Türk Futbolunda Unutulmaz Mayıslar…

1373
Galatasaray, Kasım aylarında aldığı Fenerbahçe mağlubiyetlerinden sonra asıl önemli olanın şampiyonluklar olduğunu belirtmek için “Mayıslar Bizim” demişti ama tarih gösteriyor ki Mayıslar tekelleştirilemez, o herkesin! İşte Türk Futbolu’nda Mayıs ayına damga vuran önemli olaylar…

 

Galatasaray’ın UEFA Kupası (17 Mayıs 2000)

gs

Yalnızca Galatasaray’ın değil Türk futbol tarihinin de en unutulmaz mayıslarından biri 2000 yılındaydı. Fatih Terim önderliğinde ligdeki 4 yıllık şampiyonluk başarısı UEFA Kupası ile taçlanmış, Real Madrid’in elinden alınan Süper Kupa ile de Galatasaray tarihinin en başarılı dönemi sona ermişti. UEFA Kupası finalinde Popescu’nun son penaltısından sonra spiker Levent Özçelik’in “Kupa Bizim!” haykırışı, tüm Türkiye’de sokaklara çıkan milyonlar… Unutulmaz zamanlardı…

Anadolu Devrimi (23 Mayıs 1976)

trabzonspor-75-76-birçok-yerde-var-neolaki.netten-aldım

O yıllardaki adıyla, Türkiye 1. Futbol Ligi’ne yükselmişti 1974-75 sezonunda Trabzonspor. Ve bir sonraki sezon inanılmazı başararak ligde şampiyonluğa ulaşıyordu. Kendi yetiştirdiği futbolcularla, tabii ki Şenol Güneş’iyle, 3 İstanbul büyüğüne ilk kez “Dur” demişler, kendilerinden sonra gelen Anadolu isyanını da başlatmışlardı. Şampiyonluğun düğümünü çözen maç ligin 29. haftasında, Göztepe deplasmanındaydı. 23 Mayıs 1976’da, İzmir Alsancak Stadı’nda Göztepe ile berabere kalan Trabzonspor, matematiksel olarak şampiyonluğunu ilan ediyordu.

Fenerbahçe’nin Kabusu Mayıslar

232174

Mayıslar herkes için başarı ve mutluluk değil elbette. Fenerbahçe 19 kez Mayıs’ta (en azından profesyonel yıllardan sonra) sevindi ama 3 kez de hüsrana uğradı. Önce 2005-06 sezonunda, ligin son haftasına lider girmelerine rağmen 14 Mayıs’ta Denizlispor deplasmanında 1-1 berabere kalarak şampiyonluğu Galatasaray’a kaptırdılar. Daha sonra 2009-10 sezonunun son maçında yine lider olmalarına rağmen Trabzonspor ile 1-1 berabere kaldılar, bu acıyı üçüncü kez yaşadılar. Son olarak, 2011-12 sezonunda, 12 Mayıs’ta Kadıköy’de Galatasaray’la karşı karşıya gelen Fenerbahçe, maçı kazanması halinde şampiyon olacaktı ama berabere kalarak rakibinin Kadıköy’de şampiyonluk kupasını kaldırmasına engel olamadı!

2. Lig Seyirci Rekoru (16 Mayıs 1981)

goztepekarsiyaka-onediodan

İzmir’in iki ezeli rakibi Göztepe ile Karşıyaka, 16 Mayıs 1981’de, ikinci lig maçında karşı karşıya gelmişti. Ligin bitimine iki hafta vardı ve iki takım şampiyonluk için kıyasıya mücadele ediyordu. Daha maça başlamadan 5-6 saat önce bilet ve yiyecek içecek kuyrukları oluşmaya başlamıştı. Resmi biletli sayısı 61.060 olsa da maç başladığı esnada stadyumda yaklaşık 80 bin kişi vardı. Yalnızca 2. lig için değil Türkiye futbol tarihi için de inanılmaz olan bu rakamın o dönemde Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdiğinden bile bahsedildi! Maç 0-0 berabere bitmiş ve sezon sonunda şampiyon olan takım Göztepe olmuştu.

Kısa Kısa

paraşüt

– 2001-02 sezonunun 3. Lig’inde Fethiyespor ile Körfez Belediyespor karşı karşıya gelmişti. Oldukça gergin başlayan maç devam ederken sahaya bir paraşüt inmişti! İki üniversite öğrencisinin yanlış hesaplamaları mıydı yoksa rüzgarın azizliği miydi bilinmiyor ama, statta bulunanlar sahanın ortasına konuveren paraşütü planlanmış bir organizasyon sanmıştı. (11 Mayıs 2002)

– Bursaspor tarihinin ilk şampiyonluğunu 16 Mayıs 2010’da kazanmıştı.

– Beşiktaş, 1991-92 sezonunun Mayıs ayında Galatasaray’ı 4-3 mağlup ederek halen yalnızca kendisinin sahip olduğu “namağlup şampiyon” ünvanıyla ligi şampiyon bitirmeyi başardı.

– Galatasaray, 14 yıllık şampiyonluk özlemini 3 Mayıs 1987’de Beşiktaş’ı 2-0 yenerek bitirmişti.

– Aykut Kocaman, Feyyaz Uçar, Fatih Tekke, Mayıs aylarında “100’ler Kulübü”ne girmişti.

– Mayıs aylarında ligin en farklı galibiyetleri de elde edilmişti. 1967-68 sezonunda Göztepe’nin Feriköy’ü 9-1, Galatasaray’ın 1992-93 sezonunda Ankaragücü’nü 8-0 yenmesi Mayıs ayına denk gelmişti.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir