Türkiye’deki Mobil Abone Sayısı

1248

20. yüzyılın sonlarına doğru geliştirilen cep telefonları aslında kısa sayılacak bir zamanda popülaritesini ve çehresini o kadar genişletti ki eskiden başvuru üzerine özel olarak verilen telefonlar artık her köşe başında bile satılır oldu. Hatta o kadar ki on yıl önce yetişkinlerin bile almakta ve kullanmakta zorluk çektiği bu teknolojik aletler artık küçük çocukların elinde adeta bir oyuncak işlevi görüyor. Enteresan ama 77 milyonluk nüfusu olan Türkiye’nin 72 milyon mobil abonesi bulunması işlerin ne boyutlara ulaştığının en önemli göstergesi. Özellikle telefon firmalarının rekabet halinde olması nedeniyle yaşanan gelişmelerin önü alınamadı. Artık telefon sahibi olmak yetmez hale geldi ve akıllı telefonlar piyasaya hakim olmaya başladı.

Smartphone touchscreen

Eskiden yolculuklarda yaygın olan gazete, dergi gibi argümanlar yerini akıllı telefonlara, internet ortamlarına bırakmakla kalmadı, hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların da bu alanda tüketimde bulunmalarını zorunlu kıldı. Zira artık wifi kullanmayan kafe, restaurant, iş yeri kalmadı. Kamusal alanda mobil internet kullanıcıların %34’ü 100 megabaytın üzerinde internetten faydalanıyor. Öyle ki ülkemizde her yıl internet kullanımı artıyor. Bunda mobil teknolojilerin sürekli gelişmesi en önemli faktör. İnsanlar kazandıklarından daha fazlasını bu alandan hizmet almak ve verimini artırmak için kullanmaktan çekinmiyor. Örneğin son bir yıl içinde 3G kullanımının 8 milyon artması da bunun en önemli göstergesi sayılabilir.

Ancak ülkemizde geliştiği düşünülen mobil internet  kullanımı özellikle OECD ülkelerinin altında kalmakta ve mobil sağlayıcıların sinyal ulaşımı daha sınırlı. Örneğin mobil geniş bant sistemi, Türkiye genelinde %43,7 iken, OECD ülkelerinde %72,4’tür. Bu da aslında kullanılan mobil cihazların daha sınırlı alanda veri kullanmasına sebep olur.

gsm-sirketlerin-sanliurfa-savasi-21019

Ülkemizde 72 milyon mobil kullanıcısının 9 yaş altı kesim çıkartılınca, %100’ü mobil penetrasyon kapsamına girmektedir. Bu bağlamda yapılan araştırmalara göre 2015 yılının ilk çeyreğinde mobil sağlayıcılar tarafından kullanılan internet 107.970 terebayt olmuştur. İnternet kullanıcıların %54’ü ön ödemeli geniş bant penetrasyonu kullanırken, faturalı olarak kullanan kullanıcı sayısı %46 olarak belirlenmiştir. Değişik mobil geniş bant sağlayıcıların şimdiye kadar yaklaşık olarak 82 milyon kullanıcı tarafından abone değişim işlemi yaptıkları görülmektedir. Son veriler çerçevesinde abonelerin yaklaşık olarak %47’si Turkcell, %30 Vodafone ve %23 de Avea üyesi oldukları saptanmıştır. Mobil abonmanların %90’ı bireysel iken %10’u kurumsal olarak faaliyet göstermektedir.

Günümüzde teknoloji sistemlerinin gelişmesi engellenemez boyutlara ulaşmıştır. Bunlara engel olmak olanaksızlaşmıştır. Çağı yakalamak, daha geniş kitlelere seslenmek, haberleşme hızının artması, toplumsal iletişimin yaygınlaşması için değişen koşullara ayak uydurmak nasıl ki bizim için bir zorunluluk haline geldiyse, bu hizmetle bizi buluşturan telekominikasyon firmaları için de zorunlu hale gelmiştir. Değişen koşullar çerçevesinde çağı yakalarsak daha verimli toplum ve bireyler olmamamız kaçınılmaz olmuştur.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir