Türkiye’nin İlk Robot Garsonu Çoktan İş Başı Yaptı!

2033

Türkiye’de robot üretilirse ne iş yapar diye merak ediyor musunuz? Yahu tabi ki garson olur. Bu bizim üşengeçliğimizden midir, zeka patlamamızdan mı yoksa işimize gelen konuda düşünüp işimize gelmeyende düşünmememizden mi, emin değiliz. Ancak bu ülkede robotların bile bahtı kara arkadaş. Robot garsonu geliştiren firma Akınsoft’a asla lafımız yok, bu aslında iyi bir teknoloji, hatta daha da önemlisi bir şeyler üretebilmenin iyi bir örneği. Biz sadece azıcık ucundan geyiğe vuralım dedik…

Konya merkezli yazılım şirketi Akınsoft tarafından üretilen robot garsonlar -dünyaya garson olarak gelen robot mu demeliyiz- halk tarafından çok ilgi gördü.

Yönetim kurulu başkanı Özgür Akın ise, robot garsonların çalıştığı kafenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, merkezin sadece kahve içme mekanı olmadığını, yurt genelinde ilk olacak bir vizyonla çalışacağını söyledi. Robotik teknolojiler üzerine yaptıkları çalışmaların kafe sayesinde görülebileceğini ifade eden Özgür Bey, “Kafe istenilen yemeğin yenilip içeceğin içilebileceği, robotların hizmet ettiği bir robotik uygulama merkezi. Sonrasında bayilikler verilecek ve garson robotun seri üretimine geçilecek. Ayrıca, 2015 yılı içerisinde robot fabrikamızın açılışını da gerçekleştireceğiz” dedi.

kafe-garson-robot2-m

 

Bilgisayar sistemi ile çalışıyor

Robot “Ada”‘nın teknik özellikleri hakkında bilgi veren Akın, robotun konum, mesafe ve zıtlık sensörlerinin bulunduğunu, bu sensörlerle görev yaptığını belirtti. Ada’nın yol takip edebilen ve masaların yerlerini tespit edebilen bir robot olduğunu anlatan Akın, robotun bilgisayar sistemiyle çalıştığını söyledi.

kafe-garson-robot-m

 

Garson robot “Ada” 150 cm boy, 30 kg ağırlığında ve çoğu kişiye taş çıkartacak yapay zekâya sahip.

İnsanlı robot “Akıncı” serisinden sonra, Konya’da yaklaşık 6 yıllık bir çalışma sonucu garson robot Ada’yı geliştiren Akınsoft, yapay zekâ yazılımları ile çalışacak robotik teknolojilerin seri üretimine başlamayı hedefliyor.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir