Türkiye’den Suriyeli Göçmenlerle Birlikte Kaçan Fransız Gazeteciler

1552

Savaştan kaçan Suriyeli göçmenlerin önemli bir kısmı daha iyi yaşam şartlarının sunulduğu Avrupa ülkelerine kaçmak istiyor. Ancak bu kaçış bir o kadar da tehlikeli ve riskli. İnsan kaçakçılarına ödenen para karşılığı küçük bir bota onlarca Suriyeli biniyor ve dümen ellerine teslim edilerek denizin ortasında kaderlerine terk ediliyor. Her gün onlarca Suriyeli Avrupa’ya kaçmak için bu yolu deniyor.

Fransız televizyon kanalı France 2 için çalışan iki gazeteci ise Suriyelilerin kaçışını anlatmak için onlarla birlikte kaçmaya karar verdiler ve ortaya büyük bir gazetecilik başarısı çıkardılar.  Franck Genauzeau ve Giona Messina 60 kaçak göçmenle birlikte bir kayığa binerek Türkiye’den Yunan adalarına geçmeye çalıştılar.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Behramkale Köyü‘nden Midilli adasına gitmek için 10 km’lik tehlikeli bir yolculuk göze alındı. 12 Eylül günü akşam üstü saatlerinde yola çıkıldı. İnsan kaçakçıları ise kişi başı 2 bin euro’luk ücret aldı.

31364956

Kaçakçılar 2 bin euro gibi yüksek bir ücret almasına karşın tekneyi ayarlamak dışında hiçbir sorumluluk almıyorlar. Suriyeli göçmenlerden birisi teknenin kaptanı seçiliyor ve denize açıldıktan sonra kaderine terk ediliyorlar. Göçmenleri kayığa bindiren kaçakçıların birinin elinde silah olduğu da görülüyor.

31364960

Kıyıda kalan bazı göçmenlerse yüzerek kayığa yetişiyor. Çünkü bu kaçış, onların hayatının dönüm noktasını oluşturacak.

31364959

Behramkale (Assos) kıyılarından yola çıkan göçmenlerin izlediği yol. Kısa bir yol gibi görünse de daha önce belki de deniz bile görmemiş insanların doluştuğu bir teknede, hiç kaptanlık yapmamış birinin kaptanlığında ve gece karanlığında küçük çocuklarıyla ilerlemesinden bahsediyoruz.

31365349

Yola çıkıldıktan sonra da dualar edildiğini görüyoruz. Herkes endişeli ve tedirgin. Küçük çocuklardan bazıları ağlıyor.

31365039

31364958

Hava karardıktan sonra göçmenleri taşıyan teknenin motoru arızalanıyor. Dumanlar çıkararak duran motor dalgalı denizin ortasında bir avuç Suriyeli’nin kalmasına neden oluyor. Şans eseri etrafta bulunan Yunan balıkçı teknesi imdada yetişiyor ve tekneye ip bağlanarak Midilli limanına çekiliyor. Neyse ki bir can kaybı yaşanmadan yolculuk atlatılıyor. Geriye ise bu görüntüler ve çocukların travmaları kalıyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir