Türkiye Hırvatistan Maçı: Ön Bakış

1756
Türkiye, güç bela gelebildiği Fransa’da Türkiye Hırvatistan Maçı ile turnuvanın ilk karşılaşmasına çıkıyor.

EURO 2008’deki yarı final mucizesinin ardından üç büyük turnuvayı kaçırdı Türkiye. Adeta susadık, kanadık Dünya Kupası’na, Avrupa Şampiyonası’na. Elemelerde kendi ellerimizle her şeyi berbat ettikten sonra, yine kendimize has mucizelerle Fransa biletini son maçta kaptık. 2008’deki efsane maçların belki de en efsanesini oynadığımız rakibimiz Hırvatistan ile kozlarımızı paylaşacağız bugün. Peki ne durumdayız?

Türkiye Hırvatistan Maçı Kadromuz

Türkiye Hırvatistan Maçı

Öncelikle Türkiye Hırvatistan Maçının kadrosuna bakmak lazım. Yunus Mallı ve Emre Mor dışında kadroya dahil olan yeni bir oyuncu yok aslında. Emre Mor gençlik ateşiyle orta alana dinamizm getirmeye aday, Yunus Mallı ise santrfor kıtlığında Fatih Terim’in güvenmek zorunda olacağı isimlerden biri. Çağrılanlardan ziyade çağrılmayanlara baktığımızda, Ömer Toprak, Volkan Demirel ve Emre Belözoğlu en göze çarpan isimler. Ömer çağrılmadı değil, kendisi oynamak istemedi kişisel sebeplerle, Volkan yine kişisel sorunlar nedeniyle kadroda değil, Emre ise yaşnlandı. Artık liderlik Arda Turan’da.

Golcülerimiz dışında sıkıntımız yok

ardarda-600x321

Türkiye Hırvatistan Maçı takımımız için iyi bir başlangıç olabilir.

Kalede Volkan Babacan, bu sezonki yüksek formuyla zaten formayı hak etmişti, ondan yana sıkıntımız yok. Gökhan Gönül – Caner Erkin ikilisi Türkiye’nin alanlarındaki en büyük isimleri, dolayısıyla onlardan da beklentilerimiz büyük. Stoper bölgesinde Hakan Balta’nın yanında Fatih Terim Semih Kaya’ya güvenmeyip Mehmet Topal’ı oynatabilir. Bu durumda orta alanda Selçuk – Ozan – Oğuzhan üçlüsünü izleyebiliriz. Ya da Nuri o bölgeye gelebilir. Hakan Çalhanoğlu da kenardan ortaya gelebilir, Volkan Şen kenarda oynayabilir. Arda da keza orta alanın her yerinde oynamaya müsait. Kısacası Fatih Terim’in elindeki kadro orta sahada her türlü sistemin denenebileceği bir kadro. Oyuncular genç, dinamik, hem pas yapmayı hem koşmayı becerebiliyorlar.

Yalnız santrfor bölgesinde sıkıntı yaşamamız mümkün. Burak Yılmaz, Cenk Tosun ve Yunus Mallı eldeki isimler. Burak bu sezon Çin’de sakatlıklardan belini doğrultamadı. Cenk, en iyi döneminde dahi Beşiktaş’ta yedekti. Yunus Mallı ise tecrübesiz. Fatih Terim ne yapıp edip Gökhan – Caner kanatlarından maksimum verim almalı ve orta alanın hücuma olan desteğini en üst seviyeye çıkarmalı.

Hırvatistan cephesi

_89930902_rakiticgetty

Hırvatlar 2008’deki takımdan çok daha iyi bir durumdalar. Teknik direktör Ante Cacic, elinde bu kadar yetenekli kadro olduğu için oldukça şanslı. Orta alanda Modric, Rakitic, Kovacic gibi üst düzey isimlere sahip Hırvatistan. Belki stoper sıkıntısı çekmeseydik ve Mehmet Topal orta alanda oynasaydı (kim bilir belki de Terim bir çaresini bulur) bu sorunu çözmede en büyük silahımız olabilirdi. Aynı şekilde bizim golcülerimizin durumu üstte anlatıldığı gibiyken, Hırvatlar’ın ileri ucunda Juventus ile harikalar yaratan Mandzukic ve Fiorentina’nın en etkili silahı olan Kalinic bulunuyor. Şüphesiz oldukça sert bir rakip bizi bekliyor.

Türkiye Hırvatistan Maçı  Ne olur?

Hırvatlar hızlı, sert ve yetenekliler. Bizi oldukça hırpalayacaklardır. Ama bizim de oyuncu grubumuz genç ve yetenekliler. Onlardan daha az güçlü değiliz. Sakin kalmak, defansta basit hatalar yapmamak, orta alandan hücuma geçişlerde hızlı olmak çok önemli. Şans yanımızda olsun.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir