TSK’dan Üniversite Açılımı: Ulusal Savunma Üniversitesi

2239

Türk Silahlı Kuvvetleri, uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı “Ulusal Savunma Üniversitesi” projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu amaçla TSK’da görevli bir heyet ABD’ye giderek ABD Savunma Üniversitesi’nde gözlemlerde bulundu. Ulusal Savunma Üniversitesi’nde general ve amirallerin kendi alanlarıyla ilgili doktora ve doktora üstü bilimsel eğitimi amaçlanıyor. Ayrıca sivillerden uzman personel yetiştirmek de üniversitenin misyonu arasında.

4

Kurulacak yeni üniversitede her ne kadar ABD ve Hindistan modelleri göz önüne alınsa da Hindistan askeri sistemi, Türk askeri sistemi ile pek fazla örtüşmüyor.

Hindu modeline göre tüm harp okulları ve ona bağlı kurumlar kapatılacak. Kapatılan okullardaki öğrencilerin tümü üniversitelerde öğrenimlerine devam edecek. Kara, Deniz ve Hava sınıflarına ayırım ise son etapta yapılacak. Amerikan modeli ise, Türk askeri sistemine daha uygun. Bu modele göre tüm askeri personel ve siviller Ulusal Savunma Üniversitesi’nde öğrenim görecek.

TSK’nın melez sisteminde ise Harp Okulları ve Harp Akademileri’ne bağlı enstitülerin kapatılarak “Ulusal Savunma Üniversitesi” bünyesinde toplanması öngörülüyor.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir