Türk Televizyon Tarihinin Yeri Bir Daha Doldurulamayacak 7 Dizisi

2269

Cuma günü okuldan gelir gelmez ödevimizi yapıp Süper Baba’yı beklemek veya her pazar akşamı ütü ve yeşil sabun kokulu odada Bizimkiler’i izlemek. Yeni neslin pek aşina olmadığı şeyleri, biz 90’lar çocukları olarak iyi ki de yaşamışız diyoruz. İşte her maddesinde sizi geçmişin naftalin kokulu perdesiyle buluşturacak Türk televizyon tarihinin unutulmaz 7 dizisi:

#1 Kaynanalarkaynanalar,67ZCnsI-GEqL4r59gIe9SQ

1974’te televizyonlarda yayınlanmaya başlayan Kaynanalar dizisi tam 950 bölüm sürmüştür. 2004 yılına kadar yayın hayatını sürdürmüş dizide Nöri Gantar ve ailesinin büyükşehir kurallarına ayak uydurmaya çalışırken, kendi geleneklerinden tam olarak kopamaması anlatılır. Dizinin ayrıca Moğollar’ın yaptığı harikulade bir jeneriği de bulunmaktadır.

#2 Perihan Ablaperihan1

1986 yılında yayınlanmaya başlayan Perihan Abla dizisinde Perran Kutman’ın hayat verdiği Perihan Abla ve Şevket Altuğ’un canlandırdığı Şakir’in hayat hikayesi anlatılır. “Meraklı Melahat” karakterinin de bu dizinin ürünü olduğunu, diziseverler hemen hatırlayacaktır.

– Öyle deme Periyannn
– Ya nasıl diyim Şakir?

#3 Bizimkilerbizimkilere-ne-oldu-aykut-oray-bizimkiler-dizi-ozge-ozberk-yaman-okay-nerede-guzin-ozipek-ercan-yazga-10164751

7 Ocak 1989 günü yayın hayatına başlayıp, 27 Ekim 2002’de final yapan dizide en çok hatırlanan replik, Sarhoş Cemil’in “Sevim koooş, katil geldi!” repliğidir. Pazar günü yayınlanması hasebiyle bilinçaltına sabun ve ütü kokusu ile birlikte yer eden dizi tam 465 bölüm sürmüştür.

Davut: Bu ne böyle?
Tertip: Noel Baba amca. 
Davut: Noel de kimmiş?
Tertip: O da bizim bir büyüğümüz amca.

#4 Süper Babamaxresdefault

1993-1997 yılları arasında Cuma günleri ATV’de yayınlanan dizi, pek çok kimseye göre Türk televizyon tarihinin en güzel dizisidir. Dizi, 3 çocuklu ve boşanmış Fiko’nun (Şevket Altuğ), çocuklarıyla olan ilişkilerinı ve tüm bu hengamede yaşanan Fiko’nun aşkını anlatır. Dizinin müziği ise Oya Küçümen’in seslendirdiği “Bana Bir Masal Anlat Baba” şarkısıdır.

Fiko’nun muhteşem tiradını da es geçmek olmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=YlB-7v6GNxc

“Ben buraya hapsoldum Nihat. Hapsoldum. Evler, dükkanlar, ağaçlar… Hep aynı şeyler, aynı yüzler, aynı sesler. 7 yaşında geldim ben buraya Nihat! Ne hayallerle geldim. 40 yıl sonra halime bak. Buranın bir parçası oldum. İskele gibi, durak gibi, Sermet’in köşesi gibi… Yaşıyor muyum? Ölü müyüm? Taş mıyım? Duvar mıyım? Neyim? Hayatımın anlamı ne? Çocuklarım, babam, dedem, eski karım, arkadaşlarım… Ya ben Nihat? Ben? Ben nerdeyim ya? Yetti artık, burama geldi be! Dayanamıyorum, nefes alamıyorum. Ölünce arkamdan “İyi adamdı.” diyecekler, “Kıyak delikanlıydı.” diyecekler. “Fedakardı, ailesine düşkündü, yardım severdi, hep başkalarını düşünürdü, Çengelköy’ün evliyasıydı.” diyecekler. Hadi! Hadi gömün beni ne bekliyorsunuz? Şimdiden gömün! Yaşamıyorum zaten, yaşamıyorum! Yaşasam “Sen kendin için ne istiyorsun be adam?” diye sorarım. Soramıyorum! Korkuyorum! Sevdiğim insana “Bekle ben de geliyorum.” diyemiyorum ben be! Ölmüşüm ben Nihat, ölmüşüm ya! Siz öldürdünüz beni, siz! Ölmek istemiyorum! Durduğum yerde çürümek istemiyorum! O benim son çaremdi. Beni bu hapishaneden çıkaracaktı, o benim kurtuluşumdu! Gitme demek istedim, diyemedim! Diyemedim Nihat, diyemedim! Elif de gitti Nihat! Ben yine kaldım. Bittim. Bittim ben Nihat…”

#5 Mahallenin Muhtarlarımahalleninmuhtarlari

1992’de yayın hayatına başlayan Mahallenin Muhtarları’nda mahalle kahvesinin çaycısı Temel ve muhtarın kızı Fadime’nin aşkı anlatılırdı. Fadime daha sonraki bölümlerde yangında can vermiş, Temel’in aşık olduğu kız karakterine Şirin getirilmiştir. Salı günü yayınlanan dizi tam 337 bölüm sürdü. Dizinin, işitenin artık unutamayacağı bir jeneriği de mevcuttur.

kadın erkek genç yaşlı
küçük büyük ihtiyar
kızlar delikanlılar ve sevimli çocuklar
herkes yerini alsın bizim dizi başlıyor
sanki gerçek hayatta bu mahalle yaşıyor..

sıra sıra esnafı
akıllısı ve safı
kimisi çok namuslu
kiminin yok insafı…

evlerde sokaklarda
dar gelirli insanlar
birbirlerini tanırlar
bir arada yaşarlar
tartışmalar çıksa da
dönmez asla kavgaya
işi tatlıya bağlar biri girip araya..

işte bu mahallenin
bir tane muhtarı var
bir de kızı var ki o sevilir muhtar kadar

#6 Çiçek Taksi12e4d6e4569dfba6665983a77b0914b4

1995 yılında başlayan ve farklı kanallarda 8 sezon boyunca devam eden dizi her ne kadar mantık sınırlarını zorlasa da unutulmaz diziler arasına girdi. Dizinin yapımcısı Erler Film dizinin geçtiği taksi durağını yıkıp, oraya kendi şirket binasını dikmiştir.

#7 Çılgın Bediş11_622

Çok uzun sürmüş gibi anımsansa da sadece 80 bölüm süren dizinin kadrosunu Yonca Evcimik, Sinan Bengier, Çiçek Dilligil ve Cenk Torun oluşturmuştur. Gırgır dergisindeki karikatürden uyarlanan dizideki Bediş ve Oktay’ın maceraları unutulmazlar arasına girdi. İlginç bir bilgi olarak; dizide dede rolünü oynayan Selahattin Taşdöğen ile torunu Yonca Evcimik arasındaki yaş farkı sadece 12’dir.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir