Türkiye’de İlk Radyo Yayını

3300

Türkiye’de ilk radyo yayını ne zaman yapıldı ?

Radyoculuğun Tarihçesi

Türkiye haberleşmenin başlangıcı olarak adlandırabileceğiz olay ilk olarak 27 Nisan 1927 yılında olmuştur. Bundan tam 89 önce ilk radyo yayınına başlanmıştır. Dünya’da ilk radyo yayını ise 1906’da Amerika’da, Noel gününde yapılmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde radyo yayıncılığı 1920-25 yılları arasında başlamıştır.

 

Türkiye’de ilk radyo anonsunu, Eşref Şefik’in 6 Mayıs 1927’de Sirkeci Büyük Postane’de, henüz kimsede radyo bulunmadığından ötürü posta binasının bulunan hoparlör aracılığıyla yapmıştır.

Radyonun Gelişimi ve Günümüzde Radyo Yayınları

Radyonun tarihi, İtalyan Guillermo Marconi’nin 1896 yılında radyo dalgalarını kullanmasıyla başladı diyebiliriz. Marconi henüz 22 yaşında radyo dalgalarını kullanarak kapının zilinin çaldırmayı başarmıştır. Daha sonralarında buluşunu geliştirerek, bir telsiz sistemi üretmiştir. Marconi, İtalyan Posta ve Telgraf Bakanlığı’ndan gerekli izinleri alamadığı için 1899’da Amerika’ya gitmiştir. Daha sonra radyo 20-25 yıl içerisinde birçok ülkeye yayılmış ve radyo yayınları başlamıştır.

ilk radyo

Türkiye’de ilk radyo yayınının tarihi 1927 yılı olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de radyonun gelişimi ise Cumhuriyet’in ilanından sonra başlamıştır. Haberleşme alanındaki gelişmeleri gören Cumhuriyet Hükümeti modern bir haberleşme ağı oluşturmaya karar vermiştir. Daha sonra İstanbul ve Ankara’da “Telsiz- Telefon” istasyonu yapılmıştır. O dönemde radyo istasyonu kurma aşamasında bazı sıkıntılar olmuştur ama bu sıkıntılar bir şekilde çözüme kavuşturularak radyo yayını konusunda gelişme sağlanmıştır. Türkiye Radyoları, 1964 yılına kadar Basın ve Yayın Genel Müdürlüğü’ne bağlı kalmıştır. Daha sonra 2 Ocak 1964 tarih ve 359 sayılı yasayla, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurulmuştur.

[irp posts=”43011″ name=”Yaşamı İzlemek: Sinema”]

radyo_ ilk yayın

Radyonun Önemi

Peki, radyo insan yaşamında ne kadar önemlidir? Radyo insan hayatı önemi, oldukça fazladır. Çünkü radyoların ilk haberleşme aracı olduğunu söyleyebiliriz. Radyo insanları dünyada üzerinde gelişen olaylar hakkında haberdar eden kitle iletişim araçlarından bir tanesidir. Aynı zaman da hızlı bir iletişim aracıdır ve kısa süre zarfında geniş kitlelere ulaşır. Haber dışında, yapılan müzik programlarıyla insanların güzel vakit geçirmesini de sağlamaktadır. Bunun dışında radyo diğer kitle iletişim araçlarına bakarak her alanda dinlenmektedir. Bu özelliği ise hem işinizi yapma hem de radyo dinlemenizi sağlamaktadır.

Radyolar hayatımızın vazgeçilmezidir. Nerede olursak olalım her zaman dinleriz. Evde, işte, köyde, kentte, yolda, fabrikada her yerde radyolar bizimledir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir