosyal medyada da sıkça konuşulan kazaların ardından, uçak kazalarından nasıl sağ kurtulunur soruları daha sık sorulmaya başlandı. Biz de sorulara yanıt bulalım dedik ve uçak kazasından sağ olarak kurtulmanız için alabileceğiniz önlemleri araştırdık.

İşte sizi uçak kazasından sağ olarak kurtarabilecek 9 önlem…

 

#1 Sizi Koruyacak Giysiler Tercih Edin

Yolculuk yaparken, uzun kollu tshirt/kazak ve uzun pantolon tercih edin. Ayakkabılarınız sağlam ve topuksuz olsun. Kaçarken sağa sola takılacak bol şeyler giymekten kaçının ve kışın yolculuk yapıyorsanız, soğuk bir yere de düşme riskinizi göz önünde bulundurarak, yanınıza mont/ceket tarzı bir şey alın.

 

#2 Yerinizi İyi Seçin

Uçağın arka kısımlarında, koridor taraflarında ve acil çıkışa yakın koltuklarda oturursanız, kurtulma şansınız daha yüksek olabilir.

 

#3 Güvenlik Önlemlerini Alın

Güvenlik kartlarını okuyunuz ve uçuş öncesinde yapılan güvenlik konuşmalarını dinleyiniz.

 

#4 Plan Yapın

Uçağın düşeceğini anlarsanız, düşene kadar geçen 1-2 dakikada plan yapın. Örneğin, denize düşecekseniz bir can yeleği giyin. Acil çıkış kapısı ile aranızda ne kadar mesafe olduğunu ezberleyin ki karanlıkta acil çıkış kapısını bulabilesiniz.

 

#5 Emniyet Kemerini Takın

Emniyet kemerinizi, gerekmedikçe tüm uçuş boyunca çıkarmayın.

 

#6 Çarpışma Pozisyonlarına Dikkat Edin

Uçuş öncelerinde de anons edilen çarpışma pozisyonlarına dikkat edin ve kesinlikle uygulayın.

 

#7 Maskeyi Önce Kendinize Takın

Maskeyi her zaman önce kendinize takmalısınız. Çünkü kendi bilincinizi kaybettikten sonra başkasına yardımcı olmanız mümkün değildir. Ama kendinize maske taktıntan sonra bilinci kapalı birine yardımcı olabilirsiniz.

 

#8 Dumandan Korunun

Yangın zamanlarında, duman yangından daha çok can almaktadır. Bu sebeple duman varsa, ağzınızı bir bezle sarın, hatta yapabiliyorsanız bezi ıslatmanızda fayda var.

 

#9 Uçağı Hızla Terk Edin

Uçak düştükten sonra, yanınıza hiç bir eşya almadan, kabin memurunun yönergelerini de izleyerek uçağı hızlı bir şekilde terk edin. Uçağı terkedebilirseniz, ortalama 150 metre uzakta bekleyin ki hem bir patlama vb. olduğunda etkilenmeyin hem de gelen kurtarma ekipleri sizi görebilsin.

 

 

-Ekşisözlük’teki “baroni” adlı yazarın entry’sinden esinlenilmiştir.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir