Türkiye’nin Gururu Kangallar Hakkında 10 Bilgi

14045

Türkiye’ye has çoban köpeği kangallar, tüm dünyada büyük bir üne sahiptir. Hepimizin aklında “kangal” dediğinde az çok bir şey canlanır ama kangallar hakkında ne kadar çok şey biliyoruz. Bence çok az, hatta bir çoğumuz hiç.. Gelin hep beraber kangallar hakkında en azından 10 şey öğrenelim..

 

#1 Göçmen Milletin Göçmen Köpeği

11 Temmuz 2003′ te düzenlenen I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu’ nun sonuç bildirisinde kangalların “büyük Türk göçleri” sırasında Türkistan’ dan Anadolu’ ya getirilen özel bir ırk oldukları kabul edilmiştir.

 

#2 Doğa Hayvanıdır, Hapsedilemez

Apartman hayatına elverişli olmayan kangallar geniş arazi köpekleridirler ve ömürleri ortalama 10 yıl kadardır

 

#3 Ölümüne Sadıktır

Kangal köpekleri sahiplerine çok önem verdiklerinde dolayı hiç çekinmeden bir kurda, bir domuza, hatta bir ayıya veya diğer yırtıcılara karşı savunma yapabilecek kadar cesur ve sadık köpeklerdir.

 

#4 Koyunlar Ona Emanet

Kangallar kurt boğabilme şansı olan istisnai köpek türlerindendir. Bu yüzden çoğunlukla çoban köpeği ve bekçi köpeği olarak nitelendirilirler.

 

#5 Çabuk Öğrenirler ve Sertlikten Hoşlanmazlar

3 aylıkken eğitime başlayabilen kangal köpeklerinin vücut gelişimleri ortalama 15 ay sürer.
Kangal köpekleri, sahipleriyle aralarında güçlü bağlar kurdukları için eğitim esnasında asla sert davranılmamalıdır.

 

#6 Sıcacık Bedenleri Vardır

Vücut ısıları 38-39°C olan kangallar 1 dakikada en az 10, en çok 40 kez solunum yaparlar ve nabızları en az 70, en çok 130 defa atar.

 

#7 Heybetinden Korkulur

Erkek kangalların boyları 70-85 cm ve kiloları 45-70 kg civarındadır. Dişilerin ise boyları 60-75 cm ve kiloları 40-60 kg civarındadır. Doğal olarak adaleli olan kangalların göğüs genişlikleri 30 cm’ ye kadar çıkabilir.

 

#8 Kahverengi Gözlere ve İri Kafalara Sahiptirler

Kangallarda kafa iri, alın geniş, dişler uzun, çeneyse kalın ve kaslıdır. Kangalların gözleri genellikle kahverengi olur ve suratlarında siyahımsı bir maske vardır.

 

#9 2 Ay Gebelik Süresine Sahiptirler

Yılda 2 defa çiftleşen ve gebelik süresinin 58-63 gün olduğu dişi kangal köpekleri birinci doğumda 1, 2 veya 3 ondan sonraki doğumlarda isi 10 yavruya kadar doğurabilirler.

 

#10 Bir Çok Ülkeye İhraç Edilirler

Kangal köpekleri Dünya’ nın birçok ülkesine ihraç edilmektedir. Hatta Afrika’ nın bazı yerlerinde havyan sürülerini sırtlanlardan, çitalardan ve diğer yırtıcılardan korumak için kangallar kullanılır.

 

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir