Türk Yemek Kültürüne Uygun 10 Kore Yemeği

4794

Kore Yemekleri

Türk yemeklerine benzeyene Kore yemekleri

Uzak Doğu mutfağına genelde ön yargı ile yaklaşılır. Aslında ön yargısız bir şekilde denense damak zevkinize ve yemek kültürünüze uygun tatlar bulabilmeniz mümkün. Çünkü Kore mutfağı geniş bir yelpazeye sahiptir. Deniz ürünlerinden tutunda kırmızı ete, sebzeye kadar bir çok lezzeti barındırır. Bu çeşitliliğin yanı sıra Kore yemekleri besleyici, kalori yönünden de düşüktür. 

Kore yemekleri bir diğer özelliği de, yemeğin tek tek servis edilmemesidir. Ana yemekle birlikte çorba, pilav, kimchi (bir çeşit lahana turşusu) ve diğer yemekler aynı anda masada bulunur. Özellikle dışarıdan yemek sipariş edildiğinde yanında bir çok yan yemek gelir. Örneğin tavuklu bir yemek sipariş ettiğiniz diyelim yanında da bir çok çeşit yiyecek gelir, hepsini yemeğe kalkarsanız zorlanabilirsiniz 🙂 .

Kore’ de aynı zamanda sokakta seyyar yemek satıcıları da bulmanız mümkün. Bu yemekleri Poncangmacha dedikleri seyyar araçta satarlar. Sokakta da gayet lezzetli, damak zevkinize uygun tatlar bulabilirsiniz.

İşte bu yazımızda Türk damak tadına uygun sokaktan restorantlara kadar bulabileceğiniz 10 Kore yemeğinden bahsedeceğiz.

1.Bibimbap

bibimbap
pişmiş yumurta ile servis edilmiş yemek Bibimbap

Besin değeri yüksek oldukça sağlıklı bir yemektir bibimbap. Türk yemek kültürüne de uyduğu söylenebilir. Çünkü içerisinde çeşitli sebzeler bulunan, isteğe göre sığır eti, pişmiş ya da çiğ yumurta eklenebilir. Çiğ yumurta Türk yemek kültürüne uymasa da pişmiş yumurta ile ya da yumurtasız olanından tercih edilebilir. Üzerine de salça ekleniyor son olarak. Bibimbap aslında oldukça lezzetli bir Kore yemeği.

2.Bulgogi

bulgogi

Yapımında marine sığır eti kullanılır. Hafif ateşte yavaş yavaş ızgara olarak pişirilir. İçerisinde alacağınız sarımsak, yeşil soğan, dilimlenmiş havuç tadı Türk yemek zevkine uygun tatlar yakalamanıza yardımcı olacaktır.

3.Hobak Jun

hobak jun

Türk yemek zevkine uygun bir alternatif de Hobak Jun. Kabak ile yapılan bir yiyecektir. Bizdeki kabak mücverine benzetilebilir. Fakat aradaki fark Hobak Jun için kabakları soyduktan sonra orta büyüklükte kabakları yuvarlak doğrayarak hazırlanmasıdır.

4.Bibim Naeng Myum

bibim nayeng

Kırmızı biber salçası ve baharatlarla hazırlanan lezzetli bir şehriyeli et yemeğidir. İçerisine sığır eti veya domuz eti bulunur. Domuz eti Türk yemek kültürüne uymasa da sığır eti ile olanı gayette uygundur.

5.Doenjang

doenjang yemek

Adına film bile yapılan, bir çok insanın Kore’ye sırf bu yemeği tatmak için gittikleri bir yemektir. Kore yemek kültüründe uzun yıllardır vardır. En temel anlamda baharatlı soya fasülyesi ezmesi ile hazırlanmış yahnidir denilebilir. İçerisindeki malzemeler oldukça sağlıklıdır. Hatta şifa verici yönü olduğu da bilinmektedir.

6.Dakgalbi

Dakgalbi

Güney Kore’nin popüler yemeklerinden biridir. Baharatlı ve kırmızı acı biber salçalı tavuğu ile oldukça iştah açıcı bir yemektir. Özellikle deneyen tüm Türklerin Dakgalbiyi beğeni ile karşılaması Türk damak zevkine uygun olduğunu da gösterir.

7.Pirinç Keki

pirinç keki
Ortada sade,yanda kakaolu ve diğer çeşitleri ile birlikte pirinç keki

Pirinç kekleri Güney Korelilerin oldukça sık tükettiği bir yiyecek. Suda haşlanarak pişmesi de oldukça hafif bir yiyecek olduğunun göstergesidir denilebillir. Doğrudan Türk damak tadına uygundur demek doğru değilse de tadına alıştıkça neden olmasın denilecek türden. Ama görüntüsü ile insanı cezbediyor. Güney Kore’de her köşe başında sokak satıcılarından kolaylıkla bulmanız mümkün.

8.Tteokbokki

ttokbokgi

Acı soslu pirinç kekidir. Türk yemek kültüründe de acı vardır ve sizde kişisel olarak acıyı seviyorsanız mutlaka denemeniz gerekir diyebiliriz. Tadını yadırgamaz, yedikçe müptelası bile olabilirsiniz.

9.Dak Kkochi

dak kkochi

Güney Kore’de sokak satıcılarından alabileceğiniz, Türk damak zevkine uygun bir diğer yiyecektir. Dak Kkochi aslında bizimde bildiğimiz tavuk şiştir. Oldukça lezzetlidir. Güney Kore’ye yolunuz düşürse tereddüt etmeden deneyebilirsiniz.

10.Ggultarae

ggultarae

Son olarakta geleneksel Güney Kore tatlılarından Ggultarae’ye yer verdik. Pişmaniyeye benzemesi başta bir sebep olmak üzere Türk damak zevkine uygun oldukça lezzetli bir tatlıdır. Çok yoğun şeker tadı almazsınız, hafiftir. Güney Kore sokaklarında bulabilir gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir