Türkiye’deki En Uzun Karayolu Tünelleri

2641

 

En uzun karayolu tüneli

Altında yüksek hacme sahip motosikleti veya arabası veyahutta karada giden bir aracı olan ve tünele girdiğinde bir vites küçültüp gaz pedalına asılanlardansanız birazdan listeleyeceğimiz tünelleri aklınızın köşesinde bulundurmanız işinize oldukça yarayacaktır. Listelediğimiz tüneller arasında yapımı tamamlanmamış tüneller bulunmamaktadır şu an inşaat halinde olan çok uzun tüneller de ülkemizde mevcuttur. Türkiye’nin en uzun tüneli olup Dünya’da ikinci sıraya yerleşecek olan Ovit Tüneli’nin yapımı halen devam etmektedir.

#1 Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli

 

“7 Tepeye 7 Tünel” projesi kapsamında 2008 yılında temeli atılan ve 2012 yılında tamamlanan bu tünel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karayolu ulaşımını sağlamaktadır. Tünelin uzunluğu yaklaşık 4020 metredir.

#2 Nefise Akçelik Tüneli

2000 senesinde temeli atılan ve 2007 yılında kullanıma açılan, Hapan Tüneli olarak da bilinen Türkiye’nin en uzun ikinci tüneli olan ve yaklaşık uzunluğu 3778 metre olan bu tünel, Samsun-Giresun arasını iki buçuk saate kadar indirmiştir. Tünel ismi ise, tünel için çalışıp, tünel tamamlandığında göremeyen bir inşaat mühendisinin anısına verilmiştir.

#3 Orhangazi Tüneli

Eski ismi ile Samanlı Tüneli olan bu tünel, Türkiye’nin en uzun otoyol tüneli ünvanına sahip olmakla birlikte yaklaşık olarak 3390 metredir. 2013 yılında temeli atılan ve 2014 yılında halkın kullanımına sunulan bu tünel 2016 senesinde isim değişikliğine gidilerek ismi şu anki şekliyle değiştirilmiştir.

#4 Kâğıthane-Piyalepaşa Tüneli

kagithane-piyalepasa-tuneli

Sarıyer-Çayırpaşa Tüneli’nin olduğu gibi “7 Tepeye 7 Tünel” projesi kapsamıyla inşa edilen bu tünelin temeli 2006 senesinde atılmış olup 2010 senesinde aynı şekilde halkın kullanımına sunulmuştur. Uzunluğu yaklaşık olarak 3186 metredir.

#5 Bolu Dağı Tüneli

eta_bolu_dagi_tuneli

1993 senesinde temeli atılan 2007 yılında halkın kullanımına açık hale gelen bu tünelin projesi 12 hükümet ve aynı zamanda 16 bakan görmüştür. Açılış törenine dönemin Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi  de katılmıştır. Açılışta kurdele kesimini, Recep Tayyip Erdoğan, Romano Prodi, Ali Babacan, Faruk Özak, Binali Yıldırım ve Astaldi firmasının Yönetim Kurulu Başkanı olan Paulo Astaldi birlikte gerçekleşmiştir. Tünelin uzunluğu yaklaşık olarak 3100 metredir.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir