Tuhaf Sembollü 20 Bayrak

8000

Ülke bayrakları, o ülkelerin en önemli ve en saygın sembolleridir. Genellikle bayraklarda, o ülkenin kültürel ve tarihi ögelerinden yararlanılır. Şekiller, renkler, mitler bulunur. Dünyadaki bazı bayraklara baktığımızda üzerinde tuhaf şeyler bulunan bayrakları da görmekteyiz. Biz de şaşırtıcı bulduğumuz 20 bayrağı sizlere sunuyoruz.

#1 Bhutan
 ejderha-bayrak

Bhutan Devleti elinde norbu adlı mücevheri tutan ejderhayı bayrağına koymuştur.Bayraktaki turuncu taraf budistleri, sarı taraf da sivilleri temsil ediyor.

#2 Mozambik
 mozambik

Savunma ve bilgiyi simgeleyen Mozambik ulusal bayrağında saldırı tüfeği olan AK-47 bulunuyor. Açık duran kitap ülkenin eğitime verdiği önemi, çapa ise tarım faaliyetlerini göstermektedir.

#3 Svaziland
 swaziland

Bu bayrağın üzerindeki siyah ve beyaz, her renkten insanın bir arada yaşayabileceğini gösteriyor. Mavi tüyler, mızrak ve kalkan da ilgi çekiyor.

#4 Belize
 belize

Karmakarışık tasarıma sahip olan Beliza ulusal bayrağı, içerisinde birçok sembolü  barındırıyor. Ülkenin günlük endüstrisine atıfta bulunulmuştur ve çizilmesi oldukça zordur.

#5 Kırgızistan
 kirgizistan

İlk bakışta güneş veya parlayan bir tenis topu gibi görebilirsiniz. Sarı güneş sembolünün içerisinde ki yer kırgız körük çadırını simgelemektedir.

#6 Libya
libya

Libya’da 1997 ve 2011 yılları arasında kullanılmıştır ve sadece tek bir renkten oluşmaktadır. Herhangi bir figürün, desenin veya çizginin kullanılmadığı ilk ve tek bayraktır. İç savaş nedeniyle Libya lideri Muammer Kaddafi’nin devrilmesi sonucunda 2011’de bayrak değişti. Bunun yerine İslamı sembol eden 1951’de hazırlanan eski bayrak kullanılmaya başlandı.

#7 Kenya
 kenya

Kenya birçok Afrika ülkesinin kullanmış olduğu mızrak figürünü kullanmıştır. Bayrağın orta kesiminde bulunan kırmızı bant, ülkenin korunması, bağımsızlığı ve ülke için dökülen kanı sembolize etmektedir.  Üst kısımda bulunan siyah renk ise Kenya halkını, alt tarafta ki yeşil bant ise ülkenin doğal güzelliklerini temsil eder.

#8 Galler
 galler

Uzaktan bakıldığında Galler bayrağı Sri Lanka bayrağına benzer görünüyor ancak Galler aslan değil kırmızı bir ejderha kullanmıştır.

#9 Virgin Adaları
 virgin-adalari

Amerika Birleşik Devletlerine ait bir ada olan Virgin Adaları, bayrağında ki kartal ve kartalın elinde ki oklarla dikkat çekiyor. Elinde ki üç mavi ok ABD’ye bağlı olan üç büyük adayı temsil ediyor.

#10 Barbados
 barbados

Barbados 1966 yılında bağımsızlığını kazandıktan bu bayrağı kullanmaya başladı. Sol tarafta gördüğünüz ve koyu mavi dikdörtgen renk okyanusu, sağ tarafsa gökyüzünü temsil etmektedir. Ortada bulunan zıpkın ise bağımsız olduklarını göstermektedir.

#11 Nepal
 nepal

Nepal bayrağının en büyük farkı diğer bayraklar gibi dikdörtgen olmaması, hilal ve güneş sembolüyle basit bir kombinasyon yapılmış. Güneş ve ay amblemi Nepal’in çağdaşlığını ve özgürlüğünü simgeliyor.

#12 Man Adası
 man-adasi

1932 yılından beri bu altın zırhlı, üç bacaklı figürü kullanan Man Adası, ülkenin dayanışmaya verdiği önemi gösteriyor.

#13 Kıbrıs
 kibris

Ağustos 1960 yılından beri Kıbrıs bu iki zeytin dalı bulunan bayrağı kullanıyor. Zeytin dallarının yanı sıra arka planın bembeyaz olması dikkat çekiyor, turuncu harita ise barışı sembol ediyor.

#14 Uganda
 uganga

Afrika’nın gözde ülkelerinden biri olan Uganda, bayrağında ki renkler ile dikkat çekiyor. Renklerden siyah olanı insanları, sarı olanı güneşi, kırmızı olanıysa kardeşliği temsil ediyor.

#15 Grenada
 grenada

1974 yılından beri kullanılan Grenada bayrağında altı sarı yıldız ve kaplamadan kırmızı çerçeve ön plana çıkıyor. Ortada ki kırmızı yuvarlak yer ülkenin başkenti olan Saint George’u temsil ediyor. Sol taraftaysa hindistan cevizi bulunuyor. Bayrak renklerine gelirsek kırmızı cesareti ve canlılığı, sarı bilgeliği, yeşilse bitki örtüsü ve tarım faaliyetlerini gösteriyor.

#16 Moğolistan
 mogolistan

Moğolistan ulusal bayrağın üç dikey bant ve sarı bir sembol bulunuyor. Eğer sembole dikkatli bir şekilde bakarsanız güneş, su, ay, toprak ve yangını gösterdiğini anlayabilirsiniz. Ortada ki mavi bant gökyüzünü, kırmızılar ise Moğolistan’ı temsil ediyor.

#17 Suudi Arabistan
 suudi-arabistan

Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan, bayrağında silah bulunduran bir başka ülkedir. Yeşil arka plan eski Libya bayrağıyla aynıdır. Kılıç ülkenin askeri gücünü ve cesaretini simgeliyor.

#18 Türkmenistan
 turkmenistan

Türkmen milli bayrağının diğerlerine göre etkileyici bir üstünlüğü bulunuyor. Belkide dünyanın en ayrıntılı bayrağıdır. Hilal İslam’ın sembolü, yıldızlar ülkenin beş farklı şehrini gösterirken, farklı halı tasarımları bu bayrağı benzersiz kılıyor.

#19 Sri Lanka
 sri-lanka

Sri Lanka ulusal bayrağında gücü temsil eden büyük bir aslan yer alıyor. Dört köşede bo yaprakları bulunuyor, bu yapraklar iyiliği ve yardımseverliği gösteriyor. Sol tarafta ki iki farklı çizgiyse Sri Lanka’da ki etnik grupları temsil etmektedir.

#20 Benin Krallığı

benin

Benin günümüzde üç farklı renkten oluşan modern bir bayrak kullanıyor. Ancak Benin İmparatorluğuna ait eski bayrak oldukça ilginç gözüküyor. Ne ifade ettiği ve neyi simgelediği henüz bilinmiyor.

(Kaynak)

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir