Ülkenin Üzerinde Kara Bulutlar; Elektrik Kesintisi ve Savcı Kaçırma Eylemi

1837

Bu sabah saat 10:36 sularında, Türkiye genelindeki elektrik kesintisinde, bir çok şehirde hayat durdu, bir çok kişi birbirine ulaşamadı. Özellikle İstanbul içinde, metrolar çalışmadı, asansörlerde kalanlar, jeneratör olmayan binalarda hatta hastanelerde bir süre ameliyat saatleri ertelendi. Bu durumdan en çok etkilenenler ise sanayi sektöründekiler oldu. Fabrikalarda ve işletme yerlerinde faaliyetler durdu. Elektrik kesilmesinden etkilenmeyen tek şehir Van oldu. Çünkü Van’ı besleyen enerji İran’dan sağlanıyormuş.

Bu duruma doğru düzgün açıklama getirmeyen yetkililer, halkta şu soruyu uyandırdı; Acaba siber saldırı mı? Bu tür iddialara açıklama getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ” Bütün ihtimaller araştırılıyor, operasyonel hata mı yoksa siber saldırı mı, üzerine çalışılıyor.” dedi.

2 saat süren çalışmaların ardından, ilk başta İstanbul olmak üzere 12:36 sularında Kadıköy ile elektrik dağıtımına başlandı. Elektrik dağılımı devam ederken, Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği Başkanı Yaşar Arslan yazılı açıklamasında, “Elektrik arzı tekrar sağlandıktan sonra, yakıcı cihazların 15 dakika süreyle kesinlikle çalıştırılmaması gerekmektedir. Bu tedbirlerin alınması doğalgaz tüketicilerimizin can ve mal güvenliği ve elektrik şebekesine gelecek yükler açısından büyük önem arz etmektedir.” tarzında halkı uyardı.

Saat 13:00’dan sonra ise artık İstanbul’un metro ve tramvay seferlerinin kullanıma açık hale geldi.

Elektriğin normale dönmeye başladığı sıralarda, tam da insanlar bir oh çekmişken, saat 14:00 sularında; DHKC-P örgütünün iletişimde olduğu bir internet sitesi ile açıkladığı; Berkin Elvan dosyasına bakan savcının rehin alındığı, taleplerin yerine getirilmemesi halinde savcının öldürüleceği iddiası ortalığı karıştırdı. Talepler arasında; Berkin Elvan’ın “ölümünden sorumlu olan polislerin” canlı yayında, televizyonda bu durumu itiraf etmeleri ve “halk mahkemesince” yargılanmaları istendi. Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alındığı İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki odasından gelen silah seslerine karşın, adliye güvenliği arttırıldı ve özel harekat timi devreye girdi. Radikal gazetesi yazarı, Savcı Kiraz’ın tüm Gezi dosyalarına baktığını ve şüphelilerin tespit aşamasında olduğunu belirtti.

Bu karmaşada, Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Sadece şunu söyleyeyim, başka da bir şey söylemeyeceğim. Sadece iki kelime söylemek istiyorum. Biz hiç kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz. Sadece istediğimiz adalet. Başka hiçbir şey değil. Sadece bunu söylüyorum” dedi.

İMC TV editörlerinden Candan Yıldız, Savcı Kiraz’ı rehin alan kişilere telefonla ulaştığını ve onlarla konuştuğunu belirtti. 12:30’da savcıyı rehin aldıklarını ve 12:36’da da bunu sosyal medyadan duyurduklarını söylemişler. Bunların yanında, içeriye silahla ellerini kollarını sallayarak girdiklerini ifade etmişler. Ateş etmelerinin sebebi ise, özel güvenliğin savcının odasına girmekteki ısrarı ve kapıyı daha fazla zorlamalarını engellemekmiş.

Bu sırada Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun twitter hesabından hükümeti eleştiren yorumları dikkat çekti.

kılıcdaroglu-sonbisey

kılıçdaroğlu-sonbisey

kılıçdaroğlu-sonbisey

kılıçdaroğlu-sonbisey

kılıçdaroğlu-sonbisey

kıloçdaroğulu-sonbisey

kılıçdaroğlu-sonbisey

Son olarak; hala Savcı Kiraz’ı rehine alanlar, yurt dışında yayın yapan MED NÛÇE kanalına bağlanarak, canlı yayında rehin almalarının sebebini açıkladı. Aynı sırada yayına bağlanan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ise, “Ben kimseninin burnunun kanamasını istemiyorum. Kolunuza girip sizi oradan alacağım” dedi.

Sami Elvan’a cevap olarak ise eylemciler, “Berkin Elvan’ın katilinin adını net bir şekilde versinler. Çok kararlıyız. Savcıyı ölümle cezalandıracağız. Odaya herhangi bir müdahale olursa hiç tereddüt etmeden silahımızın son mermisine kadar savaşacağız ve şehit düşeceğiz” dedi.

Edit: Emniyet müdürümüzün yapmış olduğu resmi açıklamaya göre; rehine operasyonu yapıldı ve malesef Savcı Kiraz ağır yaralı şekilde ele geçirildi.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir