Türkiye Neden AB’de İstenmiyor ?

3166

Türkiye Neden AB’de İstenmiyor? Türkiye çok uzun zamandan beri Avrupa Birliği’ne girmek için mücadele ediyor. Yıllar boyunca ha girdi ha girecek derken, şu an geldiğimiz noktada, artık ne onların bizi alacağı ne de bizim artık onları istemeyeceğimiz ve Avrupa Birliği’nin de zaten kısa bir süre içinde yıkılacağı konuşuluyor. Peki Türkiye neden Avrupa Birliğine girmek istiyor ? Avrupa Birliği’nde olmanın getirdiği avantajlar baktığımızda aslında bunu anlamak çok da güç değil. Avrupa Birliği’nde yer alan ülkelerin vatandaşları, bu birliğin ülkelerinden birinde rahatça yaşama, çalışma ve göç hakkına sahip. Aynı zamanda bu ülkelerin vatandaşları yine Avrupa Birliği ülkeleri arasında rahatça ulaşım hakkını da elinde bulunduruyor. Bu özellikler akla ilk gelen avantajları AB’nin, ama incelemeye devam edersek daha birçok sosyal ve ekonomik avantajları var. Peki onlar neden bizi istemiyorlar; Bu soruya pek çoğumuz Müslüman olduğumuz için der. Bir bakıma bu doğru, zira bu birlik aynı zamanda dini bir topluluk ama tek sebep bu değil. Diğer sebeplere bakarsak eğer;

1-Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerine komşu olması:Türkiye neden AB'de istenmiyor.

Avrupa Birliği’ne girdiğimizde bu ülkeler Türkiye’ye komşu olmakla birlikte aynı zamanda Suriye, Irak ve diğer Ortadoğu ülkelerine de komşu olmuş olacaklar. Dolayısıyla bu ülkelerin içinde bulundukları durum, Avrupa’nın en büyük çekincelerinden biri. Ayrıca şuanda Türkiye’de halihazırda 3 milyonu aşkın mülteci bulunduğunu ve Avrupalıların da mülteci korkusunu göz önüne alırsak onların bu korkusunu anlamak pek de güç sayılmaz.

2-Türkiye’nin Kalabalık Nüfusu:1422438737742

Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerine nazaran çok kalabalık bir nüfusa sahip olması ise AB ülkelerinin diğer bir çekincesi. Çünkü Türkiye, Avrupa Birliği’ne girmesi halinde birliğin en büyük ülkesi haline gelecek ve Avrupa Parlementosu’nda en çok koltuğa sahip ülke haline gelecek. Aslında diğer ülkelerin tersine İngitere’nin senelerden beri üyeliğimizi desteklemesinin de nedeni bu, çünkü İngiltere Türkiye’yi birliğe alıp, diğer ülkelere karşı karar alma mekanizmasını elinde bulundurmak istiyordu.

3-Avrupa Birliği Bütçesi:avrupa-birligi

Avrupa Birliği’nin üye ülkelere sağlamış olduğu belirli bir bütçe var ve bu bütçe üye ülkeler arasında paylaştırılıyor. Türkiye üye olursa eğer, bu bütçenin %3 ‘ünü kullanma hakkına sahip olacak. Yine 8 milyarlık tarım yardımından yararlanacak ki bu, Avrupalı çiftçilerin alacağı ücretin tam 3 katına tekabül ediyor. Şuanda Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi koşullar da yine bizi istememe sebeplerinden biri.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir