Tüyleri Olmayan 15 Hayvan

5426

Saç dökülmesi sorununu sadece insanlar yaşamıyor. Bazen hastalıktan bazen yaşlılıktan olsa da hayvanlarında tüyleri dökülebiliyor. Başta veya vücutta olan saç dökülme sorununa alopesi deniliyor. Doğal süreçler, biyolojik işlev bozuklukları, genetik mutasyonlar, hastalıklar veya parazitler alopesiye sebep olabiliyor.

#1 Tavşan

hairless-bald-animals-1

hairless-bald-animals-2

Bu sevimli tavşan 2009 yıllında doğdu ve kel doğduğu için internette fenomen haline geldi. Ancak 3 ay sonra tüyleri uzamaya başladı ve kürklü kardeşleri gibi normal bir tavşan döndü.

 

#2 Ayı

hairless-bald-animals-5

hairless-bald-animals-3

Dolores, Leipzig Almanya’da bir hayvanat bahçesinde ani saç dökülmesi yaşayan dişi bir ayı…  Herhangi bir hastalığı olmayan Dolores’in uzmanlara göre bu durumunun sebebi genetik bozukluk.

 

#3 Kirpi

hairless-bald-animals-38

hairless-bald-animals-39

İngiltere, Foxy Lodge Kurtarma Merkezine  gelen sevimli kirpi Betty ile tanışın! Kel olması dışında hiçbir sorunun olmayan Betty’nin dikenlerinin olmamasının sebebi bilinmiyor.

 

#4 Papağan

hairless-bald-animals-25

hairless-bald-animals-26

Oscar 35 yaşında, moluccan cockatoo cinsi bir papağan. Kuşları etkileyen gaga ve tüy hastalığına sahip, rahatsız ettiği için kendi tüylerini yoluyor.

 

#5 Rakun

hairless-bald-animals-29

hairless-bald-animals-30

Memeli hayvanlar tüy dökülmesine sebep olacak parazit ve mantar gibi hastalıklara yakalanabiliyorlar. Vahşi yaşamda bu gibi sorunların yaşanması çok normal…

 

#6 Sincap

hairless-bald-animals-16

hairless-bald-animals-31

Genelde kenelerin sebep olduğu bir hastalık sonucu tüylerini kaybeden tüysüz sincaplarla karşılaşmanız çok alışılmadık değildir.

 

#7 Gine Domuzu

hairless-bald-animals-40

hairless-bald-animals-20

“Sıskı Domuz” olarak adlandırılan bu tür, tüysüz olarak üretiliyor. Sanırım neden domuz diye isimlendiriliyorlar diye açıklamamıza gerek yok, pembe derilerine bakıldığında bu anlaşılıyor.

 

#8 Penguen

hairless-bald-animals-28

hairless-bald-animals-27

Bu yavru tüysüz olarak Çin’de bir su parkında dünyaya geldi ve tüysüz olmasından dolayı ailesi tarafından reddedildi. Su parkının çalışanları bu durumun sebebinin besin emilimi ve sindirim zorluğu olduğuna karar verdi. Bakıcılarının sayesinde yeniden tüyleri çıkan bu sevimli penguen yeniden ailesi ile buluşturuldu.

 

#9 Sıçan

hairless-bald-animals-12

hairless-bald-animals-8

hairless-bald-animals-14

Tüysüz sıçanlar genetikleri değiştirilerek üretiliyor. Tüysüz laboratuar sıçanları, araştırmacıları için bağışıklık sistemi ve genetik böbrek hastalıkları açısından önemli veriler sağlıyorlar.

 

#10 Şempanze

hairless-bald-animals-10

Şempanzeler, diğer maymunlar türleri gibi alopesi hastalığına yakalanıyorlar ve bu hastalık sebebiyle vücutlarındaki tüm tüyler dökülüyor.

 

#11 Köpek

hairless-bald-animals-13

hairless-bald-animals-37

Bu köpek cinsinin ismi Peru Tüysüz Köpeğidir. Tüysüz olduklarından dolayı alerjisi olanlar tarafından tercih ediliyor.

 

#12 Vombat

hairless-bald-animals-17

hairless-bald-animals-18

Avustralya’nın yetim bebeği Karmann! Vombatların 7 aylık olana kadar annelerinin keselerinde kalmaları gerekiyor. Ancak zavallı Karman, ölü annesinin kesesinden 3 aylıkken kurtarıldığı için tüyleri yok.

 

#13 Babun

hairless-bald-animals-23

Bu tüysüz babun Zimbabve kırsalında görüntülendi. Tüylerinin dökülmesinin sebebi  ”alopesi” olabilir. Ancak doğada görüntülendiği için tüysüz olmasının sebebi bilinmiyor.

 

#14 Kanguru

hairless-bald-animals-3 (1)

hairless-bald-animals-4

Almanya’da Serengeti Park’ta annesi tarafından terk edilen bu minik yaratığın ismi Sabrina. Kangurular annelerinin keselerinde yaşadıkları süre boyunca tüyleri çıkmaz. Sabrina tüysüz olduğu için sıcak tutulması gerekiyor bu yüzden bakıcıları ona özel ilgi gösteriyor.

 

#15 Hamster

hairless-bald-animals-33

Suriye Hamsterları genetik bozukluk sebebiyle tüysüzler. Sadece tüysüz ebeveynlerin tüysüz yavruları olur yani aslında üretilmiyor, böyle doğuyorlar.

 

Kaynak: boredpanda.com

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir