Türkiye’de 4 Kadından Biri İdrar Kaçırma Sorunu Yaşıyor

516

Kontinans Derneği tarafından hazırlanan proje kapsamında, ülkemizde her 4 kadından birinde rastlanan Stres tipi idrar kaçırma hastalığı ile ilgili olarak bilinç ve farkındalık yaratmanın amaçlandığı belirtildi.

Nobel İlaç şirketinin verdiği destek ile yürütülen proje kapsamında İstanbul’dan hareket edecek olan Pembe Tuvalet 4-19 Mayıs tarihleri arasında 4 şehirde kadınlara ulaştı. Proje dâhilinde kadınlara söz konusu hastalığın belirtileri, erken tanının önemi ve tedavisi konularında uzmanlar tarafından bilgiler aktarılacak. Üroloji ve kadın ürolojisi alanlarında eğitimler vermek ve toplumun bilgi seviyesini arttırmak amacıyla çalışmalarda bulunan Kontinans Derneği, 2016 yılında Nobel İlaç şirketinin desteğiyle 17 ilde yaklaşık 3.000 kadına ulaşmayı başaran projeyi bu yıl da devam ettirdi.

Stres tip idrar kaçırma hastalığının tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu topluma duyurarak, bu hastalığın mutlaka tedavi edilmesi yönünde farkındalık yaratmayı amaçlayan projenin İkinci aşaması 4 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da başlamıştı. Proje için özel olarak hazırlanan Pembe Tuvalet tekrar proje sonu için İstanbul’a gelecek. 18-19 Mayıs tarihlerinde İstanbul’un Ümraniye ilçesinde olacak Pembe Tuvalet, hastalıkla ilgili bilgi almak isteyen kadınlar ile uzman isimlerin bir araya gelmesi için ev sahipliği yapacak. İdrar kaçırma hastalığı ile ilgili bilgiler paylaşacak olan Pembe Tuvalet, kadınlara “İdrar kaçırmayı kabullenmeyin ve doktora başvurun” mesajı verecek.

Türkiye’de her 4 kadından birinin idrar kaçırdığı belirtilirken gülme, hapşırma, öksürme, ağırlık kaldırma veya egzersiz gibi aktiviteler esnasında hastanın istem dışı idrar kaçırması olarak tanımlanan “Stres tipi idrar kaçırma”; kadınlarda en sık rastlanan idrar kaçırma şekli olarak aktarılıyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda Stres tipi idrar kaçırma dünyada %48 ve Türkiye’de ise %24-46 oranı arasında görülüyor. Kadınların fiziksel ve sosyal hayatlarını olumsuz etkileyen bu hastalığın tedavi edilebilmesi için doğru bilgilendirme ve bilinçlendirme büyük önem taşıyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir